Προς το περιεχόμενο

Nord Modular G2x προβλημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ δούλευα στο Nord Modular G2X σταμάτησε ξαφνικά να παίζει.  :o

Κανένας ήχος. Άλλαξα το patch και παλι τίποτα. Όταν άλλαξα σε perf. λειτουργία ακούω τα πάντα (clock gen.), αλλά δεν μπορώ να ελέγξω τα slots απο το keyboard.

Επίσης, δεν ανταποκρίνεται στο midi. Δεν λαμβάνει το G2X midi από DAW  (logic) και ουτε στέλνει απο το keyboard.

Ορισμένα patches με clock generator παίζουν, αλλά δεν έχω τον έλεγχο απο το keyboard.

Είναι ένα πρόβλημα hardare ή software; Πώς μπορώ να κάνω στο G2x επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις; Έχω δημιουργήσει αντίγραφα ασφαλείας όλων patches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ενώ δούλευα στο Nord Modular G2X σταμάτησε ξαφνικά να παίζει.  :o

Κανένας ήχος. Άλλαξα το patch και παλι τίποτα. Όταν άλλαξα σε perf. λειτουργία ακούω τα πάντα (clock gen.), αλλά δεν μπορώ να ελέγξω τα slots απο το keyboard.

Επίσης, δεν ανταποκρίνεται στο midi. Δεν λαμβάνει το G2X midi από DAW  (logic) και ουτε στέλνει απο το keyboard.

Ορισμένα patches με clock generator παίζουν, αλλά δεν έχω τον έλεγχο απο το keyboard.

Είναι ένα πρόβλημα hardare ή software; Πώς μπορώ να κάνω στο G2x επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις; Έχω δημιουργήσει αντίγραφα ασφαλείας όλων patches.

...

Μήπως άθελά σου πείραξες κάτι στο MIDI του οργάνου; Το Local πρέπει να είναι στο ON. Επίσης τα Midi κανάλια του οργάνου πρέπει να συμφωνούν με τα Midi κανάλια του προγράμματος.

Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω πολύ καλα απο midi, απλά το όργανο εχω κανένα 3μηνο και αυτό οχι συνέχεια απο πάνω του. Ίσος κάτι να μην ξέρω απο το όργανο το ίδιο (που δεν νομίζω). τα τσέκαρα ολα (manual - midi options - system options κ.τ.λ). Δούλευα στον editor του απο το Mac και οταν πηγα να παιξω... τιποτα! ??? ???

Απο όταν το πήρα δούλευε μια χαρά, ολα οκ με ήχους, με midi (το εχω και σαν βασικό midi controler), editor, usb, ολα οκ, μέχρι χτες που έφτιαχνα νέους ηχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αφού γνωρίζεις από midi, όλα καλά.

Προσπάθησε να επαναφέρεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις κι αν δεν ... τότε μάλλον κάτι άλλο (hardware) συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε:

Ξαναπέρνα το firmware το τελευταίο.

Το να σου καεί ο controller του midi σε αυτό είναι λίγο δύσκολο.Εάν παίζει με τα πλήκτρα τότε δεν θα έχει πρόβλημα.Το ότι παίζει sequences με internal clock  σημαίνει ότι το όργανο παίζει μια χαρά. Δές τι midi channel έχεις και βασικά δες αν μπορείς να περάσεις midi messages από το g2 προς κάπου αλλού.Γενικά να χάλασε είναι δύσκολο πολύ.Μάλλον κάποια παράβλεψη στις ρυθμίσεις του Midi θα έχεις κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να επαναφέρεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις κι αν δεν ... τότε μάλλον κάτι άλλο (hardware) συμβαίνει.

Άυτο δεν μπορώ να βρω.  ??? πως κανω initialize (πως επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις),

επίσης ρώταω μήπως και κάποιος άλλος εχει αντιμετωπίσει το ιδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φόρτωσε τους εργοστασιακούς ήχους και ξαναδοκίμασε.

Παράλληλα έλεγξε τις Midi ρυθμίσεις του οργάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου