Προς το περιεχόμενο

Τελικά ποιος έγραψε το Viva La Vida?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μaze, έχεις όρεξη, έτσι; Πάνω που άρχισε να γίνεται μία πολιτικώς ορθή συζήτηση επι των νομικών πτυχών του θέματος - όπως διακαώς επιθυμούσες - ξαναρχίζεις.

 

Είναι πράγματι στραβός ο γιαλός; ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 246
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Κύριοι.... το θέμα ξεκίνησε από την (όντως σκανδαλώδη) ομοιότητα των μουσικών θεμάτων και έχει φτάσει να γίνεται συζήτηση για το "ποιανού το γούστο είναι πιο γουστόζικο".

 

Και περαν τούτου, έχει φτάσει να συζητείται το ποιός είναι πιο μάγκας (από τους γράφοντες).

 

Παρακαλώ να ηρεμήσουμε και να δουμε αν το πραγματικό μας "ζόρι" είναι το κάθε μέλος του noiz (ή η άποψή του) ή μήπως το θέμα αυτό έγινε απλά αφορμή για ανούσιες αντιπαραθέσεις και μπηχτές χωρίς νόημα (και χωρίς μέλλον). Αυτό το τελευταίο (με το μέλλον) το υπογράφω κι όλας.  :)

 

Όπως προανέφερε και ο SPY, το θέμα δεν είναι αν γουστάρουμε CP ή Satriani και τι σημαίνει αυτό για τον καθένα. Αυτό είναι ανούσιο.. δεν βρίσκετε?

 

Το ενδιαφέρον στοιχείο του θέματος είναι (κατά τη γνώμη μου) η αξία της διανοητικής ιδιοκτησίας και η δυνατότητα κίνησης νομικών διαδικασικών. Θα μπορούσα (π.χ.) εγώ να πάω κόντρα στους coldplay ή πρέπει να είναι (ας πούμε) Σατριάνι?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου φαίνεται ληγμένο το θέμα, απλώς θέλει πια κλείδωμα ή πάυση μέχρι τις επόμενες εξελίξεις. Γενικά είναι καλύτερο νομίζω να κρατιόμαστε και να κόβουμε την κουβέντα παρά να ξεκατινιαζόμαστε... Το ωραιότατο άλλωστε κατα τ'άλλα τελευταίο point του harilatron μάλλον θέλει δικό του τόπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ενδιαφέρον στοιχείο του θέματος είναι (κατά τη γνώμη μου) η αξία της διανοητικής ιδιοκτησίας και η δυνατότητα κίνησης νομικών διαδικασικών. Θα μπορούσα (π.χ.) εγώ να πάω κόντρα στους coldplay ή πρέπει να είναι (ας πούμε) Σατριάνι?

 

 

 

 

Αυτό πάει για νέο και εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα, κύριε καθηγητά.

Άντε μπρός, τι κάθεστε; :P

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ενδιαφέρον στοιχείο του θέματος είναι (κατά τη γνώμη μου) η αξία της διανοητικής ιδιοκτησίας και η δυνατότητα κίνησης νομικών διαδικασικών. Θα μπορούσα (π.χ.) εγώ να πάω κόντρα στους coldplay ή πρέπει να είναι (ας πούμε) Σατριάνι?

Τα $ σου λείπουν, τίποτε άλλο!

 

Ο μικρούλης και άγνωστος συνθέτης θα φανεί, μάλιστα και συμπαθής προς τους ενόρκους, απέναντι στα κτήνη των coldplay που κλέβουν τον κοσμάκη και βγάζουν τόσα χρήματα (άρα το αντέχη η τσέπη τους να χάσουν και κανά μυριάκη...)

 

__________________

 

Απο προσωπική πείρα, η αξία του copyright είναι μεγάλη, ΑΝ το κυνηγήσεις! Μου έχει τύχει κάτι πολύ μικρό, και τη στιγμή που επικοινώνησα μου ήταν με το σας και με το μας που λέμε. Χρειάστηκε να απειλήσω με δικηγόρους κλπ, αλλά τελικά το βουλώσανε και τελείωσε το θέμα.

 

Φυσικά, αν έπαιζα με αντιπάλους την... Island ή την Sony, θα έπερνα τα @ρχίδι@ μου, αλλά ανάμεσα σε ελάχιστους, υπάρχει ο νόμος!

 

_____________________

 

http://en.wikipedia.org/wiki/2007_Timbaland_plagiarism_controversy

 

(αλλά δεν ξέρω πως έληξε το συγκεκριμένο θέμα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην εκλέψαν τον καγκουρο τον Σατριανι οι Coldplay.

Σιγα μη ξερουν καν ποιος ειναι?(συγνωμη κυριε ΠΟΙΟΣ ειστε?)

 

-10

 

παντως πολυ μαπα το κοματι απο coldplay και τους συμπαθω ιδιαιτερα..

προτιμω την μελωδια απο τον satriani παραταυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι ο Satriani έχει δίκιο,αν ήμουν δικαστής θα τον δικαίωνα για τους εξής λόγους

1.μελωδικά και αρμονικά υπάρχει ένα σημείο ολόιδιο

2.αυτό το σημείο είναι το πιο δυνατό σημείο του Viva la vida

3.οι Coldplay έχουν ακολουθήσει ακριβώς και το φραζάρισμα της μελωδίας της κιθάρας στο στίχο που έγραψαν,σαν να πάτησαν πάνω του (ένας στιχουργός  καταλάβαινει τι εννοώ)

4.η μελωδική γραμμή αναπτύσσεται μετά αλλά είναι φανερό οτι απο αυτήν ξεκίνησαν όλα.

 

Τον Satriani δεν τον ήξερα,οι Coldplay δεν με ξετρελλαίνουν αλλά το τραγούδι μου άρεσε οταν το πρωτοάκουσα,όπως επίσης κι 2-3 άλλα απο το δίσκο.Μετά διάβασα πως την παραγωγή την έκανε ο Eno κι όλα μπήκαν στη θέση τους.

Μαλλον δεν θα γινε ηθελημένα αντιγραφή,η ομοιότητα είναι εξώφθαλμη.Πιθανολογώ να το άκουσαν και υποσυνείδητα να το αφομοίωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω, το thread πήρε απαράδεκτη, <<λυκειακή>> τροπή σε μεγάλο μέρος του, αλλά ας μην ταλαιπωρηθεί άλλο, μπορεί να ανοιχτεί νέο thread.

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΚΛΕΨΑΣ ΤΟΥ ΚΛΕΨΑΝΤΟΣ!!!

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=JXnFcGehhxc

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=25O-bLjreaA

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=MQF-M7HW2Lo

 

Και για τους φίλους των Led Zeppelin...

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χθες προσπάθησα να ελαφρύνω το κλίμα της συζήτησης, γράφοντας ένα χιουμοριστικό ποστ, χωρίς να βρίζω ή να προσβάλω κανέναν και σήμερα το πρωί το βλέπω σβησμένο. Γιατί αγαπητοί μου mods? Ένα pm τουλάχιστον ......

 

Anyway σιγά την διαπίστωση ειδικά για τον Timbaland και όλη την Rap / Hiphop σκηνή που κατά 95% βασίζεται στο sampling! Αν δεν έπαιρναν sample από παλιά τραγούδια δεν θα υπήρχε αυτό το είδος μουσικής (και ίσως η ΑΚΑΙ που βγάζει τα MPC να είχε κλείσει!). Οι περισσότεροι πληρώνουν πάντως όταν ανακαλυφθεί .. η κλεψιά !!! Η όλη μαγεία είναι πως από κάτι παλιό δημιουργείς κάτι εντελώς διαφορετικό και καινούριο !

 

Υπάρχει και δικό μας παράδειγμα με ένα τραγούδι του Jedi Mind Tricks όπου όλη η εισαγωγή είναι από 60ς τραγούδι του Tolis Voskopoylos με μία μικρή άυξηση του pitch !!! Ειδικά γέλασα πολύ όταν σε ξένο φόρουμ που ασχολείται με hiphop, σε μία κατηγορία που ψάχνουν να βρούνε τα sample από τραγούδια, βλέπω post να ξεπερνάει τις 20 σελίδες από σχόλια (καλή ώρα σαν αυτό) με τίτλο "Who the #uck is Tolis Voskopoylos?". Από Ινδό μέχρι Κορεάτη τον είχανε βγάλει τα αμερικανάκια τον Το-Βο !!! Σιγά να μην το ξέρει ο δικός μας....

 

Τώρα για όσον αφορά τα υπόλοιπα, ας πούμε πως ο ένας εμπνεύστηκε από τον άλλον ! Πάντως η αλήθεια είναι πως όλα σχεδόν τα τραγούδια (μήτρες και κλόνοι) γίνονται Hit !!!

 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου