Προς το περιεχόμενο

Υποτίμηση αγγλικής λίρας & αθέμιτος ανταγωνισμός


tjflea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό πυ 'εγινε με τη λύρα είναι καθαρά αθέμιτος ανταγωνισμός. δεν επιτρέπεται οι άγγλοι να υποτιμούν το νόμισμα τους όποτε τς καπνίσει και να στρέφουν όλη την παγκόσμια αγορά προς αυτούς. και εμείς να το επιδοκιμάζουμε. τα άλλα ευρωπαικα μαγαζιά κλέφτες θα γίνουν? τώρα μπορεί να συμφέρει εμάς τους καταναλωτές αλλά σε ένα-δύο χρόνια που θα τελειώσει η κρίση, η λύρα θα ξαναναίβει και θα δεις και τα άλλα ευρωπαικα μαγαζιά(thomman, woodbrass klp) να αυξάνουν κατακόρυφα τις τιμές για να καλύψουν αυτή τη χασούρα. όσο ενισχύετε την αγγλική αγορά τόσο περισσότερο boomerang θα μας γυρίσει η κατάσταση. και θα λέτε "ντροπη και αίσχος, ο θωμας αυξησε πάλι τις τιμές ή ο Στόλλας..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...όσο ενισχύετε την αγγλική αγορά τόσο περισσότερο boomerang θα μας γυρίσει η κατάσταση. και θα λέτε "ντροπη και αίσχος, ο θωμας αυξησε πάλι τις τιμές ή ο Στόλλας..."

Δεν καταλαβαίνω τι λές...με λίγα λόγια έχουμε 2 σουβλατζίδικα που έχουν εξ ίσου καλό σουβλάκι απλά το ένα έχει -30% κάτω τις τιμές και εσύ μας λές να αγοράζουμε από το ακριβό?

Ή δεν έχουμε την δυνατότητα επιλογής?, δηλ εάν ο οποιοσδήποτε άλλος είναι φτηνότερος, να μην αγοράσουμε από εκεί?

Δεν ενισχύουμε κανέναν, προστατεύουμε τη τσέπη μας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό πυ 'εγινε με τη λύρα είναι καθαρά αθέμιτος ανταγωνισμός. δεν επιτρέπεται οι άγγλοι να υποτιμούν το νόμισμα τους όποτε τς καπνίσει και να στρέφουν όλη την παγκόσμια αγορά προς αυτούς. και εμείς να το επιδοκιμάζουμε. τα άλλα ευρωπαικα μαγαζιά κλέφτες θα γίνουν? τώρα μπορεί να συμφέρει εμάς τους καταναλωτές αλλά σε ένα-δύο χρόνια που θα τελειώσει η κρίση, η λύρα θα ξαναναίβει και θα δεις και τα άλλα ευρωπαικα μαγαζιά(thomman, woodbrass klp) να αυξάνουν κατακόρυφα τις τιμές για να καλύψουν αυτή τη χασούρα. όσο ενισχύετε την αγγλική αγορά τόσο περισσότερο boomerang θα μας γυρίσει η κατάσταση. και θα λέτε "ντροπη και αίσχος, ο θωμας αυξησε πάλι τις τιμές ή ο Στόλλας..."

 

Άιντε πάλι...γνωρίζεις σε τι κατάσταση βρίσκεται η Αγγλία αυτή τη στιγμή αγαπητέ; Γνωρίζεις πόσες επιχειρήσεις (μικρές εως και μεγάλες) έχουν κλείσει και πόσες ακόμα παλεύουν να μείνουν ζωντανές λόγω της κρίσης; Οι Άγγλοι πληρώνουν το τίμημα της επιμονής στη λίρα αντί του Ευρώ. Σκέφτηκες όμως κάτι άλλο; Εδώ και 20 χρόνια εμείς λαμβάνουμε τεράστια ποσά σε επιδοτήσεις από την Ευρωπαϊκή Ένωση, δηλαδή από τα λεφτά των φορολογουμένων των άλλων κρατών-μελών (ναι η Αγγλία είναι μια από αυτές). Αυτοί χαζοί είναι που στήριξαν (και στηρίζουν ακόμα) την οικονομία μας, παρόλο που εμείς τρώμε και σπαταλάμε τα λεφτά αυτά συστηματικά χωρίς να κάνουμε κάτι ουσιαστικό με αυτά; Η οικονομία της Αγγλίας είναι και δικιά μας οικονομία (όπως και κάθε άλλου κράτους της Ε.Ε.).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου λέω απλά να σκεφτεις μακροπρόθεσμα, τπτ λιγότερο τπτ περισσότερο. Η θεωρεία που λέω δεν είναι δική μου. Είναι αυτό που προκύπτει σαν άμεσο επακόλουθο της υποτίμισης ενός νομίσματος των λίγων(λύρα) απένατι σε ένα νόμισμα των πολλών(ευρώ), για να στο πω απλά. ο παραλληλισμός με σουβλατζίδικα είναι λάθος γιατί αυξομειώσεις στις τιμές δεν επηρεάζονται από υποτιμήσεις. μην είσαι καχύποπτος και προσπάθησε να καταλάβεις τι σου λέω. Άθελά σου ενισχύεις τον αθέμιτο ανταγωνισμό και αυτό πάντα γυρίζει boomerang στον καταναλωτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τον είδες τον αθέμιτο ανταγωνισμό φίλε μου; Ευρωπαϊκή Οικονομική Κοινότητα λέγεται.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ σωστά όλα αυτά που λες αλλά δεν επηρεάζουν τον καταναλωτή αφου αυτά τα λεφτά δεν φτάνουν στα χέρια του. τα πράγματα είναι πιο απλά απ όσο νομίζεις πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

O tfflea είναι σωστός. Καλά τα λέει!

 

ΑΛΛΑ

 

Υπάρχει και το παρελθόν και η ισοροπία. Απ'τη στιγμή που μπήκα σε Ελληνικα φόρα, δεν είδα ούτε μία φορά (εως πρόσφατα) Αγγλικά μαγαζιά ή λινκς. Εγώ πάντα απο Αγγλία ψώνιζα, αλλά εσείς μάλλον το Θωμα αγαπούσατε. Τώρα γύρισε το θέμα, και καλά έκανε. Αλλά ο Θωμας έχει κερδίσει ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ, που δε πειράζει αν δε παει (τόσο) καλά για 1-2 χρόνια. Θα ξαναγυρίσει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα αλλα δε νομιζω να "πηγαινει" σε κανεναν να πληρωσει για το ιδιο προιον διπλη τιμη, εγω πχ ενδιαφερομαι για μια κεφαλη που ο thomman την εχει 1700Ε ενω απο DV ερχεται στα 950Ε...

Στην περιπτωση που και τα δυο ειναι νομιμα καταστηματα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να προτιμησω το ακριβοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα αλλα δε νομιζω να "πηγαινει" σε κανεναν να πληρωσει για το ιδιο προιον διπλη τιμη, εγω πχ ενδιαφερομαι για μια κεφαλη που ο thomman την εχει 1700Ε ενω απο DV ερχεται στα 950Ε...

Στην περιπτωση που και τα δυο ειναι νομιμα καταστηματα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να προτιμησω το ακριβοτερο...

Αυτό ακριβώς ενοούσα με τα σουβλατζίδικα...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metal_Tiger  Όταν μιλάμε για τέτοια διφορά τιμής δεν το συζητώ. Δεν είμαι χαζός και εγώ από το DV θα ψώνιζα. εγώ μιλαώ για μικρότερες διαφορές...

 

Φίλε Jasemeister αν δεν βλέπεις τον αθέμιτο ανταγωνισμό δεν φταίω εγώ. και μιας και πας στις ορολογίες, η ΕΟΚ λέγεται τώρα Ε.Ε (αφαιρέσαν το οικονομική) και αυτή στην οποία αναφέρομαι είναι η ΟΝΕ στην οποία δε συμμετέχει η Αγγλία και απο κει ξεκιναν όλα.

 

 

Φίλε Nikolas μάλλον έχεις απόλυτο δίκιο. και λέω μάλλον γιατί δεν ξέρω τα οικονομικά του Θωμά. Μπορεί να μην είναι έτσι όπως φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου