Προς το περιεχόμενο

Υποτίμηση αγγλικής λίρας & αθέμιτος ανταγωνισμός


tjflea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό πυ 'εγινε με τη λύρα είναι καθαρά αθέμιτος ανταγωνισμός. δεν επιτρέπεται οι άγγλοι να υποτιμούν το νόμισμα τους όποτε τς καπνίσει και να στρέφουν όλη την παγκόσμια αγορά προς αυτούς. και εμείς να το επιδοκιμάζουμε. τα άλλα ευρωπαικα μαγαζιά κλέφτες θα γίνουν? τώρα μπορεί να συμφέρει εμάς τους καταναλωτές αλλά σε ένα-δύο χρόνια που θα τελειώσει η κρίση, η λύρα θα ξαναναίβει και θα δεις και τα άλλα ευρωπαικα μαγαζιά(thomman, woodbrass klp) να αυξάνουν κατακόρυφα τις τιμές για να καλύψουν αυτή τη χασούρα. όσο ενισχύετε την αγγλική αγορά τόσο περισσότερο boomerang θα μας γυρίσει η κατάσταση. και θα λέτε "ντροπη και αίσχος, ο θωμας αυξησε πάλι τις τιμές ή ο Στόλλας..."

 

Χρειαζεσαι ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ μαθηματα ΒΑΣΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ.(απλα δεν ξερεις τι λες

 

 

foititis oikonomikwn kai de xlevazw kanenan me poiimatakia k stixakia

 

αρα η θεωρια μου οτι ολη την ωρα τρεχετε σε πορειες και διαμαρτυριες και δεν μαθαινεται ουτε τα ΒΑΣΙΚΑ ειναι ΣΩΣΤΗ.Αληθεια εχεις εστω ΠΑΤΗΣΕΙ το ποδι σου στο μαθημα της νομισματικης θεωριας ή ολο τρεχεις σε πορειες εναντιον της Μαριετας? ::) ;D ;D

 

Superfunk

Master's in Economics (NYU University) ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Master's in Telecaster από που το πήρες;

Aπο το Πανεπιστήμιο του δρόμου και της ζωής...με συνεχείς καταθέσεις...ψυχής!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο το Πανεπιστήμιο του δρόμου και της ζωής...με συνεχείς καταθέσεις...ψυχής!

 

Όχι βρε δεν κατάλαβες, ήταν στημένη ερώτηση! Η απάντηση είναι: στο ΩΔΕΙΟ!  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως φοιτητής οικονομικών θα πρέπει να γνωρίζεις πότε μια χώρα υποτιμά το νόμισμα της (devaluation) και πότε το νόμισμα χάνει αξία λόγω της διεθνούς συγκυρίας προσφοράς και ζήτησης χρήματος (depreciation).ύ 

 

το γνωρ'ιζω πολύ καλά αυτό. Ό,τι και να μου πεις(δεν πα να χτυπιεσαι κάτω), προκειται για υποτίμηση και όχι για νόμισμα που χάνει την αξία του. Διάβασε λίγο τί γίνεται αυτές τις μέρες στην αγγλία και θα καταλάβεις τί εννοώ.

 

Επίσης, επειδή πέσατε όλοι να με φάτε, είπα ότι είμαι φοιτητής οικονομικών απαντώντας σε ερώτηση και όχι για να δείξω πως κάποιος είμαι. Δεν θα τολεγα...Δεν χρειάζεται να έχεις τρελές γνώσεις για να καταλάβεις ότι έχουμε devaluation και όχι depreciation. Πριν 1 μήνα πήγα λονδίνο και φαινόταν στν ορίζοντα. Άλλωστε όλα αυτά που λέω δεν τα λέω βάσει κάποιας οικονομικής θεωρείας αλλά βάσει κοινής λογικής. εγώ τοπογράφος έχω τελειώσει και με κατατακτήριες μπήκα. από λογική και ανάγκη για δουλεια και όχι επειδή μαρέσουν οι οικονομικές θεωρείες.

 

κι οσο γρια σένα Superfunk που λες "αρα η θεωρια μου οτι ολη την ωρα τρεχετε σε πορειες και διαμαρτυριες και δεν μαθαινεται ουτε τα ΒΑΣΙΚΑ ειναι ΣΩΣΤΗ.Αληθεια εχεις εστω ΠΑΤΗΣΕΙ το ποδι σου στο μαθημα της νομισματικης θεωριας ή ολο τρεχεις σε πορειες εναντιον της Μαριετας/?"

 

φυσικά και πατάω στα μαθήματα, φυσικά και δεν τρέχω σε πορείες και σπουδάζω στην Ελλάδα επειδή κατάφερα και πέρασα εδώ. δεν χρειάστηκε να φύγω για έξω( Νέα υορκη γ παράδειγμα)

 

και τέλος επειδή δεν είναι financial εδώ και δεν μπήκα γ να μετρήσω τις γνώσεις μου στα οικονομικά. μπήκα να πω την άποψη μου(και οχι καθηγητη μ) και να τη συζητήσουμε. αλλά δεν υπάρχει διάθεση... ο καθένας θέλει να αποδείξει οτι ξέρει περισσότερα απ τον άλλο. και εγώ δεν είχα τέτοια διάθεση, το κλείνω εδώ.

 

Υ.Γ

Jasemeister, sry αν κατάλαβα λάθος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό πυ 'εγινε με τη λύρα είναι καθαρά αθέμιτος ανταγωνισμός. δεν επιτρέπεται οι άγγλοι να υποτιμούν το νόμισμα τους όποτε τς καπνίσει και να στρέφουν όλη την παγκόσμια αγορά προς αυτούς. και εμείς να το επιδοκιμάζουμε. τα άλλα ευρωπαικα μαγαζιά κλέφτες θα γίνουν? τώρα μπορεί να συμφέρει εμάς τους καταναλωτές αλλά σε ένα-δύο χρόνια που θα τελειώσει η κρίση, η λύρα θα ξαναναίβει και θα δεις και τα άλλα ευρωπαικα μαγαζιά(thomman, woodbrass klp) να αυξάνουν κατακόρυφα τις τιμές για να καλύψουν αυτή τη χασούρα. όσο ενισχύετε την αγγλική αγορά τόσο περισσότερο boomerang θα μας γυρίσει η κατάσταση. και θα λέτε "ντροπη και αίσχος, ο θωμας αυξησε πάλι τις τιμές ή ο Στόλλας..."

 

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o Συγνωμη αλλα μονο ως πλακα μπορω να εκλαβω το ποστ σου αυτο  ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)    Eπισης δεν μου φαινεται παραλογη η απαιτηση απο εναν φοιτητη οικονομικων οπως λες οτι εισαι να ξεχωριζει τη

 

252px-Britishcoins.jpg

 

απο τη

 

180px-Cretan_lyra.jpg

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα κανεις ρε αδερφε????η αγγλια εχει τρομερα προβληματα....ολο κλεινουν επιχειρησεις κ απολυουν αν8ρωπους.....ειναι παρα πολυ εξυπνη κινηση που ριξαν την λιρα κ το Φ.Π.Α.....

αλλα να γνωριζετε οτι η λιρα μεσα σε 1 μηνα 8α ειναι οποως ηταν......κ οχι σε 1 η 2 χρονια......αυτο το λεω γιατι το καλοκαιρι η λιρα ηταν στα 1,45 αν θυμαμε....πριν 1 εβδομαδα εκανε ρεκορ πτωσεις στα 1,029.......απο την πρωτοχρονια κ μετα εχει ανοδικη πορεια προς τα πανω.......σημερα εχει φτασει στα 1,10.....αυτο εγινε γιατι γνωριζαν οτι χριστουγεννα κ πρωτοχρονια ο κοσμος ψωνιζει.......τωρα που τελιωσαν οι γιορτες.....φτανει.....οτι πηρατε...πηρατε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μιλαμε οι οικονομικες αναλυσεις που εχω διαβασει τις τελευταιες δυο εβδομαδες στο νοιζ μ αφορμη τα dv247 κ.λ.π κ.λ.π ξεπερνανε και τον Αυτια.....αντε και τη Δρουζα. Τι να πω........ >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου