Προς το περιεχόμενο

Επιλογη μηχανηματων για home studio (καιγομαι...)


Sparklin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!

Ασχολουμε εδω κ κανα χρονο με cubase και ανεκυψε θεμα εξοπλισμου αυτον τον καιρο. Εχω σκεφτει δυο "πακετα" τα οποια κυμαινονται στα ιδια χρηματα πανω κατω, αλλα δεν ξερω ποιο να επιλεξω:

 

1) καρτα: Μ-Audio FireWire 410, mic: Behringer B-1 ή Μ-Audio Nova

2) καρτα: M-Audio Delta 1010LT, mic: Rode NT 1-a, preamp: Behringer MIC200 Tube Ultragain.

(Το μικροφωνο το θελω κ για φωνη κ για οργανο)

Οποιαδηποτε πληροφορια ή συμβουλη θα με βοηθουσε ιδιαιτερα μιας και ειμαι νεος στο "σπορ" :)

 

P.S.: Επισης ειδα οτι ολα τα παραπανω ειναι πολυ πιο φτηνα στον Thomann, και σκεφτομαι να τα παρω απο κει. Παιζουν προβληματα με την πιστωτικη (π.χ. να παρουν τον κωδικο) ή με τα προϊοντα (π.χ. να ερθουν αλλοιωμενα ή και καθολου?)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ θα διάλεγα την 410 γιατί είναι νεότερη και FireWire και ταυτόχρονα θα απεφευγα την αγορά προενισχυτή. Αν πάρεις προενισχυτή εξωτερικό καλό θα είναι να είναι καλύτερος από αυτόν τη κάρτας, και γι αυτό θες πολλά λεφτά.

Σε ότι αφορά το μικρόφωνο θα σου πρότεινα να αγοράσεις το ακριβότερο που αντέχει η τσέπη σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Sparklin,

 

Για thomann δεν υπάρχει πρόβλημα απλά αργούνε.

Για mic: Rode NT 2000 ή ΝΤ2 A ή AKG C3000B σε χαμηλότερη τιμή

ή κάποιο AKG C414 σε ακριβότερη.

Για ενισχυτές κιθάρας-μπασου θέλεις ένα shure sm57.

 

Για τα υπόλοιπα ότι είπε ο yameth...αν θέλεις καλή προενίσχυση το κόστος πρέπει να αυξηθεί πολύ αλλά με την προενίσχυση της κάρτας κάνεις δουλειά μιά χαρά και αργότερα εάν έχεις και θέλεις δίνεις λεφτά για καλή(μόνο καλή) προενίσχυση.

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και τους δυο σας.

kostas iatrelis ξερεις ποσο περιπου αργει ο Thomann, γιατι πρεπει να ξεκινησω οσο πιο γρηγορα γινεται (πιεζουν οι καταστασεις βλεπεις :) ).

Και κατι αλλο: η τσεπη τελικα αντεχει μεχρι και το AKG C3000B. Εγω το μικρ. ουσιαστικα το θελω για φωνη κ ακουστικη κιθαρα. Να κανω την (αφελη μαλλον) ερωτηση αν συγκρινεται με το Μ-Αudio Luna?

Και παλι ευχαριστω, και σαν "ψαρακας" που ειμαι πρεπει να σας πω οτι εχω παθει πλακα με το site. Συγχαρητηρια και καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το luna δεν το ξέρω καθόλου.

Το C3000b κάνει καλή δουλειά και για τις δύο εφαρμογές που το θέλεις.

Ο Thomann μπορεί να κάνει και καιρό εάν δεν έχει σε stock αυτά που θέλεις. Αλλιώς υπολόγιζε κανένα μήνα.

Στείλε ένα mail στο thomann και θα σου απαντήσει Έλληνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε ένα mail στο thomann και θα σου απαντήσει Έλληνας.
Είναι ο Αρτέμης Μάτσας που συνεργάζεται με τους Γερμανούς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα Rode NT 1a, super ευχαριστημένος&(έχει πέσει πάρα πολύ η τιμή του στην Kem electronics -&πιο φτηνά και απο&Θωμά) &και έκανα πρόσφατα αγορά απο Θωμά - 10 εργάσιμες shippment γύρω στα 20 EURO μεταφορικά (για αρκετά πράγματα) και επειδή είχε πρόβλημα το headphone που το άνοιξα απο το κουτί του, μου στέλνουν ξανά καιρούργιο χωρίς καμια χρέωση και χωρις να τους επιστρέψω το χαλασμένο (δηλαδή δεν είχαν απόδειξει ότι τους έλεγα αλήθεια). Φαντάζομαι όμως ότι αυτό οφείλεται και στον Γιώργο που δουλεύει εκεί.

Johnny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου