Προς το περιεχόμενο

Μεγάλωμα του action σε Gibson Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια,

 

σήμερα πήρα μια κιθάρα απο τον τεχνικό...και του ζήτησα για αλλαγή να μου ανεβάσει το action ( μια stratocaster). Παίζοντας είδα οτι μου αρέσει πάρα πολυ το νέο ύψος. Όμως πάρα πολυ...Αποτέλεσμα είναι οτι θα ήθελα να κάνω έτσι και την gibson μου... αν όχι ακριβώς έτσι, να ανεβάσω το action. Είδα οτι ο τεχνικός μέτραγε τις χορδές να δει το ύψος. Πρέπει να είναι σε στανταρ υψος ή μπορώ πχ να πω θα φέρω 2 βόλτες (τυχαίο νουμερο λέω) την κάθε πλευρά του bridge...και θα ρυθμίσω intonation και είμαστε οκ; Πρέπει να προσέξω κάτι ή να μην την αγγίξω και να την πάω σε τεχνικό;

 

Ο μόνος λόγος που το συζητάω εδω, ειναι οτι δυστυχως δε μπορώ να δίνω 40αρια κάθε μερα για  setup...και σαν αρχάριος το ψάχνω ακόμα για αυτό και αλλάζω γνώμη για τέτοια θέματα. Σκεφτείτε οτι την Gibson την σέταρα πριν 1 μήνα.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ superfunk για το άρθο....αλλα το έχω διαβάσει.

 

Συγκεκριμένα λέει: "Στις ηλεκτρικες ανεβαζουμε η κατεβαζουμε τον καβαλαρη μεχρι να πετυχουμε το actιον που μας αρεσει, φροντιζοντας να ακολουθουμε το radius (καμπυλη) της ταστιερας."

 

Τι θέμα ειναι..αυτο το ακολουθουμε το radius (καμπυλη) της ταστιερας πως γίνεται;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Les Paul ειναι fixed οποτε δεν ασχολεισαι.Το αρθρο μιλαει και για κιθαρες Fender.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέμα ειναι..αυτο το ακολουθουμε το radius (καμπυλη) της ταστιερας πως γίνεται;

 

Πρέπει να έχεις ένα εργαλείο που έχει το σχήμα της καμπύλης που επιθυμείς να δώσεις...

Υπάρχουν έτοιμα εργαλεία, που ουσιαστικά είναι μεταλλικά τόξα (δηλαδή κομμάτι περιφέρειας κύκλου) ακτίνας 7,5" ή 9" κτλ.

Εγώ είχα εκτυπώσει ένα έτοιμο 1:1 (ένα προς ένα) πατρόν από το ίντερνετ (ψάξε "template guitar radius", απλά κοίτα να είναι 1:1) κ μετά το ξεπατίκωσα κ το έκοψα σε χαρτόνι ή πλαστικό.

Και τελείως μόνος σου μπορείς να φτιάξεις: ουσιαστικά με ένα διαβήτη σχεδιάζεις κύκλο με ακτίνα το radius της ταστιέρας σου (πχ για radius 9" είναι κύκλος 9 x 2,54 = 22,86 εκατοστά, αφού 1 ίντσα = 2.54 εκατοστά - αλλιώς ψάξε απλά "inches to cm"). Δε θες όλο τον κύκλο, μόνο ένα κομμάτι της περιφερειάς του (τόξο).

 

Τέσπα, αφού έχεις το radius σου το βάζεις στις χορδές κοντά στον καβαλάρη και ανεβοκατεβάζεις τα βαγονάκια μέχρι να τα ρυθμίσεις να ακολουθούν τη συγκεκριμένη καμπύλη..Κοίτα όμως να έχεις φιξάρει πρώτα το πού θες το action σου σε μια ή δυο χορδές και ρύθμισε το radius σου με βάση αυτό το υψος, για να έχεις και το action που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε αν δεν γίνομαι κουραστικος απλα ρυθμιζω το ύψος και το  intonation;

 

ναι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου