Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για humbucker μαγνητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"αυθεντικοι" P.A.F

 

Όλο για "αυθεντικό" P.A.F. ηχο ακούω και διαβάζω από διάφορους κατασκευαστές αλλά ακόμα δεν έχω βρει να ακούσω αυθεντικούς P.A.F. μαγνήτες 10 χρόνια στο κουρμπέτι...απ'ότι έχω καταλάβει κιόλας δεν ήταν και πανομοιότυποι μεταξύ τους οι περισσότεροι οπότε...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Όλο για "αυθεντικό" P.A.F. ηχο ακούω και διαβάζω από διάφορους κατασκευαστές αλλά ακόμα δεν έχω βρει να ακούσω αυθεντικούς P.A.F. μαγνήτες 10 χρόνια στο κουρμπέτι...απ'ότι έχω καταλάβει κιόλας δεν ήταν και πανομοιότυποι μεταξύ τους οι περισσότεροι οπότε...

 

Ποιούς έχεις ακούσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα μόλις είπα ότι δεν έχω ακούσει κανέναν αυθεντικό P.A.F.  :P

 

Δηλαδή όλοι οι DiMarzio και οι E.M.G που έχεις δοκιμάσει δεν μοιάζαν;  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α λες για αυτό:

 

απ'ότι έχω καταλάβει κιόλας δεν ήταν και πανομοιότυποι μεταξύ τους οι περισσότεροι οπότε...[/size]

 

Hear-say είναι καθαρά, αλλά δεδομένου ότι και τώρα παίρνεις 2 set Gibson Burstbuckers που είναι scatterwound κάποιες ψιλοδιαφορές τις έχουν. Υποτίθεται ότι αναπαράγουν αυτό που γινόταν παλιότερα που δεν ήταν απόλυτα επαναλήψιμη η διαδικασία (όπως κατασκευάζονται πλέον από τη DiMarzio, την EMG και σχεδόν όλους τους υπόλοιπους κατασκευαστές).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Α λες για αυτό:

 

Hear-say είναι καθαρά, αλλά δεδομένου ότι και τώρα παίρνεις 2 set Gibson Burstbuckers που είναι scatterwound κάποιες ψιλοδιαφορές τις έχουν. Υποτίθεται ότι αναπαράγουν αυτό που γινόταν παλιότερα που δεν ήταν απόλυτα επαναλήψιμη η διαδικασία (όπως κατασκευάζονται πλέον και οι DiMarzio και οι EMG).

 

Σαφώς και οι original P.A.F δεν ήταν πανομοιότυποι. Γι αυτό και η κοινή παραδοχή όταν αναφερόμαστε σε αυτούς είναι οι ήχοι των Clapton με τους Bluesbreakers, Dickey Betts, Joe Walsh, Duane Allman ή ακόμα Peter Green, Mick Rohnson, Paul Kossoff. Όλοι αυτοί είναι ήχοι μέσω των οποίων ένας καλός P.A.F κρίνεται. Σίγουρα στα 50s υπήρχαν και P.A.F που ήταν κακοί, ή υπερβολικά high gain ή οτιδήποτε άλλο. Όμως όταν αναφερόμαστε σε P.A.F ήχο, σαφώς δεν αναφερόμαστε σε αυτούς.

 

Οι διαφορές τώρα στην κατασκευή, μεταξύ του τότε και του σήμερα, ξεκινάνε κατ' αρχάς από το ίδιο το σύρμα που χρησιμοποιείται στην περιέλιξη. Περισσότερες πληροφορίες...

http://music-electronics-forum.com/showthread.php?t=5079

 

Υπάρχουν όμως και αδιαμφισβήτητα άνθρωποι που έχουν φάει τη ζωή τους για να αναπαράγουν αυτούς τους ήχους και άλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο τα έχουν καταφέρει.

 

Αυτό που εξαρχής ρώτησα είναι στο πού ακριβώς διαφωνείς. Έχεις ακούσει τους Dr. Vintage ας πούμε και δεν θεωρείς ότι έχουν P.A.F ήχο; Ή έχεις μια Ibanez με E.M.G και έχεις διαβάσει και δυό άρθρα στο internet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξήγησες το αρχικό ποστ μου, δε διαφώνησα κάπου μαζί σου. Αναρωτήθηκα συγκεκριμένα για τους ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ μαγνητών, τι θεωρούν ως πρότυπο P.A.F. ήχου και έφτιαξαν τα δικά τους αντίγραφα μιας και υπάρχει το θέμα "μικρές διακυμάνσεις στην κατασκευή των πρωτότυπων" και επίσης για ΕΜΕΝΑ πως θα μπορούσα να κρίνω εναν απ'τους τόσους P.A.F wannabees ως "καλή και πιστή" υλοποίηση μιας και δεν έχω ακούσει ποτέ από κοντά το real thing.

 

Αλήθεια, τα 3,500+ ποστ μου στο Νοιζ σε αφήνουν με την αίσθηση ότι έχω μια Ibanez με EMG και διάβασα 2 άρθρα στο ίντερνετ  ??? ::)

 

Εδώ που τα λέμε δεν έχουν περάσει ούτε 24 ώρες που πόσταρα και κλιπ με Burstbuckers...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα παίζει απίστευτα με τους μαγνήτες που φοράει πάνω (ο Αμερικάνος μου έστειλε και τους μαμά) και θα το σκεφτώ πολύ να τους αλλάξω....

 

Οι μαμίσιοι ποιοί είναι;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να ξέρω???

Νομίζω ότι είναι από strat Japan.

Πάντως βρήκα ένα προβληματάκι που πρέπει να διορθώσω.... τα Mother Of Pearls δεν είναι καλά στην θέση τους και ορισμένα γρατζουνάνε στα Bends καναδυό από αυτά με το σεσουάρ έστρωσαν.... μετά βαρέθηκα και τα παράτησα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παρεξήγησες το αρχικό ποστ μου, δε διαφώνησα κάπου μαζί σου. Αναρωτήθηκα συγκεκριμένα για τους ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ μαγνητών, τι θεωρούν ως πρότυπο P.A.F. ήχου και έφτιαξαν τα δικά τους αντίγραφα μιας και υπάρχει το θέμα "μικρές διακυμάνσεις στην κατασκευή των πρωτότυπων" και επίσης για ΕΜΕΝΑ πως θα μπορούσα να κρίνω εναν απ'τους τόσους P.A.F wannabees ως "καλή και πιστή" υλοποίηση μιας και δεν έχω ακούσει ποτέ από κοντά το real thing.

 

Για το τι θεωρούν πρότυπο P.A.F νομίζω ότι απάντησα. Σε πολλά sites (Βareknuckles, WCR, Sheptones π.χ) υπάρχουν και αναφορές σε αυτούς τους ήχους για περαιτέρω επεξήγηση του voicing που έχουν οι μαγνήτες τους.

 

Απο 'κει και πέρα δεν έχει σημασία που δεν έχεις ακούσει από κοντά το Real Thing. Από κοντά θα ήθελες να ακούσεις κάτι που δεν ξέρεις, που δεν έχεις ήδη ακούσει σε 100000000000000000 ηχογραφήσεις. Και φυσικά με αυτό το κριτήριο συγκρίνεις και τους κλώνους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου