Προς το περιεχόμενο

Τελικά ποιος έγραψε το Viva La Vida?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Άσχετο, είδα πριν 2 βράδια τους coldplay στο wembley, ίσως από τα καλύτερα live που έχω δει ποτέ (βέβαια φταιει και το wembley, αλλά και αυτοί ανταπεξήλθαν με το παραπάνω!).

 

 

 

 

Eχω δουλεψει με coldplay και ειναι απο τους καλυτερους επαγγελματιες του χωρου (αν και δεν μου αρεσει η μουσικη τους τοσο πολυ)

Τα αυτια ακουν καλυτερα απο τα ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 246
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν αυτα που συζητατε ειναι κλοπη, αυτο εδω τι ειναι? η τρομερη χιταρα της δεσποινιδος, που εκανε ολη την ελλαδα να το τραγουδαει αμεριμνα (ευτυχως οχι πια, το ακουσαμε φτανει) :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετ με το πανω βιντεο , οντως μοιαζουν , αλλα σιγουρα δεν ειναι αντιγραφη . αν εχετε γραψει εστω και ενα κομματι θα συμφωνησετε οτι οι πιθανοτητες να συμβει ειναι κατι παραπανω απο τεραστιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' την άλλη κατά τη γνώμη μου σε σχέση με το από πάνω βίντεο θα έλεγα πως η αντιγραφή είναι πάρα πολύ απροκάλυπτη σε σημείο που να μη πείθομαι ότι ήταν τυχαία.

 

Δηλαδή, εάν διαβάσεις το παρακάτω θέμα που συζητάνε για κλεμμένα, σε μερικά οι κλοπές δεν είναι ΤΟΣΟ προφανείς,

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173592.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετ με το πανω βιντεο , οντως μοιαζουν , αλλα σιγουρα δεν ειναι αντιγραφη . αν εχετε γραψει εστω και ενα κομματι θα συμφωνησετε οτι οι πιθανοτητες να συμβει ειναι κατι παραπανω απο τεραστιες.

 

:o ειναι αληθεια οτι γραφοντας ενα κομματι μπορει ακουσια να μοιαζει με καποιο αλλο ηδη υπαρχον κομματι, αλλα στ αληθεια πιστευεις οτι το συγκεκριμενο ηταν τυχαιο? προσωπικα το θεωρω οροσημο ξεδιαντροπου κλεψιματος περαν πασης αμφιβολιας, ενω ξεπερνα και τα rip-offs του ''δικου μας'' Φοιβου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οχι βεβαια. εκει ο δημιουργος δε κρατησε ουτε τα προσχηματα , οσον αφορα την λουπα της εισαγωγης και του κουπλε(νομιζω παιζει και εκει) η οποια ειναι copy paste απο fine young cannibals.

Αλλα τα υπολοιπα βιντεο ειναι τελειως ασχετα με το κομματι της βανδη. Γραψτε μου οτι , μα οτι , μα οτι οτι οτι οτι οτι , μελωδια θελετε πανω σε αυτα τα ακορντα , και θα σας βρω τραγουδια που μοιαζουν πολυ περισσοτερο.

Και για να μην παρεξηγηθω , δεν ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι οι σουπερ συνθετες της εγχωριας ποπ σκηνης ενιοτε δεν κλεβουν. Ισα ισα που πολλες φορες το κανουν ξεδιαντροπα.

Αλλα μη παρουμε φορα και βλεπουμε παντου κλοπες. Ειναι μια πολυ απλη διαδικασια που κανει τα τραγουδια που γραφονται σε αυτο το παρωχημενο μοτιβο συνθεσης ελληνικης ποπ, να μοιαζουν με πολλα αλλα. οταν εχεις ΕΝΑΝ ρυθμο (αντε να ειναι και 5 οι ρυθμοι), ΕΝΑΝ ηχο , 5-10 chord prgoressions , τους ιδιους session μουσικους , τους ιδιους ηχοληπτες , τους ιδιους γιαπηδες διευθυντες-συμβουλες μανατζερς κλπ εταιριων  , κλπ κλπ , τοτε η μελωδια που θα "συνθεσεις" ειναι καταδικασμενη να μοιαζει με χιλιαδες αλλες, γιατι και αυτες ειναι πεπερασμενο μεγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o ειναι αληθεια οτι γραφοντας ενα κομματι μπορει ακουσια να μοιαζει με καποιο αλλο ηδη υπαρχον κομματι, αλλα στ αληθεια πιστευεις οτι το συγκεκριμενο ηταν τυχαιο? προσωπικα το θεωρω οροσημο ξεδιαντροπου κλεψιματος περαν πασης αμφιβολιας, ενω ξεπερνα και τα rip-offs του ''δικου μας'' Φοιβου :P

 

φιλε ζεφυρε , αληθεια το πιστευω. Και μη λες υπερβολες οτι το θεωρεις οροσημο κλεψιματος , ασε και λιγο χωρο , υπαρχουν αλλες χειροτερες.

 

Δε σου εχει συμβει ποτε να σκαρωνεις μελωδια πανω απο μερικα ακορντα παραλιας και μετα απο ωρα να καταλαβεις οτι αυτο παιζεις μοιαζει με διακοσια αλλα κομματια?

Εγω μια φορα ειχα παει σε μια προβα και νομιζα οτι ειχα γραψει το crazy train . αληθεια το λεω. δε ξερω πως μου ειχε καρφωθει , αλλα νομισα οτι μολις τωρα (τοτε) μου ηρθε το γνωστο ριφακι....! χα χα το σκεφτομαι και γελαω. ξερετε πως ενιωσα μετα απο μερικα λεπτα που το καταλαβα? Τους εκανα και γκριματσες καθως επαιζα να μου πουν "καλο ε?" χα χα χα !!!! ντροπη...!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου