Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για humbucker μαγνητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να θέσω κ εγώ μια ερώτηση: θέλω να αντικαταστήσω τον bridge humbucker (JB) με κάποιον άλλο που να έχει vintage προσανατολισμό κ μάλλον τείνω προς κάποιον με alnico2 bar.

Μου αρέσει αρκετά ο Pearly Gates. Σκέφτομαι κ για τον Stag Mag, γιατί η κιθάρα σπλιτάρει κιόλας.

Έχει κάποιος πιο συγκεκριμένη άποψη;

 

Ας μη μείνουμε μόνο στους Seymour Duncan, είμαι ανοιχτός, γιατί ψάχνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Για να μην ανοίγω νέο τόπικ....

Έχω αυτήν

e96b_3.JPG

και θέλω να βάλω πάνω αυτούς

11303-03-wh_1444_detail.jpg

This is a BRAND NEW SET of Seymour Duncan SHPR-1n&b P-Rails Humbucker - White. Until now, if you wanted humbucker, P-90, and vintage Strat® tones, you’d have to haul three guitars to the gig. Enter P-Rails™. It’s a full-size humbucker that splits to either a full-size P-90 or a special Alnico-powered single-coil Rail pickup. The humbucker sound is full and expansive, owing to the mis-matched coil configuration. The P-90 is a super fat. And the Rail coils, when used together, sound like the “2” and “4” positions in a great Strat.

 

Λένε τίποτα ή να προτιμήσω αυτούς:

 

http://www.rockfieldpickups.com/swv.html#

 

ή μηπως αυτούς???

 

The Seth Lover is like going back to 1958 and purchasing a brand new '58 paf humbucker!  It is an exact recreation of that pickup right down to the maple spacer inside the pickup.  Wound on the exact same LEESONA winding machine Gibson used to wind all of the 50's pafs!  Seymour bought the LEESONA from Gibson when they moved to Nashville from Kalamazoo!

 

NICKEL covers and black mounting ring included. 

 

Vintage style single conductor cable.

 

Traditional polepiece spacing for Gibson Les Paul and ES-335 guitars.

 

Άλλες προτάσεις?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα παίζει απίστευτα με τους μαγνήτες που φοράει πάνω (ο Αμερικάνος μου έστειλε και τους μαμά) και θα το σκεφτώ πολύ να τους αλλάξω....

Όμως με τρώει για τους SD δεν τους έχει δουλέψει κανείς ρε παιδιά???

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού είναι αυτός ο SF όταν τον χρειάζεσαι ρε παιδί μου??? κανένας φίλος του δεν τους δοκίμασε?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον σε κόβω να κάνεις εσυ την δοκιμή... Είναι καινούργιοι απ'όσο ξέρω αυτοί οι μαγνήτες και δεν νομίζω να τους έχει τεσταρει κανείς ακόμα... ::)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Zeppelin

SD 59 reverse στο μπράτσο και Pearly στη γέφυρα έχει η δική μου η ............. tele.

Απόλυτα ικανοποιημένος.

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σου απαντήσω μόνο για τους Seth Lovers, γιατί τους άλλους δεν τους έχω ακούσει.

 

Κατ' αρχάς είναι Alnico II. Aυτό εμένα μου αρέσει γιατί ξεμπασάρει αρκετά τις Gibson, αλλά αυτός ο ήχος δεν αρέσει απαραίτητα σε όλους αφού είναι αρκετά διαφορετικός από τους "κλασικούς" Alnico V.

 

Σε αυτό το στυλ, θα κατέτασα τους Seth Lovers στην κατηγορία Μέτριοι/Καλοί. Σίγουρα θα τους προτιμούσα απο τους Αlnico II pro που είναι στην ίδια κατηγορία, αλλά θεωρώ ότι οι Antiquities είναι αρκετά καλύτεροι (=πιο στρογγυλοί), ενώ οι Bareknuckle Stormy Mondays είναι καλύτεροι από όλους τους προαναφερθέντες (=πιο πολύ σκάσιμο, δεν λασπώνουν ποτέ), και αρκετά φθηνοί επίσης, τώρα που έπεσε η λίρα.

 

Oι πιο "αυθεντικοι" P.A.F που έχω ακούσει ήταν οι Woletone Dr. Vintage (νομίζω ότι δεν βγαίνουν πια όπως παλιά, μιας και ήταν προιόν συνεργασίας δύο κατασκευαστών)

 

Άλλη μια πρόταση λίγο πιο high gain και high-fi ήχο σε Alnico II, είναι οι Jason Lollar High Wind, τους οποίους όμως δεν έχω ακούσει.

 

Κορυφαίοι μαγνήτες επίσης αλλά σε άλλη εντελώς κατηγορία τιμής είναι οι Tom Holmes H450-H455 (τα καλύτερα βρώμικα σε P.A.F) και οι RS/Lindy Fralin True 60s (τους περιμένω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου