Προς το περιεχόμενο

Τελικά ποιος έγραψε το Viva La Vida?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά η καλλιτεχνική αξία των 2 τους,  με το αν έχει δίκιο κάποια από τις δύο πλευρές, δεν είναι αλληλοεξαρτόμενα πάντως. Θα μπορούσα να γράψω κι εγώ εδώ, αλλά από την αρχή το θέμα ξέφυγε πέραν του copywrite και όλοι μέτραγαν τις σκούπες του ενώς και του άλλου, με τους μεν να λένε την ιστορία και την προσφορά του σατριάνη και τους δε να λένε πόσα πουλούν οι coldplay  ::)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 246
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά η καλλιτεχνική αξία των 2 τους,  με το αν έχει δίκιο κάποια από τις δύο πλευρές, δεν είναι αλληλοεξαρτόμενα πάντως. Θα μπορούσα να γράψω κι εγώ εδώ, αλλά από την αρχή το θέμα ξέφυγε πέραν του copywrite και όλοι μέτραγαν τις σκούπες του ενώς και του άλλου, με τους μεν να λένε την ιστορία και την προσφορά του σατριάνη και τους δε να λένε πόσα πουλούν οι coldplay  ::)

 

Σωστά, αλλά όχι εγώ: εγώ μιλώ μόνο για το πόσο σπουδαίος δίσκος είναι το άλμπουμ που περιέχει το Viva La Vida: οποιοσδήποτε το ακούσει μπορεί να αντιληφθεί πόση δουλειά έχει πέσει εκεί μέσα... σιγά μη σκοτιζότανε κανείς να αντιγράψει τον Σατριάνι...

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νομικό θέμα δεν μας αφορά (εκτός αν είστε νομικοί). Υποτίθεται ότι συζητάμε για το μουσικό σκέλος. Έθιξα ιδιαίτερα σημαντικές παραμέτρους, τις οποίες όμως δεν θέλετε (ορισμένοι) και δεν μπορείτε (οι περισσότεροι) να συζητήσετε.

 

Εδώ φτάσαμε στο ανέκδοτο του να έχουμε τον Playloud (ο οποίος κάνει κάθε μέρα χιτ με τις μουσικές που έγραψαν άλλοι) να μέμφει και να κοροϊδεύει τους Coldplay (αφού βέβαια τους βρίσει ως ομοφυλόφιλους) επειδή "έκλεψαν" τέσσερα μέτρα από τον αρχιβλάκα που ούτε ο ίδιος δε θυμάται το κομάτι του (να θυμίσω πόσο καιρό υπάρχει το κομάτι και πόσο καιρό του πήρε του κότζακ να θυμηθεί ότι κάπου το έχει παίξει και αυτός).

 

Υπάρχουν ενδιαφέροντα θέματα εδώ, αλλά δεν μπορούμε να τα συζητήσουμε ανάμεσα σε σεξιστικούς υπαινιγμούς από ανθρώπους που (επιμένω εγώ) δεν έχουν ακούσει το δίσκο των Coldplay (και πιθανότατα ούτε το δίσκο του Σατριάνι).

 

Αλλά βέβαια, να μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν ξέρουν καν αγγλικά, περισσότερα απ' όσα χρειάζονται για να παραγγέλνουν στον τόμαν, οπότε τι ζητάω εγώ; να εκτιμήσουν την ποιότητα των τραγουδιών των Coldplay.. άσε καλύτερα, ακούστε λίγο "We don't need no education"... βατά πράγματα... το έβαλε και ο βαρεμένος επ' ευκαιρία των ταραχών...

 

 

 

 

eye , εχω παραδεχτει την μορφωση σου , και το ταλεντο σου να γραφεις καλα πολλες φορες , αλλα δε νομιζω οτι σε τιμα να καυχιεσαι γιαυτο , ή να κοροιδευεις και ξεσυνεριζεσαι οπως λεμε στο χωριο μου, με αυτους που θεωρεις οτι δεν αποκτησαν τα απαραιτητα εφοδια για να σε ...κοντραρουν στα ισα.

Στον πραγματικο κοσμο αυτο που κανεις ,μοιαζει με τον ναρκισσισμο του μποντιμπιλντερ που προκαλει οποιον δεν ειναι τοσο δυνατος και ομορφος οσο αυτος.

 

 

φιλικα.

πιο φιλικα απο ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, αλλά όχι εγώ: εγώ μιλώ μόνο για το πόσο σπουδαίος δίσκος είναι το άλμπουμ...

Κάτσε ρε Eye, σε λίγο θα μας πείς ότι γράψανε το Dark Side of the Moοn και ότι θα αλλάξει τη μουσική ροή του πλανήτη!. Προφανώς και έχει πολύ δουλειά (όλα τα group του επιπέδου τους το κάνουν) αλλά και τα κομμάτια της Madonna έχουν πολύ δουλειά επάνω και πολλούς καλούς μουσικούς από πίσω... πολύ ωραία pop κομματάκια είναι και τίποτα άλλο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye , εχω παραδεχτει την μορφωση σου , και το ταλεντο σου να γραφεις καλα πολλες φορες , αλλα δε νομιζω οτι σε τιμα να καυχιεσαι γιαυτο , ή να κοροιδευεις και ξεσυνεριζεσαι οπως λεμε στο χωριο μου, με αυτους που θεωρεις οτι δεν αποκτησαν τα απαραιτητα εφοδια για να σε ...κοντραρουν στα ισα.

 

Το μόνο απαραίτητο εφόδιο είναι η ειλικρίνεια: δεν θα δεχτώ επιχειρήματα ενάντια στο "αντιγράφειν" από καριερίστες της αντιγραφής και της πνευματικής ρεμούλας. Μην παριστάνουμε ότι είμαστε κάτι που δεν είμαστε. Το μεγάλο μου πρόβλημα με το Viva La Vida δεν είναι αν το έγραψαν οι Coldplay ή ο Satriani, αλλά ότι ΔΕΝ το έγραψα εγώ.. Δεν μπορώ λοιπόν μέσα από τον άψογο ερασιτεχνισμό μου να προσποιούμαι ότι δεν καταλαβαίνω τον εργατικό από τον τεμπελχανά... ο δίσκος των Coldplay γαμεί και δέρνει, το τραγούδι είναι καλύτερο από το χασμουρητοόργιο του Σατριάνι και αυτό είναι που έπρεπε να συζητάμε, όχι αν είναι ομοφιλόφυλλοι...

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρέθηκα να διαβάσω όλο το thread, οπότε μπορεί να έχει αναφερθεί ξανά, αλλά το γεγονός οτι παραγωγός του viva la vida ειναι ο Brian Eno, καθιστά όλα τα υπόλοιπα σαχλαμάρες, παιδαριώδους φύσης...

Μιλάμε για τον άνθρωπο που ευθύνεται για τους U2 των 80's. Need i say more? Για να μην μπω δηλαδή σε περαιτέρω λιγότερο "εμπορικές" λεπτομέρειες...

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε Eye, σε λίγο θα μας πείς ότι γράψανε το Dark Side of the Moοn

 

Οι εποχές των Dark Side Of The Moon φαίνεται ότι έχουν περάσει... δεν είναι αυτό το ζητούμενο από μία μπάντα τόσο νέων ανθρώπων που πρέπει να επιβιώσουν στον κόσμο του MTV. Δεν τους συγκρίνω με τους Floyd (και μάλιστα τους Floyd του Dark Side). Με τον Σατριάνι τους συγκρίνω.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρέθηκα να διαβάσω όλο το thread, οπότε μπορεί να έχει αναφερθεί ξανά, αλλά το γεγονός οτι παραγωγός του viva la vida ειναι ο Brian Eno, καθιστά όλα τα υπόλοιπα σαχλαμάρες, παιδαριώδους φύσης...

Μιλάμε για τον άνθρωπο που ευθύνεται για τους U2 των 80's. Need i say more? Για να μην μπω δηλαδή σε περαιτέρω λιγότερο "εμπορικές" λεπτομέρειες...

 

 

Έχει ήδη γραφτεί από εμένα. Συμφωνώ απόλυτα.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

".....ο δίσκος των Coldplay γαμεί και δέρνει, το τραγούδι είναι καλύτερο από το χασμουρητοόργιο του Σατριάνι"

 

λες εσυ....

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες εσυ....

 

Εδώ και εκ/ρια χρόνια, έτσι γίνονται οι συζητήσεις Playloud.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: πας στο περίπτερο και λες εσύ "θα ήθελα μία κόκα-κόλα". Αμέσως μετά ο περιπτεράς σου απαντάει "Αμέσως κύριε".

Τότε εσύ του λες "Πόσο κάνει"... και ούτω καθεξής.

 

Με την επισήμανσή σου, βλέπω ότι είσαι σε καλό δρόμο, με λίγο διάβασμα θα καταλάβεις όλον τον πολύπλοκο μηχανισμό των συζητήσεων. Πότε λέει ο ένας, μετά λέει ο άλλος.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου