Προς το περιεχόμενο

Marshall 2266C Vintage Modern. Απόψεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λέτε για αυτόν τον ενισχυτή?? Θέλω να αξιολογήσετε τα καθαρά του και την ικανότητά του να παίζει με πετάλια τύπου od και dist.

 

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_2266c_vintage_modern.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε για αυτόν τον ενισχυτή?? Θέλω να αξιολογήσετε τα καθαρά του και την ικανότητά του να παίζει με πετάλια τύπου od και dist.

 

 

Από το λίγο που έχει τύχει να τον ακούσω μου φαίνεται ότι αν τον πάρεις μπορεί και να μη χρειαστείς "πετάλια τύπου od και dist"!!! :P :P :P :P

 

offtopic:

Πραγματικά, μου φαίνεται ότι βγάζει καταπληκτικά γκάζια και μάλιστα ακόμα και σε εντάσεις που προσεγγίζουν (για τα μέτρα των κιθαριστών  ;D )τον ψίθυρο. Καμία σχεση με JCM2000 (DSL, TSL και δε συμμαζεύεται) καταστάσεις. Είναι ο μόνος Marshall (μαζί με τον 6100) που θα ήθελα να έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic:

Πραγματικά, μου φαίνεται ότι βγάζει καταπληκτικά γκάζια και μάλιστα ακόμα και σε εντάσεις που προσεγγίζουν (για τα μέτρα των κιθαριστών  ;D )τον ψίθυρο.

 

Εγώ πάλι διάβασα ότι χρειάζεται να ανοιχτεί σε υπερβολικά μεγάλες εντάσεις για να παίξει όπως πρέπει. Σκέψου ότι στη συναυλία του ο Paul Gilbert τον έτρεχε με Hotplate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά ενισχυτής είναι. Κάντε κι ένα ψαξιματάκι, έχει ξανασυζητηθεί. Και δεν χρειάζεται να ανοιχθεί σε υπερβολικά μεγάλες εντάσεις... μην πιστεύετε ό,τι διαβάζετε. 50ρης είναι & έχει σχετικά "μικρό" headroom (ελπίζω να το παρατηρείτε ότι το έβαλα εντός εισαγωγικών) μιας και έχει σχεδιαστεί να είναι λίγο-πολύ crunch machine. Είναι όμως εξαιρετικά δυναμικός στις αποκρίσεις του, δηλαδή τον βάζεις σε μια Α ένταση που έχει το διστόρσιο του, χαμηλώνεις το vol από την κιθάρα ή την ένταση του παιξίματός σου και καθαρίζει αρκετά (κλασσικό προσόν ποιοτικών λαμπάτων ενισχυτών). Πολύ διαδεδομένος είναι, μια βολτούλα σε κεντρικά μουσικομάγαζα θα δώσει την χαρά της ακρόασης και ιδίας άποψης.

 

Τα καθαρά του δεν είναι και πολύ... καθαρά, και ούτε μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο για αυτό. Mε πετάλια od και dist δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Ίσως να μην τα χρειαστείς ποτέ γιατί το δυνατό του σημείο είναι βέβαια τα crunch και τα διστόρσια. Τα boost πεταλάκια όμως θα τα λατρέψει γιατί σαν ενισχυτής έχει να σου προσφέρει πολλά αν τον πουσάρεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω να πω οτι ειναι ενας απο τους ποιο pedal friendly amps που εχω ακουσει.

τα καθαρα του ειναι κλασσικα Marshall καθαρα.γενικα πιστευω οτι ειναι ενας απο τους καλυτερους νεους marshall που εχει βγει εδω και χρονια.το μονο που δεν με ενθουσιασε ειναι το "ολα τερμα high gain"...

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας να τον ακουσεις απο κοντα σε καποιο μαγαζι με την κιθαρα και τα πεταλια σου.

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρα ο καλυτερος Marshall των τελευταιων ετων και φυσικα λογω των ΚΤ66 εχει εξαιρετικα καθαρα ("φεντεριζουν" οπως στους πρωτους Marshall) ,τον εχει ενας φιλος μου και ακουγεται θαυμασια και με πεταλια (οπως αλλωστε και ολοι οι vintage Marshall αυτου του τυπου)  αλλα και στο βρωμικο "καναλι" του (δεν εχει πραγματικο βρωμικο καναλα αλλα 2 "range" controls)

 

Ουσιαστικα ειναι ενας πουσαρισμενος "μισος"  JTM45/100 (χωρις να κανει τα 3500-4000 ευρω που κανει ενας JTM45/100)

 

το digital reverb του ειναι για τα πανηγυρια (ετσι κι αλλοιως θα σου χαλασει μεσα σε ενα μηνα) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τολμω να πω οτι ...αγνοουσα την υπαρξη αυτων των ενισχυτων  :-[ , αλλα βλεπω οτι ειναι αρκετα ενδιαφεροντες.

 

 

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιος τετοιος στη Θεσσαλονικη να τον δοκιμασω?

 

παντως εδω τον εχει πολυ φθηνοτερο απο το Θωμα (ακομα και με shipping-με την τρεχουσα τιμη της λιρας, παντα), αλλα δεχεται μονο bank transfer.

 

χοντρικα βγαινει (με εκτιμηση για shipping-περιμενω μειλ τους για ακριβη τιμη) 740€  :o

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τηλ στα Bon Studio (2310947676) και ζήτα να μιλήσεις με τον κ. Παπασταύρου να σου πει. Μην βασιστείς σε τίποτα άλλους γιατί μια φορά τραβήχτηκα ως εκεί για να διαπιστώσω ότι δεν είχαν τον ενισχυτή που ήθελα αλλά ένα JCM 2000  :o

 

Αλλά και να μην τον έχουν εκεί αν θέλεις να τον ακούσεις μπορεί να τον φέρουν από Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρο σουπερ,τον εχω ανοιξει κιολας κ ξερω απο πρωτο χερι.Εχει πολυ χωρο,στο 5+ το volume κ ηταν κρυσταλο.Με λιγο delay κ ενα comp ειναι παααρα πολυ καλο.

 

Dirty ας πουμε οτι ειναι vintage τυπου,χωρις τον ογκο του κ τη μπασαδουρα του JCM κ χωρις το distortion του DSL.Εμενα δεν μου αρεσε σε αυτο τον τομεα.

 

Συνοψιζω,εγω σαν metalhead δεν θα τον επελεγα,δεν ειναι δα κ φτηνος.

 

ΥΓ Νομιζω ειχα πετυχει εναν στο σπιτι του Μακη,για ριξτου κανα μην.μηπως κ τον εχει ακομα.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου