Προς το περιεχόμενο

mikro korg/roland sh32


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

HI! Θα ηθελα να ακουσω αποψεις και εμπειριες πανω σε δυο synth, το mikro korg και to roland sh-32. Ασχολουμε με ηλεκτρονικη μουσικη(techno,house,progressive). Για την ωρα εχω το korg trinity,και ψαχνω ενα synth με το οποιο θα μπορω να πειραματιζομαι με τους ηχους σε real time.Αν εχετε να προτεινεται και καποιο αλλο μηχανιμα....ολες οι αποψεις δεκτες.thanx..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο έχουν πολύ καλό ήχο (για τα λεφτά τους) και μάλλον θα μείνεις ευχαριστημένος. Δηλαδή θα καλύψουν τις περισσότερες ανάγκες σου σε ποιότητα και ποικιλία ήχων αλλά μη φανταστείς εξωφρενικά πράγματα. Στον τομέα του ελέγχου και της ευχρηστίας, ψηφίζω χαλαρά Korg γιατί είναι δύσκολα θα βρεις κάτι που να μη σου φαίνεται σωστό στα ρυθμιστικά του. Το Roland από την άλλη, έχει κατά τη γνώμη μου αρκετά περίεργο (έως και χαζό) σχεδιασμό και κάποια πράγματα είναι ακριβώς ό,τι χρειάζεται για να σου σπάνε τα νεύρα! Αυτό βέβαια είναι και προσωπική άποψη του καθενός άρα πριν τα δοκιμάσεις δεν πρέπει να πάρεις κάποια απόφαση.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ξερεις που μπορω να ακουσω τα novation ks4 kai alesis ION ???Τα τσεκαρα στο net και μου φανηκαν ενδιαφεροντα.Τα εχει δοκιμασει κανεις,να μας πει την αποψη του???Ειδα και το Mikrokorg,και μου αρεσε ιδιαιτερα το οτι μπορω να περασω εξωτερικο σημα απ’τα φιλτρα του..πραγμα που γινεται και στα αλλα δυο μηχανιματα αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

..Γειά και απο μένα. Εγώ έχω το Roland sh 32, έμεινα ευχαριστημένος με τους ήχους του, αλλά δυστυχώς έκανα μάλλον βιαστική αγορά, καθώς 1 εβδομάδα μετά αγόρασα ένα Korg Triton... με αποτέλεσμα να πουλάω πλέον το Roland sh 32 (εάν ενδιαφέρεται κανείς, είναι σε πολύ καλή κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το sh 32 εννοείτε το sh-201 ή πραγματικά το 32? Γιατι το δευτερο είναι desktop synth.

 

Ανδρεα αν καταλαβα μετα απο 10 ωρες προβας τι εννοεις, διαφωνω. Το sh εχει πολυ καλο layering των παραμετρων και ιδανικο για τον αρχαριο στη synth νοοτροπία.

 

Για το ΙΟΝ θ πω και παλι τα καλυτερα οπως και για το micron. Λατρευω τον ήχο του και το σχεδιασμό του. Πολυ καλή επιλογή πιστευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΙΟΝ έχει σταματήσει η παραγωγή του εδώ και καιρό αλλιώς θα το είχα πάρει!Το micron(ίδια μηχανή με το ΙΟΝ+εφφέ) μπορεί να έχει πολλές συντομεύσεις στο προγραμματισμό του ,ομως ποτέ δε γλυτώνεις να μπαίνεις στο menu του και μάλλον δε σε καλύπτει...

Απο την άλλη το microkorg έχω ακούσει απο άλλους οτι είναι λίγο βάσανο στον προγραματισμό αλλά καλό είναι να τα τσεκάρεις απο κοντά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου