Προς το περιεχόμενο

Νέος στο home recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σερφαροντας στο internet ανακαλυψα αυτο το site και ομολογω να πω οτι ειναι απλα καταπληκτικο.με την δυναμη της μουσικης τα θεματα  ειναι εξαιρετικα ενδιαφεροντα.συγχωρεστε με αν το topic μοθ ειναι σε λαθος μερος απλα δεν ξερω που ακριβως να βαλω τις αποριες μου.επειδη βλεπω οτι το πνευμα συνεργασιας ειναι αρκετα υψηλο εδω μεσα θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις που ισως να αφορουν αρκετα παιδια.

  καταρχας να πω οτι ασχολουμε με την ηλεκρικη κιθαρα περιπου 2 χρονια.εχω δηλαδη καποιες στοιχειωδεις γνωσεις.και απο pc σχετικα καλα τα παμε.θα ηθελα λοιπον να παρακαλεσω αν γινεται να ξεκινησει ενα θεμα το οποιο να καθοδηγει ατομα οπως εγω που εχουν ξεκινησει σι σιγα τα μπαινουν στο χωρο του home studio.γνωριζω οτι υπαρχουν αρκετα θεματα πανω σ αυτο αλλα νομιζω οτι χρησιμοποιουνται οροι που για πολλους αρχαριους ειναι δυσκολοι,οπως εγω.εχω ξεκινισει να περνς καποια πραγματακια οπως μονιτορς,κονσολα,μικροφωνα κτλ.τι προγραμματα θα χρειαστω για την κιθαρα?για την φωνη?με τα instruments?τα απλα βηματα και απο την αρχη χωρις πολυπλοκες ορολογιες νομιζω οτι θα βοηθησουν πολλους αρχαριους σαν και μενα.ελπιζω να ξεκινησει το θεμα και σιγα σιγα με ερωτησεις νομιζω οτι θα γινει ενα πολυεργαλειο για ολους οσους δεν εχουν σπουδασει πανω στον ηχο να κανουν καποια απλα βηματα μαζι σας.ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες.

Ρίξε μια ματιά στον πολύ γνωστό οδηγό.

www.tweakheadz.com

http://www.tweakheadz.com/guide.htm

Είναι πραγματικά πολύ διαφωτιστικός.

Επίσης ψάξε στο noiz.

Υπάρχουν σίγουρα πολλά σχετικά θέματα.

Μια αναζήτηση θα σου λύσει πολλές απορίες.

Αν έχεις επιπλέον απορίες, τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες! Πέρνα μια βόλτα από

http://www.noiz.gr/index.php?topic=160830.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164130.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=161256.0

 

και γενικά ξεφύλλισε λίγο... εδώ είμαστε.

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω.νομιζω οτι η klik records εχει κανει καποια καλα βηματα στην μουσικη στην ελλαδα με καποια πολυ καλα label.καποια στιγμη θα γινοταν λογο κορεσμου.επειδη μαλλον εθεσα πολλα πραγματα εξαρχης ας γινω πιο συγκεκριμενος.αρχικα θα ηθελα την γνωμη σας για το πιο νομιζετε οτι ειναι το καλυτερο προγραμμα για κιθαρα.δηλαδη γραφοντας κατι να μπορω να βαλω εφε παραμορφωσεις κ.τ.λ.μετα απο αυτο τι αλλα προγραμματα θα χρειαστω?και δεν εννοω ονομασιες οπως το cubase.οταν λεμε επεξεργασια του ηχου δεν εννουμε μονο να βαλεις τις μελωδιες αλλα και την περαιτερω δουλεια.και παλι ευχαριστω οσους ενδιαφερονται και απαντανε τις αρχαριες ερωτησεις μου.απλα παιρνω κουραγιο επειδη δεν γνvριζω κανεναν να γεννηθηκε με μια κονσολα αγκαλια:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης θα ηθελα την βοηθεια σας στην συνδεσμολογια.εχς αγορασει μια καρτα lexigon μια κονσολα μονιτορς midi ενα πυκνωτικο μικροφωνο και φυσικα την κιθαρα μου.πως ακριβως να τα συνδεσω?

επισης θα ηθελα τα μονιτορσ να ειναι τα ηχεια γενικα τουpc μου και οχι μονο της ηχογαρφησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Εγω σου λέω λοιπόν οτι το καλυτερότερο πρόγραμμα για ήχους κιθάρας είναι το guitar rig 3. Ο άλλος θα σου πει το amplitube. Aν δεν δοκιμάσεις, δεν προκειται να κάνεις τίποτα.

Για sequencer, εγώ θα σου πω το cubase. O άλλος θα σου πει το δεν ξέρω και γω ποιο.

 

Δοκίμασε κανα 2 και δες τι σου πάει περισσότερο. Το ένα προγραμμα μπορεί να σου φανεί βουνό και το άλλο παιχνιδάκι. Ξεκίνα να ασχολείσαι γενικά με το αθλημα και μετά βήμα βήμα, θα γίνει η δουλειά. Δεν γίνεται να τα χεις όλα από την αρχή γιατί δεν μπορείς να τα αξιολογήσεις και δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

 

Αυτό το κομμάτι http://www.noiz.gr/index.php?topic=164106.0 , έχει γραφτεί σε cubase και με guitar rig 2. Mπορείς να αναπαράγεις αυτόν τον ήχο? Επειδή λοιπόν η απάντηση είναι όχι, κάτσε και δες σιγα σιγα, ενα ενα τα πράγματα και θα καταλήξεις.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

animae το post σου πανω στο cubase και το πως λειτουργει ηταν κατατοπιστηκοτατο.μακαρι να το συνεχιζες με περισσοτερες λεπτομερειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια ακομη ερωτηση.σας εχω ζαλισει.εχω περασει το cubase light edition και τηελω να μειωσω το χρονο αντιδρασης των monitors μου.εχω μια μικρη καθυστερηση.ελπιζω καποιος να μου πει βημα βημα πως να το μειωσω.αυτη η κινηση υπαρχει περιπτωση να εχει επακολουθα σε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου