Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για Epiphone SG ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ψωνισω gibson les paul εντος ολιγων ημερων αλλα μεχρι τωρα ειχα μια epiphone sg 400 και φυσικα θα την κρατησω γιατι περασαμε μαζι τα δυσκολα και ομορφα χρονια της εκμαθησης και της καύ....ς. ;D

Θα ηθελα ομως να την αναβαθμισω λιγο για να παρει κι αυτη τα πανω της.Τι μαγνητες μου προτεινετε να βαλω?Η μουσικη που παιζω ειναι απο Alternative μεχρι Hardrock και Classic. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα ψωνισω gibson les paul εντος ολιγων ημερων αλλα μεχρι τωρα ειχα μια epiphone sg 400 και φυσικα θα την κρατησω γιατι περασαμε μαζι τα δυσκολα και ομορφα χρονια της εκμαθησης και της καύ....ς. ;D

Θα ηθελα ομως να την αναβαθμισω λιγο για να παρει κι αυτη τα πανω της.Τι μαγνητες μου προτεινετε να βαλω?Η μουσικη που παιζω ειναι απο Alternative μεχρι Hardrock και Classic. 8)

 

Επισης απο αυριο θα παιζει και σε ενισχυτη Marshall TSL 60. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η G-400 ήταν και παραμένει η βασική μου κιθάρα. Η 1η αλλαγή μαγνητών με έστειλε σε Gibson Burstbuckers, η 2η σε Leosounds Growldogs.

 

Πάντως φαντάζομαι ότι πλέον θα παίζει...αναπληρωματική. Ευκαιρία θα ήταν να βγεις λίγο έξω απ'τα προφανή τότε, είτε π.χ. με δύο Ρ-90 σε μέγεθος ΗΒ, είτε (στο...άλλο άκρο) με κάποιον ΠΟΛΥ κάφρο μαγνήτη, κούρδισμα C#, 13άρες χορδές etc...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η G-400 ήταν και παραμένει η βασική μου κιθάρα. Η 1η αλλαγή μαγνητών με έστειλε σε Gibson Burstbuckers, η 2η σε Leosounds Growldogs.

 

Πάντως φαντάζομαι ότι πλέον θα παίζει...αναπληρωματική. Ευκαιρία θα ήταν να βγεις λίγο έξω απ'τα προφανή τότε, είτε π.χ. με δύο Ρ-90 σε μέγεθος ΗΒ, είτε (στο...άλλο άκρο) με κάποιον ΠΟΛΥ κάφρο μαγνήτη, κούρδισμα C#, 13άρες χορδές etc...

 

Καλη η ιδεα για Ρ-90.Τι μαρκα να προτιμήσω?Seymour Duncan ή Gibson?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δημοφιλείς (και πολυφορεμένοι σε SG) είναι οι Mississippi Queen:

 

http://www.bareknucklepickups.co.uk/shop/product_info.php?cPath=22_60&products_id=164

 

Βέβαια οι Phat Cats από την άλλη είναι στα μισά λεφτά (σχήμα λόγου)... :-\

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε G-400 Gothic έχω βάλει το κλασσικό σετάκι EMG και απογειώθηκε η κιθάρα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί όχι ένα κάφρο bridge και Ρ-90 για neck;

Αφου θα είναι το backup σου, πειραματίσου άφοβα.

 

Καλό αυτό! άμα κάνεις πείραμα, βάλε κανέναν Multibucker να δεις τι παίζει. άκουσα πως είναι αρκετά καλοί, και versatile, το οποίο είναι σημαντικό για μια δεύτερη κιθάρα. Εγώ νομίζω πως θα βγεί ωραία  ;D

 

Αλλά άμα βάλεις EMG προβλέπω να μένει η Gibson για δεύτερη...  :P

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου