Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτροακουστικη ή ακουστικη κιθαρα στα 500-600 ευρω


saharaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδη εχω "περασει" απο

cort , ovation , yamaha , lakewood , taylor και lakewood  , κατασταλαξα στην Martin. η οποια

-για την δουλεια που την θελω εγω τουλαχιστον , δηλ ακκορντα-

δεν συγκρινεται με τις υπολοιπες.

 

παντως επειδη εχω παιξει , με ενα φτηνο της μοντελο , θα σου προτεινα , να πας σε lakewood , καθοτι ειναι καλυτερα να παρεις ενα "μεγαλυτερο" μοντελο μιας "οχι top" εταιριας , παρα ενα entry/level μοντελο , μιας "κορυφαιας" εταιρειας.

αν δεν μου ειχε κατσει μια ευκαιρια με την Martin , θα πηγαινα κι εγω για Lakewood.

 

σαν εναλλακτικη λυση , τωρα που το σκεφτομαι ,

ΑΝ σε ενδιαφερει ΜΟΝΟ το ηλεκτροακουστικο μερος , δωσε μια ευκαιρια στις godin.

ειναι οτι πρεπει για connect ηχο.

ΑΝ ομως σε ενδιαφερει να εχεις στα χερια σου μια "νορμαλ" ακουστικη , θα σου προτεινα να την παρεις "αγνη" ,

και μετα να τις βαλεις ηλεκτρικα της επιλογης σου.

επισης - απ οτι εχω παρατηρησει και ο ιδιος στις ερευνες μου- το cutaway , ειναι ενα αρκετα μεγαλο "μειον" στον ηχο....προσωπικα , το αποφευγω.

 

ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα.

;) ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελεις μια πολυ καλη ακουστικη η ηλεκτροακουστικη σε αυτα τα χρηματα που να μην εχει να ζηλεψει τιποτα απο τις ακριβες η tanglewood ειναι μονοδρομος. 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εχω ψιλοκαταληξει..

Ημουν αναμεσα στη faith και τη Morgan monroe...

Και μαλλον καταληγω στη 2η (λογω ηχου κυριως-ελπιζω να μην εχω ξεγελαστει)..

και εκτος απ αυτα μου ερχεται και στα αρχικα λεφτα-ακομα καλυτερα 8)

αυριο μεθαυριο θα την εχω ;D

 

σκεφτομουν βασικα να την χτυπησω απο ιντερνετ λογω καποιων εξτρας που θα μου δωσουν (τα δινει η εταιρεια και για καποιο λογο δεν μου τα δινουν στο εν λογω μαγαζι ???) αλλα οι κιθαρες αυτες πουλιουνται μονο  απο Αμερικη προς το παρον,ε και πιστευω πολυς κοπος και αγχος για το τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ε τοτεεε....ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ!!!

 

και αν εχεις τη δυνατοτητα , ανεβασε και κανα κλιπακι/φωτο οταν την εχεις!

 

;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Εχω ενα προβληματακι και για να μην ανοιγω νεο θρεντ ειπα να το πω εδω στο θρεντ για την αγορα της.

 

Λοιπον την πηγα για ενα σεταρισμα με κύριο σκοπο να την 'μαλακωσω' γιατι τα χερια μου δεν την παλευουν.

Οποτε βαλαμε πιο λεπτες χορδες (ειχε 12αρες ή 11αρες κ βαλαμε 11αρες ή 10αρες δεν θυμαμαι στα σιγουρα :P) και χαμηλωσαμε και τις χορδες.

 

Η κιθαρα (morgan monroe mv 45 ec )ηταν μια χαρα την αρχη αλλα μετα απο 1 μηνα που την αφησα μονη της παρατηρησα 2 πραγματα:

 

1. ενα καρφακι -της Λα- (αυτα που κρατανε τις χορδες ντε) ειχε πεταχτει καμποσο εξω και μετα απο ωριμη σκεψη το εσπρωξα μεσα(ελπιζω να εκανα το σωστο ::))

2. Η ρε κ η Σολ τριζουν πολυ - υποθετω γιατι ειναι πολυ χαμηλωμενες κ τασταρουν.

 

Μπορω να κανω κατι μονος μου ή παει καρφι για σεταρισμα παλι?

 

ευχαριστω.  :)υποψιαζομαι οτι παει για σεταρισμα απλα ηθελα ν ακουσω καμια αποψη απο καναν ανθρωπα που ξερει παραπανω.

αφου παθαινουμε να μαθαινουμε κιολας  :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)καλά έκανες.

2)Το σεταπ που σου εκαναν δεν ηταν καλο.Η κιθαρα θελει λιγο στρώσιμο για να "κατσει" (παιζοντας) και τοτε κανεις ενα σοβαρο σεταπ.Το να αλλαξεις μεγεθος χορδων και να "φερεις" καπως το μπρατσο απο το truss rod δεν ειναι σεταπ, ειναι προχειροδουλεια.

 

Τα φτηνα ακουστικα οργανα υστερουν σε ελεγχους ποιοτητας και σχεδον παντα χρειαζονται καποια "μερεμετια", οπως τριψιμο μερικων ταστων, σηκωμα/κατεβασμα της γεφυρας κλπ.

 

Σου προτεινω να ξαναπας την κιθαρα σου εκει που την πηρες, μονο αν εμπιστευεσαι τις ικανοτητες και το φολοτιμο του μάστορα ή να τη δωσεις σε καποιον να στη σεταρει σωστα μια και καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου