Προς το περιεχόμενο

Αποριες για την Line 6 Hd400


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια , χρονια  παιζω με πεταλακια και ενισχυτες , ωστοσο αυτο το νεο Line 6 μου φαινεται αρκετα καλοφτιαγμενο και μπορει να με σωσει απο το πολυ κουβαλημα ειδικα οταν υπαρχουν λαιβ που δεν μπορω (η δεν με νοιαζει να κουβαλησω τον ενισχυτη μου ).

Μπαινω στο ψητο .

 

Στην Hd400 (την προτιμω λογω μικροτερου κοστους και επειδη ουσιαστικα την θελω σαν ενναλλατικη στο κανονικο μου σεταπ ) .

Γινεται :

 

1)Να εχεις 2 delay ταυτοχρονα η chorus + flanger μαζι ?

 

2)Οταν εισαι στο manual mode (δηλαδη σαν παραδοσιακο pedalboard συνδεδεμενο μπροστα στον ενισχυτη ) εχεις μοναχα 3 εφε + reverb + το εφε στη λουπα ?Με αυτην την λειτουγια γινεται να κανεις αυτο που ρωταω στο 1 ?

 

3)Mπορεις να φτιαξεις preset που θα σου ανοιγοκλεινει μονο του το εφε της λουπας ? Δηλ πχ εχεις ενα drive στη λουπα .Γινεται να εχεις ενα preset με το εφε της λουπας , delay + fender bassman amp model και μετα στη διπλα μνημη ενα αλλο με μονο chorus και twin reverb amp model ?

 

4)οταν φορτωνεις ενα preset γινεται εκεινη τη στιγμη να το προσθεσεις η να  αφαιρεσεις καποιο εφε ? Πχ . Εχεις delay στο preset και θες να το βγαλεις ενω παιζεις η να το βγαλεις και να βαλεις chorus.

 

5)Γινεται να συνδεσεις το hd400 με το line 6 m9 ( που ηδη κατεχω ) και να εχεις preset που θα λειτουργουν και για τα 2 ( δεν ξερω αν θα το επιχειρησω ποτε .. )

 

6)Οταν λειτουργεις τα amp models ουσιαστικα ο ηχος σου δεν θες να χρωματιζεται απο τον ενισχυτη . Γινεται εκτος απο το να το καρφωσεις στη λουπα ενος καλου λαμπατου ενισχυτη (αλλα ετσι χανεις το ηχο του ενισχυητη σου αρα μαλλον δεν πολυ χρειαζεται να ειναι και λαμπατος ) , να το συνδεσεις με τη μια σε καποια καμπνινα ? Η ακομα σε καποιον hybrid με tube power amp , μιας που δεν χρειαζεται πια λαμπατος ενισχυτης να σου χρωματισει τον ηχο .

 

7)Οταν συνδεεις σε ενισχυτη (με οποιονδηποτε τροπο ) το  cab simulation  παυει να λειτουργει η πρεπει να το κανεις εσυ , αντιστοιχα το αναποδο για αν το συνδεσεις σε κονσολα .

 

Αν και πολλες αυτες ηταν οι ερωτησεις μου , οποιος μποrει να βοηθησει θα ηταν ευπροσδεκτος .  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτά που θέλεις δώσε κάτι παραπάνω και πάρε την hd500 η hd400 ειναι λίγο καλύτερη απο την hd300 αλλά της λειπουν τα βασικά πλεονεκτήματα της hd500.

 

Η hd500 έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις το fx loop του ενισχυτή του μαγαζιού ( αν και εγώ θα σου πρότεινα direct και αντε να τραβ'ηξεις μια γραμμή σε ένα monitor για να ακους τον εαυτό σου (αν διαθέτει το μαγαζί)

 

Επίσης στην hd500 μπορείς να φτιάξεις το fx chain όπως θέλεις,με όποια σειρά θέλεις ,με τα εφφέ που ζητάς εσύ ας πούμε.Στην hd300 που έχω εγώ αυτό δε γίνεται,και νομίζω δε γίνεται ούτε στην hd400.

 

Εν κατακλείδι:δώσε κάτι παραπάνω και πάρε την hd500.Αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλείδι:δώσε κάτι παραπάνω και πάρε την hd500.Αξίζει.

 

απλά. πάρε την hd500.

 

για όλες τις ερωτήσεις η απάντηση είναι ναι και κάτι παραπάνω εκτός από 5 (που δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω) και 7 (που όχι). Αλλά έχεις πιο πολλά εφέ και το σημαντικότερο, Dual Mode, δύο ενισχυτές μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταλαβαινω αυτα που μου λετε παιδια , ωστοσο κοιταω προς την hd400 γιατι την θελω σαν εναλλακτικη του κανονικου μου σεταπ , ειναι πιο μικρη και πιο φτηνη . Επισης μου αρεσει ο ηχος του ενισχυτη μου (vox ac30 ) οποτε με την πεταλιερα στη λουπα του δεν θα παιρνω τον ακριβη ηχο του . Για αυτο θελω μια μικρη πεταλιερα με καλο ηχο για να παιζω σε φασεις που δεν γινεται να τα κουβαλαω ολα , για direct παιξιμο , για ηχογραφηση σε υπολογιστη κτλ . Αν τωρα μπορω να την χρησιμοποιω και μπροστα στον ενισχυτη εχοντας απενεργοποιημενα τα μοντελινγκς , εχοντας πανω κατω τις επιλογες που εχω και με τα πεταλια μου ακομα καλυτερα . Δηλαδη η ιδεα της hd400 με το fulltone ocd μου στη λουπα της και ισως ενα expression pedal  η και ενα wah , μου φαινεται δελεαστικη . Παντως στο site της Line 6 λεει :

 

FX Only button.

Got your amp dialed in the way you like it? Hit the FX Only button on your POD HD300 or HD400 to turn it into an exceptional effect-only pedal board! The FX Only button turns off the HD amp modeling and leaves you with four banks of vintage and modern-style M-class FX.

 

Aρα παιρνεις 4 εφε + το εφε της λουπας + wah + reverb ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Νεκρανασταίνω το θέμα για να πω/παραπονεθώ για ένα μεγάλο κατά την γνώμη μου θέμα της HD400:

Ενώ έχει tap tempo, όταν θες time based effects και κυρίως delay δεν έχεις επιλογή για το σε τι αξία θέλεις να παίζει , αλλά είναι σεταρισμένο μόνο σε 1/4 αξία. Αντίθετα στην 500 μπορείς να ορίσεις αν θες 1/4, dotted 1/4, 1/8, dotted 1/8, half κτλ...

 

Εναλλακτικά στην 400 ρυθμίζεις με το μυαλό και το χέρι τα ms του delay...

 

Είμαι εγώ περίεργος ή είναι τεράστια έλλειψη (π*υστιά το λέμε στο χωριό μου) από πλευράς της Line6 που αυτό δεν το αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ σε συγκριτικά και manuals? Δηλαδή ποιό το νόημα να διαφημίζεις tap tempo όταν είναι κλειδωμένο σε 1/4 ?

 

Είμαι αρκετά μεγάλος υποστηρικτής της εν λόγω εταιρίας αλλά με αυτό έχω ξενερώσει απίστευτα..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw βρήκα ένα online tool για το πρόβλημά σου:

http://www.guitar9.com/delaytime.html

 

Γενικά η Line 6 έκανε κάποιες κάκιστες επιλογές στη σειρά HD.

 

Αρχικά,η HD400 δε χρειαζόταν να υπάρχει.Επειδή όμως ήθελαν να πιάσουν ένα ευρύ πεδίο budget,από τη στιγμή που δεν υπήρχε η δυνατότητα να χρεώνουν επιπρόσθετα models (τα ήδη διαθέσιμα δεν είναι τίποτα σε πλήθος σε σύγκριση με τις X3),αποφάσισαν να κάνουν π****ικα που λες και συ κουτσουρέματα από πλευράς inputs,πλήθος εφφέ ,κτλ.

 

Δυστυχώς ξέχασαν τελείως να εξελίξουν τα προϊόντα τους με βάση το τί ζητάει ο κόσμος.Έβαλαν EQ σε όρους επί τοις εκατό (αν είναι δυνατόν-για να μην πω ότι και τα low και high pass Q του mid focus ΕQ πέρα του 55% boostάρει...),έβαλαν στην καλύτερη μέτριες εξομοιώσεις καμπίνων ενώ ταυτόχρονα αγνόησαν παντελώς τη ζήτηση για 3rd party impulse responses,κάποια amp EQ knobs συμπεριφέρονται όπως να'ναι κτλ .Για να βγάλεις πραγματικά καλό ήχο πρέπει να καταφεύγεις σε κόλπα που δε θα έπρεπε να χρειάζονται,όπως phase corrected καμπίνες (σε dual amp mode),input 2:variax ή mic,q filter αντί για κανονικό overdrive,να ρίχνεις τα cab D.E.P.s στο 25%,κτλ.,high και low pass filter πριν από καθαρά μοντέλα fender  και επιπρόσθετο high και low pass στο τέλος της αλυσίδας κτλ

 

 

Ουφ τα'πα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw βρήκα ένα online tool για το πρόβλημά σου:

http://www.guitar9.com/delaytime.html

 

 

Thanx Dnightshade, το ξέρω το εργαλειάκι και υπάρχουν και σχετικές εφαρμογές για κινητά που βολεύουν πολύ για άμεση πρόσβαση και υπολογισμό..

Το πρόβλημα ξεκινάει σε live όταν δεν παίζεις πάντα στα ίδια bpm (πόσο μετρονόμο drummer να έχεις!)..δηλαδή αν ξεκινήσει το τραγούδι και μπει ο drummer λίγο πιο γρήγορα ή αργά από οτι το έχεις προγραμματίσει, τί κάνεις? Βγάζεις κινητό να υπολογίσεις, ρυθμίζεις επι τόπου και ρυθμίζεις? Ουσιστικά η πεταλιέρα χωρίς αυτό χάνει κάθε λειτουργικότητα σε live συνθήκες..αυτό για το οποίο φτιάχτηκε δηλαδή...

 

Όσο για τα υπόλοιπα, δεκτά και πολύ σωστά τα όσα λες, αλλά εγώ δεν στέκομαι εκεί.

Αυτό που με έχει πειράξει είναι οτι αυτό δεν το αναφέραν πουθενά. Όταν διαφημίζει οτι έχει tap tempo θεωρείς αυτονόητο οτι μπορεί να βάλεις αξίες σε νότες και να μην παίζεις μόνο 1/4..(κάτι που η 500 το κάνει). Επίσης σε κανένα συγκριτικό 300-400-500 δεν το έλεγε.

 

πχ. για μένα που δεν θέλω dual channels, ή παραπάνω από 3 ταυτόχρονα εφφέ δεν έβλεπα λόγο να πάρω την 500...

 

(έχω ανοίξει και σχετικό θέμα στο forum της Line6 αλλά δεν νομίζω να βγει άκρη..)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx Dnightshade, το ξέρω το εργαλειάκι και υπάρχουν και σχετικές εφαρμογές για κινητά που βολεύουν πολύ για άμεση πρόσβαση και υπολογισμό..

Το πρόβλημα ξεκινάει σε live όταν δεν παίζεις πάντα στα ίδια bpm (πόσο μετρονόμο drummer να έχεις!)..δηλαδή αν ξεκινήσει το τραγούδι και μπει ο drummer λίγο πιο γρήγορα ή αργά από οτι το έχεις προγραμματίσει, τί κάνεις? Βγάζεις κινητό να υπολογίσεις, ρυθμίζεις επι τόπου και ρυθμίζεις? Ουσιστικά η πεταλιέρα χωρίς αυτό χάνει κάθε λειτουργικότητα σε live συνθήκες..αυτό για το οποίο φτιάχτηκε δηλαδή...

 

Όσο για τα υπόλοιπα, δεκτά και πολύ σωστά τα όσα λες, αλλά εγώ δεν στέκομαι εκεί.

Αυτό που με έχει πειράξει είναι οτι αυτό δεν το αναφέραν πουθενά. Όταν διαφημίζει οτι έχει tap tempo θεωρείς αυτονόητο οτι μπορεί να βάλεις αξίες σε νότες και να μην παίζεις μόνο 1/4..(κάτι που η 500 το κάνει). Επίσης σε κανένα συγκριτικό 300-400-500 δεν το έλεγε.

 

πχ. για μένα που δεν θέλω dual channels, ή παραπάνω από 3 ταυτόχρονα εφφέ δεν έβλεπα λόγο να πάρω την 500...

 

(έχω ανοίξει και σχετικό θέμα στο forum της Line6 αλλά δεν νομίζω να βγει άκρη..)

 

Την είδε κάπως η line 6 με τη σειρά HD...Ότι και καλά με πολύ απλό τρόπο θα βγάλεις ήχο γιατί οι εξομοιώσεις είναι και γ**ώ.Και άντε και χάρη σου κάνουμε που βγάλαμε και 2 πιο φτηνά μοντέλα.

 

Από εκεί και πέρα στο θέμα σου δε μπορείς να πεις ότι δεν είναι tap tempo...Οπότε δεν είναι ψευδής διαφήμιση.Όλο και κάποιος αμερικάνος θα είχε κάνει μήνυση σε αυτή την περίπτωση  ;D Είναι όμως όντως μεγάλη κοροϊδία,καθώς αποτελεί ίσως την πιο γελοία από τις συνιστώσες ισοστάθμισης του λόγου χαρακτηριστικών/τιμής μεταξύ των μοντέλων της.

 

Αν τη θες για live,προτείνω να ξεφορτωθείς την 400 σε μια δελεαστική τιμή για να φύγει γρήγορα ,και πάρε την 500άρα τώρα που έπεσαν οι τιμές λόγω της 500X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου πάει καλά να την πουλήσω 1 μήνα μετά την αγορά της..άσε που αυτόματα μπαίνεις και μέσα και είναι δύσκολοι οι καιροί..(ποιός ακούει την γυναίκα χαχα  ;D ;D)

 

Από περιέργεια πάντως άνοιξα ένα ticket στην Line6 που τους περιγράφω το "πρόβλημα" και τους ζητάω λύση, βασιζόμενος στο οτι δεν το αναφέραν πουθενά σε συγκριτικά. Για να δούμε τι/αν θα απαντήσουν..

 

Επίσης το έβαλα και σαν ιδέα στο ideascale όπου καλούνται οι χρήστες να ανεβάσουν ιδέες για βελτιώσεις/νέα προϊόντα για να δούμε..δεν έχω και πολλές ελπίδες αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

 

Θα επανέλθω αν/με ότι απαντήσουν

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν true to my word που λέμε και στο χωριό μου, επανέρχομαι με την απάντηση της line6 για update στην HD300-400: Δεν θα το κάνουν (suprise-surprise).

 

Μου εξήγησαν όμως αναλυτικά στο μήνυμά τους τον τρόπο να υπολογίζω τον χρόνο για να το ρυθμίζω μόνος μου (να 'ναι καλά τα παιδιά).

 

Τώρα το πως θα τα κάνεις όλα αυτά επί σκηνής....δεν ξέρω. Ας προσέχαμε..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου