Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ RIGS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Parker fly δεν έχει εβένινη ταστιέρα' date=' αλλά ένα ειδικό συνθετικό υλικό[/quote']

 

η pm20 στην οποια αναφερομαι στο Post μου εχει εβενινη ταστιέρα :wink:

 

http://www.parkerguitars.com/code/models/models_pseries_pm20_specs.asp

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σιγουρα μια λιστα με καποια μηχανηματα χωρισμενα σε καποιες κατηγοριες τιμων μπορει να ειναι ειναι ενημερωτικη' date=' εντουτοις δε νομιζω πως μπορει να βοηθησει ιδιαιτερα και να προσανατολισει προς ακριβως αυτο που χρειαζεται ο καθενας. Συνηθως τετοιες λιστες με προτεινομενο εξοπλισμο ειναι αποτελεσμα ερωτησεων του στυλ: "θελω μια κιθαρα με ηχο ΜΕΤΑΛ"(ποσες φορες το εχω ακουσει....)

Διαφορετικος τροπος παιξιματος, διαφορετικες απαιτησεις στον ηχο, διαφορετικα ειδη μουσικης, κανουν την οποιαδηποτε παραθεση εξοπλισμου παραπλανητικη.......θα μπορουσα να κανω κι εγω μια λιστα με καποια "προτεινομενα" εφφε, κιθαρες κ.λ.π αλλα θα ηταν περισσοτερο κοντα σε αυτο που εγω εχω στο μυαλο μου παρα σε αυτο μπορει να θελει καποιος αλλος. Θα μπορουσα να βρω στην εν λογω λιστα παρα πολλα κενα (π.χ.....κατι σε ηχο Βοοgie και σε 43 εχετε?) που για τον οποιο συντακτη της να μην ειναι σημαντικα ομως για εμενα να ειναι απαραιτητα.Μην ξεχναμε αλλωστε οτι υπαρχουν πολλοι δρομοι οσον αφορα τον εξοπλισμο που μπορει να οδηγησουν σε παραπλησιο αποτελεσμα(π.χ μισω τα πεταλακια οπως και τους fender ενισχυτες.....σχεδον η μιση λιστα μου ειναι αχρηστη.....).

Μπορει το ιντερνετ να ειναι ανυπολογιστη βοηθεια αλλα η καλυτερη λυση ειναι η δοκιμη απο τα δικα μας αυτια............(μενει να αλλαξει και η νοοοτροπια των Ελληνικων μαγαζιων....).....[/quote']

 

Νομίζω οτι στο αρχικο μου ποστ ΚΑΘΑΡΑ ανάφερα οτι πρόκειται για ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ επιλογές καθως και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ επιλογές (ξεκαθαρα αναφέρω οτι πάνω απο την τελευταία κατηγορία the sky is the limit :wink: )

 

οικονομικη πρόταση και MESA BOOGIE ειναι σχημα οξύμωρο

:lol:

 

 

Επίσης κατα την ταπεινή μου γνωμη οποισδήποτε αξιοπρεπής κιθαρίστας μπορεί να παίξει ΤΑ ΠΑΝΤΑ με τα προτεινόμενα rigs (ΕΚΤΟΣ απο HEAVY METAL το οποίο ετσι κι αλλοιώς δεν ειναι μουσική... :lol: :lol: :lol: )

 

Αν υπάρχει κάποιος που ΜΙΣΕΙ τα πεταλάκια & τους ενισχυτες Fender (ποιον απο όλους άραγε μια και η Fender βγαζει τουλάχιστον 30 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ μοντελλα...) μάλλον λάθος δρομο εχει πάρει για την ηχητική νιρβάνα :lol:

Απλα ηθελα να απαντήσω σε αρκετα pm που λαμβάνω για προτασεις rig.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Απλα ηθελα να απαντήσω σε αρκετα pm που λαμβάνω για προτασεις rig.

...και καλά κάνεις! :D

Και σίγουρα απευθύνονται σε άτομα που δεν είχαν την τύχη ή τα χρόνια ν' ακούσουν και να παίξουν με πολλές παραλλαγές rig.

Σίγουρα αντιπροσωπεύουν μια μεγάλη μερίδα και ίσως το μεγαλύτερο ποσοστό κιθαριστών οι επιλογές αυτές.

Όσοι πάλι έχουν διαφορετική άποψη σε κάποια σημεία, (όπως εγώ πχ) καλά κάνουν και αυτοί!

Απόψεις είναι αυτές. Και του SUPERFUNK άποψη είναι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι σαν κομπρεσορα (το αφηνω μονιμα ανοιχτο) μια & ο κομπρέσσορας της Tonelab δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ταυτοχρονα με τα " εικονικα πεταλακια" της Tonelab :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οικονομικη πρόταση και MESA BOOGIE ειναι σχημα οξύμωρο

:lol:

 

Δεν θα το ελεγα.....εχω βρει απειρους subway blues/rockets me 300€ κα8ως και πολλους της σειρας caliber σε πολυ χαμηλες τιμες. Εκτος και αποκλειουμε εντελως την αγορα μεταχειρισμενου.......

 

Επίσης κατα την ταπεινή μου γνωμη οποισδήποτε αξιοπρεπής κιθαρίστας μπορεί να παίξει ΤΑ ΠΑΝΤΑ με τα προτεινόμενα rigs (ΕΚΤΟΣ απο HEAVY METAL το οποίο ετσι κι αλλοιώς δεν ειναι μουσική... :lol: :lol: :lol: )

 

Το HEAVY METAL δεν ειναι μουσικη??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:roll: :roll:

Ποτε δεν ημουν φαν του Η.Μ αλλα τετοιες γενικες και αοριστες απορριπτικες διαθεσεις προερχονται συνηθως απο μη μουσικους( :) :) :) ή αγχωμενες μαμαδες) η ειναι φασιζουσας νοοτροπιας.

 

Αν υπάρχει κάποιος που ΜΙΣΕΙ τα πεταλάκια & τους ενισχυτες Fender (ποιον απο όλους άραγε μια και η Fender βγαζει τουλάχιστον 30 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ μοντελλα...) μάλλον λάθος δρομο εχει πάρει για την ηχητική νιρβάνα :lol:

Απλα ηθελα να απαντήσω σε αρκετα pm που λαμβάνω για προτασεις rig.

 

Ακριβως το ιδιο πιστευω εγω για οσους ΑΓΑΠΟΥΝ τους fender ενισχυτες και τα πεταλακια :lol: :lol:

 

Περα απο ολα αυτα χαναλεω οτι η παραθεση λιστας με μηχανηματα μπορει να εχει καλες προθεσεις και να ενημερωνει αλλα ειναι καθαρα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ και δυστυχως ειναι προσαρμοσμενη κυριως στις απαιτησεις του εκαστοτε συντακτη της.......Καλο ειναι να ζηταμε τη συμβουλη καποιου πιο εμπειρου σε τετοια θεματα αλλα τον πρωτο λογο πρεπει να τον εχουμε εμεις.......ο ηχος ειναι θεμα γουστου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ κουραστικό να προσπαθεί ο καθένας να επιβάλλει την γνώμη του.O superfunk είχε την καλή διάθεση να κάνει κάποιες προτάσεις για να πάει κάποιος να ακούσει να κρίνει να δει αν ταιριάζει κάτι στο παίξιμό του και να κρίνει με βάση την αγοραστική δύναμη.Μπορώ να φανταστώ ότι η θυρίδα του είναι γεμάτη από μυνήματα του ύφους

 

αυτό είναι καλό γι αυτό εκείνο το άλλο πως θα ακούγομαι σαν το Malmsteen κτλ......

 

Αντί λοιπόν να αφιερώνει χρόνο στο να απαντάει ξεχωριστά στο καθένα έκανε μια συνολική διευκόλυνση σε όλους και έφτιαξε ένα σημείο αναφοράς για κάποιο αρχάριο .Όποιος διαφωνεί ή έχει κάτι να προτείνει ας το κάνει με καλή διάθεση και με παραγωγικό τρόπο μας έχετε κουράσει με ανούσιες διαφωνίες μακάρι να είχατε να αντιπροτείνετε μουσική αντί για εξοπλισμό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το ελεγα.....εχω βρει απειρους subway blues/rockets me 300€ κα8ως και πολλους της σειρας caliber σε πολυ χαμηλες τιμες. Εκτος και αποκλειουμε εντελως την αγορα μεταχειρισμενου.......

 

Aυτοι δεν ειναι Boogie ειναι ...δειγμα απο Boogie.. :lol: (oπως π.χ. η Α4 ειναι δειγμα απο Mercedes :lol: )

 

 

Το HEAVY METAL δεν ειναι μουσικη??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ποτε δεν ημουν φαν του Η.Μ αλλα τετοιες γενικες και αοριστες απορριπτικες διαθεσεις προερχονται συνηθως απο μη μουσικους( ή αγχωμενες μαμαδες) η ειναι φασιζουσας νοοτροπιας.

 

Παει το χιούμορ πέταξε μακριά... :roll: :lol:

 

(φαίνεται οτι τα smileys δεν αρκούσαν...)

 

 

Ακριβως το ιδιο πιστευω εγω για οσους ΑΓΑΠΟΥΝ τους fender ενισχυτες και τα πεταλακια

 

αν το λες σοβαρά αυτό λυπάμαι αλλα θα πρέπει να νοιώθεις πολύ..... μόνος (γυρω στα 10.000.000 κιθαριστες διαφωνούν μαζι σου.. :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτοι δεν ειναι Boogie ειναι ...δειγμα απο Boogie.. :lol: (oπως π.χ. η Α4 ειναι δειγμα απο Mercedes :lol: )

 

LoL....τοτε ο Laney LC15R ειναι σιγουρα FIATακι......σε σχεση παντα με τους Αudi Α4 Boogies που ανεφερα στην ιδια κατηγορια τιμης(προσθεσε και τον studio 22+ τωρα που τον θυμηθικα)..............

 

αν το λες σοβαρά αυτό λυπάμαι αλλα θα πρέπει να νοιώθεις πολύ..... μόνος (γυρω στα 10.000.000 κιθαριστες διαφωνούν μαζι σου.. :lol: )

 

Θα ζητησω ψυχολογικη υποστηριξη απο αλλους 30.000.000 που παιζουν με Marshall, vox,line 6, Crate, Boogie, Engl, rack effects κ.λ.π κ.λ.π :D :D :D

 

 

 

Tελος παντων επειδη θα καταληξουμε να ανταλλασουμε ποστ διαφωνοντας οχι επι της ουσιας να (ξανα)πω αυτο που δεν φαινεται να καταλαβαινεις μαλλον επειδη δεν το εξηγω καλα:......Ειναι καλη η λιστα που εχεις φτιαξει (αν και με σαφως Vintage... προσανατολισμο στον ηχο) αλλα ο καθε κιθαριστας εχει διαφορετικες απαιτησεις και γουστα που σιγουρα ειναι διαφορετικες απο τις δικες σου και δικες μου προτιμησεις και που σιγουρα μια τετοια λιστα δεν μπορει να καλυψει. Dεν υπαρχει μια και μοναδικη αληθεια.....κατι που φαινεται και απο τις παρεμβασεις αλλων μελων...........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος πάντων (αν και οι BOOGIE που ανάφερες ειναι μετριότατοι ενισχυτές πίστεψε με παίζω με Boogie MARK III 20 χρονια τώρα & ουδεμία σχέση εχουν .....)

 

Προσωπικά δεν εχω ακούσει ΠΟΤΕ κιθαρίστα με μια καλή Fender & εναν καλο λαμπάτο Fender/VOX (και διαφορους άλλους vintage φιλοσοφίας ενισχυτες) & μερικά απλα αναλογικά πεταλάκια, να ΜΗΝ βγαζει τέλειο ήχο,φτανει βεβαια να ξερει τι κανει ο κιθαριστας, (τι να κάνουμε κάποιες δοκιμασμένες συνταγες ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΠΑΝΤΑ)

 

Καταλαβαίνω το πάθος πολλών κιθαριστών για modern high gain ηχο (αν & αργα ή γρηγορα κάποτε ...ωριμάζουν & βλέπουν το....φως :lol: ) ομως κατα την γνωμη μου ο καθαρός (αλλα & ο βρωμικος) vintage ηχος ειναι & θα ειναι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟΣ :wink:

 

Δεν ειναι τυχαίο ότι το 90% της παγκοσμιας δισκογραφιας (με εξαιρεση το METAL,αν & ο τελευταιος δισκος των METALLICA κατα βαση με vintage ενισχυτες εχει γίνει οπότε το βλέπω να γινεται μοδα & εκει... :lol: ) γινεται με τη χρηση vintage style ενισχυτων & stompboxes...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου