Προς το περιεχόμενο

gibson/epiphone ES


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bασικά δεν είμαι και πολύ αξιόπιστη πηγή..ίσως φταίει ότι ακουμπάνε στα τάστα (τρίζουν) και δεν έχουν χώρο να ταλαντωθούν.. άσε που για ενισχυτή έχω ένα 25άρη park... :( επίσης όταν λέω όγκο εγώ έχω στο μυαλό μου μπάντες που κουρδίζουν πολύ χαμηλά (cathedral π.χ.) και συκρίνω ανόμοια πράγματα...οπότε μην με παίρνεις και πολύ στα σοβαρά..αν δεν βαριέσαι διάβασε κριτικές στο harmony central.

 

Το "πρόβλημα" με τα (ψηλά) τάστα εμφανίζεται σε πολλές LP. Τι χορδές βάζεις;

 

Αν κατάλαβα καλά και ψάχνεις "βαρύ" drop-tuned ήχο, έχεις δει κάτι σαν αυτό:

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-169297.html

 

Πρόκεται βέβαια για κατηργημένο μοντέλο (τώρα όλες οι AES είναι set-neck), αλλά αρκετά αξιόλογο αν μπορείς να το βρεις. Ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ίσως τελικά να φταίει ο ενισχυτάκος γιατι νομίζω LP και όγκος πάνε πακέτο.Ε όταν πάρεις τον deluxe νομίζω θα βρείς την υγειά σου :D :wink:

 

Υ.Γ Αφου ήθελες να βάλεις και άλλους κάνε μια ακόμη εικόνα αν θες με άλλα μέλη του noiz. :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10άρες βάζω.

Όντως έχει "ψηλά" τάστα σε σχέση με άλλες κιθάρες πράγμα που δεν μου άρεσε στην αρχή αλλά το συνήθησα τώρα...κάποιος μου είπε πάντως ότι έτσι θα έχει πολύ sustain και όντως έχει.

Βασικά δεν θέλω να αλλάξω κιθάρα και δεν θέλω να προσανατολιστώ στον μεταλλικό ήχο απλά καμιά φορά όταν μου τη βαράει, μου αρέσει να "κοπανιέμαι".

Ο ήχος που μου αρέσει πολύ όπως είπα και πρίν είναι του solo του planet caravan (απο pantera) και πιστεύω ότι τον έχω πλησιάσει.. όχι τελείως όμως...

Αυτό που μου τη σπάει στην κιθάρα μου είναι ότι οι χορδές τρίζουν λίγο.. δεν θέλω όμως να τις σηκώσω.. επίσης θέλω να τις κάνω λίγο πιο μαλακές... μήπως να πειράξω τη βέργα?

α! και ένα τελευταίο σπαστικό που μου κάνει είναι ότι σε κάποια συγκεκριμένα τάστα βγάζει ένα διαπεραστικό ήχο (σαν resonance) που σου τρυπά τα αυτιά...πράγμα που δεν γίνεται όταν παίζω direct (boss/mixer/monitors)...

Ουφ τα είπα και ξελάφρωσα.. :roll:

 

janick έχω πρόβλημα με όσους έχουν pics για εικονίδιο (π.χ. Superfunk/Wow! κ.α.)...το δικό σου πάλι, όταν του έβγαλα το φοντο και έμεινε η φιγούρα ήταν πάρα πολύ μικρή και όταν τη μεγάλωνα για να φαίνεται "έσπαγε".. κάτι θα ετοιμάσω πάντως χεχεχε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα....φοβερό το κολλάζ ikon,εύγε :lol: :lol: :lol:

(είμαι θεός,το ξέρω :P )

 

Κατά δεύτερον,όσον αφορά τις ΕS και επειδή δεν είδα να το αναφέρει κανένας....πάρε κάτι που να έχει stop bar tailpiece.Όμορφα τα "trapeze" tailpieces,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι της προκοπής....τουλάχιστον με το stop bar,αν δεν είναι καλό,το αλλάζεις εύκολα.Και συμφωνώ ότι οι epiphone hollow και semi-hollow είναι καλές κιθάρες.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου τη σπάει στην κιθάρα μου είναι ότι οι χορδές τρίζουν λίγο.. δεν θέλω όμως να τις σηκώσω.. επίσης θέλω να τις κάνω λίγο πιο μαλακές... μήπως να πειράξω τη βέργα?

 

στο 99% των κιθαρων οι χορδες τρίζουν λιγο (ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ομως να το ακους με τοσο πολυ drive..) η βεργα πρεπει να πειράζεται μονο οταν το μπράτσο δεν ειναι ισιο (διάβασε τις οδηγιες για το σετ απ για να δεις πως το τσεκάρεις) ΟΧΙ για την ρυθμιση του action,τσεκαρε & το nut αν οι χορδες ειναι πολυ σκληρες στα ανοικτα ακκορντα.

 

ο μονος τροπος αν ολα τα αλλα ειναι οκ που μπορεις να "μαλακωσεις" το Tension των χορδων ειναι να περάσεις τις χορδες ΠΑΝΩ απο το stop bar της γεφυρας σου για να μειωθει η γωνία μεταξυ γεφυρας & stop bar (ή απλά να ψηλωσεις λιγο το stop bar της γεφυρας της Les Paul,θα χασεις βεβαια ΛΙΓΟ sustain) πολλοι παικτες LP (μεταξυ των οποίων & ο Ζakk Wylde) το κανουν αυτο.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 99% των κιθαρων οι χορδες τρίζουν λιγο (ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ομως να το ακους με τοσο πολυ drive..) η βεργα πρεπει να πειράζεται μονο οταν το μπράτσο δεν ειναι ισιο (διάβασε τις οδηγιες για το σετ απ για να δεις πως το τσεκάρεις) ΟΧΙ για την ρυθμιση του action' date='τσεκαρε & το nut αν οι χορδες ειναι πολυ σκληρες στα ανοικτα ακκορντα.

 

ο μονος τροπος αν ολα τα αλλα ειναι οκ που μπορεις να "μαλακωσεις" το Tension των χορδων ειναι να περάσεις τις χορδες ΠΑΝΩ απο το stop bar της γεφυρας σου για να μειωθει η γωνία μεταξυ γεφυρας & stop bar (ή απλά να ψηλωσεις λιγο το stop bar της γεφυρας της Les Paul,θα χασεις βεβαια ΛΙΓΟ sustain) πολλοι παικτες LP (μεταξυ των οποίων & ο Ζakk Wylde) το κανουν αυτο.. :wink:[/quote']

 

Το "πρόβλημα" στις Gibson (το βάζω σε εισαγωγικά για ευνόητους λόγους), όπως λέει η... internetκή βιβλιογραφία, έχει να κάνει με το nut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζω συχνά με παραμόρφωση, το τρίξιμο το ακούω όταν παίζω καθαρά (ειδικά στις μι-λα) δεν είναι τρομερό πρόβλημα, απλά έλεγα μήπως το εξαφανίσω εντελώς. Το μπράτσο είναι ίσιο πάντως, θα δοκιμάσω το κόλπο με το stop bar.

ευχαριστώ. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ωραίος είναι ο split αλλά εγώ ως ανάποδος άνθρωπος παίζω μόνο με τον "μουντό" jazz....

ά ρε deluxe...έχε χάρη που ξεχρεώνω ακόμα τα προηγούμενα..παιχνίδια μου.... :evil:

 

Αν σε παρηγορεί είμαστε 2 ανάποδοι...Πιο πολύ απ' όλους μ΄άρεσε ο jazz,με τον οποίο και παίζω μόνιμα από τότε που τον έβαλα στην κιθάρα μου.Και φαντάσου είναι ο neck μαγνήτης...Μουντάδα rules! :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου