Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie mark V review


ex-geomor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ακούσει όλους τους Mark (έχω και έναν MKII) πλην του IIc, του IV και του V. Έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά στον ήχο τους που είναι υπερβολικά για να κάτσω να τα απαριθμήσω εδώ (ούτως ή άλλως, υπάρχουν αρκετές λεπτομέρειες για αυτούς στο νετ). Ο V είναι μια προσπάθεια κορυφαίου σχεδιασμού (προσοχή, δεν είπα "κορυφαία προσπάθεια σχεδιασμού" - άλλο το ένα, άλλο το άλλο) να συνδυαστούν τα χαρίσματα του καθενός, μαζί με μια επιπρόσθετη χαοτική συλλογή παραμετροποιήσεων.

 

Τα καθαρά του ΜΚΙ-ΜΚΙΙ είναι διαφορετικά από αυτά ενός Τwin ή ενός Deluxe Reverb - σε αυτό δεν παίζει ρόλο μόνο το κύκλωμα αλλά και τα μεγάφωνα. Η εκτίμησή μου, έχοντας ακούσει και τον Lonestar, είναι ότι θα υπερέχει στα περίφημα Fender cleans και σε ελαφρύ crunch, με πιο χαλαρό και ροκάδικο οverdrive, ενώ ο V στα distortion και high gain (αν και περισσότερο είναι θέμα γούστου το ποιος θα προτιμηθεί - μπορεί πχ. σε κάποιον να αρέσει περισσότερο το καθαρό του V, δηλαδή ένα από τα τρία που έχει).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Φιλε bloody_sunday σε ευχαριστω , κατατοπιστικοτατος!!! Να σου πω την αληθεια κ εγω αυτην την ''μυρωδια'' ειχα για τις δυο αυτες σειρες!!! Οποτε για καποιον παλιοροκα σαν κι εμενα :D :D μαλλον ο lonestar θα ειναι πιο κοντα στα ηχητικα μου γουστα! Κ εκει βεβαια παιζουν 2 καταστασεις μια με EL84 k η αλλη με EL34 h 6L6. Εδω φανταζομαι οι διαφορες να ειναι αυτες που γνωριζουμε απο το χαρακτηριστικο ηχοχρωμα της καθε λαμπας!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιουρ βέρι γουέλκαμ! Έχω ακούσει και τους δυο... είναι πιο "μεταξένιος", πιο γλυκός και με περισσότερες αρμονικές αυτός με τις EL84. Σε μια καλή υλοποίηση μπορεί να κολακέψει απαράμιλλα ακόμη και μια κακή κιθάρα, ενώ οι 6L6 υλοποιήσεις στους Mark έχουν χειρουργικά και αυστηρά ψηλομεσαία που αν η κιθάρα χωλαίνει κάπου, την χαντακώνουν (για αυτό κατά τη γνώμη μου έγινε από πολύ νωρίς ιδιαίτερα δημοφιλές το "V" στο eq τους). Ίσως μάλιστα από κοντά ακουστούν λίγο άγρια και harsh, αλλά μόλις ακούσεις τον εαυτό σου σε mix ή σε συναυλία δεν θα πιστεύεις την ΗΧΑΡΑ που είχες... (μιλάω εκ πείρας!)

 

O Lonestar με τις 6L6 έχει κι αυτός τρελό headroom αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι πιο "φιλικός" και γλυκός στις ψηλομεσαίες του από τους Mark.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιουρ βέρι γουέλκαμ! Έχω ακούσει και τους δυο... είναι πιο "μεταξένιος", πιο γλυκός και με περισσότερες αρμονικές αυτός με τις EL84. Σε μια καλή υλοποίηση μπορεί να κολακέψει απαράμιλλα ακόμη και μια κακή κιθάρα, ενώ οι 6L6 υλοποιήσεις στους Mark έχουν χειρουργικά και αυστηρά ψηλομεσαία που αν η κιθάρα χωλαίνει κάπου, την χαντακώνουν (για αυτό κατά τη γνώμη μου έγινε από πολύ νωρίς ιδιαίτερα δημοφιλές το "V" στο eq τους). Ίσως μάλιστα από κοντά ακουστούν λίγο άγρια και harsh, αλλά μόλις ακούσεις τον εαυτό σου σε mix ή σε συναυλία δεν θα πιστεύεις την ΗΧΑΡΑ που είχες... (μιλάω εκ πείρας!)

 

O Lonestar με τις 6L6 έχει κι αυτός τρελό headroom αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι πιο "φιλικός" και γλυκός στις ψηλομεσαίες του από τους Mark.

 

Αυτό είναι ένα θέμα με τους περισσότερους high gain ενισχυτές πάντως  ;)

 

 

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εστιάζω περισσότερο στις 5-6 εκδόσεις των Mark Βοοgies πριν τον Mark IIc+ που θεωρείται μια από τις επιτομές του high gain ήχου (και μάλλον η πρώτη). Το bluesy οd και το dist των προηγούμενων μοντέλων από αυτό πολλές φορές κερδίζουν αφάνταστα από το λεγόμενο "V" στο equalizer, και χωρίς καν να μιλάμε για high gain... (για να γυρίσω και στο θέμα, ο V τους έχει όλους αυτούς τους ήχους, χωρίς δυστυχώς το Electrovoice μεγάφωνο στο combo).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει και τους δυο... είναι πιο "μεταξένιος", πιο γλυκός και με περισσότερες αρμονικές αυτός με τις EL84.

 

Οπως ακριβως συμβαινει σχεδον παντα με τις EL84!!! ( Studiotone , classic30  κλπ!!!) ;) ;) ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ακριβως συμβαινει σχεδον παντα με τις EL84!!! ( Studiotone , classic30  κλπ!!!) ;) ;) ;)

 

Πράγματι! Ακριβώς έτσι, και είναι αξιοθαύμαστο πόσο μπορούν να ξεφύγουν από τη γνωστή "Βοξίλα", κρατώντας όμως πάντα αυτά τα χαρακτηριστικά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κόμπο:  Weight (kg): 30   Dimensions: 575 x 470 x 290mm

 

Kαι μια review από το Guitarist με τον ενισχυτή να κερδίζει το χρυσό βραβείο των 5 αστέρων, με καλό βίντεο επίσης:

http://www.musicradar.com/gear/all/amplification/instrument-amps/guitar-combo-amps/mark-five-213806/review

 

 

 

(στο μείον αναφέρει το γεγονός πως... αν και έχει ειδική θηκούλα για το footswitch από πίσω, ότι είναι αδύνατον να το βγάλει κάποιος από κει μέσα γιατί εμποδίζεται από τον ελάχιστο χώρο που υπάρχει, και από τη μεταλλική γρίλια προστασίας των λυχνιών. Κάπως βολικά ξεχνούν την έλλειψη midi control που πολλοί αναζητούσαν για να ελέγξουν τις αχανείς δυνατότητες του ενισχυτή ταυτόχρονα με τα εφφέ τους...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου