Προς το περιεχόμενο

Ελατήριο πεταλιού....


drumaddicted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! :)

Πριν μια δυο βδομάδες πήρα το πρώτο μου διπέταλο (Pearl P-122TW). Τις τελευταίες δύο μέρες έχω παρατηρήσει ότι το δεξι ελατήριο τρίζει λίγο. Διάβασα παλαιότερα post και είδα ότι συστείνετε για hardware γενικά το WD40. Είναι κατάλληλο και γι'αυτή την περίπτωση? Είναι φυσιολογικό να τρίζει μετά απο τόση λίγη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικό είναι. Έστρωσες τα ελατήρια και τώρα παραπονιούνται. Θέλουν απλό λάδι μηχανής ή λάδι 3 σε 1. Το W40 απλά καθαρίζει δεν λιπαίνει. ;D

Χρόνια πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικό είναι. Έστρωσες τα ελατήρια και τώρα παραπονιούνται. Θέλουν απλό λάδι μηχανής ή λάδι 3 σε 1. Το W40 απλά καθαρίζει δεν λιπαίνει. ;D

Χρόνια πολλά

 

Σε ευχαριστώ πολύ, να'σαι καλά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αντίστοιχη ιστορία ανάλογη με το Wd40 είναι της Wurth [δεν θυμάμαι πως λέγεται ακριβώς αλλά αμα ρωτήσεις θα το ξέρουν σίγουρα] το οποίο λιπάινει κιόλας. Είναι βέβαια λίγο πιο ακριβό αλλά αξίζει. Επίσης αμα συνεχίσει το πρόβλημα χώσε μέσα στο ελατήριο ένα μικρό κομμάτι σφουγγάρι. Υπάρχουν και στο εμπόριο αλλά δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι τέτοιο. Πάντως άν βάλεις λάδι πρόσεξε να σκουπίσεις το υπόλειμά γιατί μετά μπορεί να γεμίσει σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρονια πολλά!

 

Και εγώ τo ίδιο πρόβλημα είχα και έβαλα από τo ίδιο σπρέι που έτυχε να τo είχα στο σπίτι για άλλες δουλειές,

 

έκανε όντως πολύ καλή δουλειά, αλλα άφησε μια έντονη μυρωδιά από πετρέλαιο που έκανε πολλές μέρες να φύγει + που μου λέκιασε την μοκέτα..!

 

Έχει τα καλά του συνεπώς και τα κακά του, μάλλον βρες στο εμπόριο κάτι να έχει τo ίδια αποτελέσματα χωρίς αυτήν την έντονη μυρωδιά του πετρελαιου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα λέγεται Wurth saBesto Multi λιπαντικό-διεισδυτικό. Κάνει τα πάντα και δεν βρωμάει τόσο πολύ (δεν χρειάζεται να κάνεις μπανάκι το πετάλι σου λίγο αρκέι). Βέβαια έχει διπλάσια τιμή απο το wd40, γύρω στα 12ε. Εγώ το χρησημοποιώ σε όλα τα μεταλλικά μέρη του σετ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ!

Στο site της Wurth είδα άλλο ένα, το οποίο είναι για γενική χρήση (HHS 2000).

Θα ρίξω μια ματιά και μάλλον θα πάρω κάποιο απο αυτά που αναφέρατε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου