Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή μπάσσου εως 300 ευρώ


Madara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν , αυτό το θέμα είναι εκ μέρους ενός φίλου μου ο οποίος θέλει να αγοράσει έναν ενισχυτή για το μπάσσο του ο οποίος να μην ξεπερνάει τα 300 ευρώ. επειδή παίζουμε αποκλειστικά μέταλ στη μπάντα, και μάλιστα πολύ βαριές καταστάσεις, είναι πιο σημαντικό να ανταποκρίνεται σε παραμορφώσεις και χαμηλά κουρδίσματα παρά να βγάζει τους τζαζ - ήχους και τα καθαρά που ψάχνουν οι περισσότεροι. εγώ σκεφτόμουν κάτι τέτοιο:

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_mb60.htm

 

Επειδή δεν έχω ιδέα απο ενισχυτές μπάσσου όμως, παιδιά, τα φώτα σας plz...  ;D

 

ό,τι άλλη πληροφορία χρειαστείτε, θα απαντάω όσο το συντομότερο δυνατόν...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες αυτον

http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl3000_ultrabass.htm

Στα χρηματα που διαθετει ο φιλος σου δεν βρισκω κατι αλλο να προτεινω και αυτο επειδη με 60W και τις συνθηκες μουσικης που παιζετε στη μπαντα,το μονο σιγουρο ειναι οτι ο μονος που δεν θα ακουγεται ειναι ο μπασιστας. :-\

Βεβαια εννοειται οτι δεν ειναι 300W.Επειδη καποια εποχη ψαχνομουν και εγω για να τον αγορασω ειδα στο manual οτι ειναι 200W RMS.Παντως σιγουρα καλυτερα απο 60W.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις παιδιά... μια ερώτηση: αυτοί οι ενισχυτές θα μπορούν να παίζουν και σε εντάσεις δωματίου έτσι? γιατί είδα τα βαττ και φοβήθηκα...  :P

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αμα εχουν ποντεσιομετρο που γραφει volume, ειναι πιθανο να παιζουν και σε εντασεις δωματιου.

 

προφανώς  ;D

 

αυτό που εννοούσα είναι αν θα ανταποκρίνονται καλά, γιατί π.χ. της κιθάρας σε χαμηλές εντάσεις χάνουν αρμονικές κλπ καμιά φορά. τώρα όπως είπα, από μπάσσα, no idea  :P

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις παιδιά... μια ερώτηση: αυτοί οι ενισχυτές θα μπορούν να παίζουν και σε εντάσεις δωματίου έτσι? γιατί είδα τα βαττ και φοβήθηκα...  :P

 

Ισα-ισα που οι περισσοτεροι SS ενισχυτες μπασου κατω απο 100 watt κανουν πιο πολυ για εντασεις δωματιου, παρα για "κοντρες" με ντραμς και 2 παραμορφωμενες κιθαρες. Αλλος τελειως κοσμος.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οταν επαιζα με την μπαντα ειχα 600βατ και καμπινα 4χ10.... ενοειτε τους σκεπαζα ολους, και το ντραμς ειχε και κατι τριγκερ μεσα απο το pa, και ο κιθαριστας JCM900 k 4x12  ;D

επεφταν σοβαδες απο το ταβανι οταν το εβαζα πανω απο την μεση  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου