Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα κατά το άνοιγμα της κάρτας ήχου


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος περιορισμός για την χρονικη στιγμή που θα ανοίξεις την κάρτα ήχου?Όταν την ανοιγω μαζί η πριν να πατήσω το power on του pc όταν ανοίγει το pc δεν την αναγνωρίζει και πρέπει να την κλείσεις και να την ανοίξεις πάλι.Συγκεκριμέαν όταν ανοίγω το panel της καρτας ήχου βγάζει αυτό το μήνυμα 60152377.th.png

Από την άλλη αν την ανοίξεις αφου έχει μπει στο περιβαλλον των windows λειτουργεί κανονικά.Η κάρτα είναι η maudio profire 610.Είναι φυσιολογικό αυτό και αν όχι πως λύνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δε μου φαίνεται και σπουδαίο πρόβλημα, αν κατάλαβα καλά τι λες. Απλά να ανοίγεις πρώτα τον Η/Υ και μετά την κάρτα... Στο κάτω κάτω, πόση ώρα θέλει η κάρτα για να λειτουργήσει; Σαφώς λιγότερο απο το να φορτώσουν τα Windows/OS άρα δεν υπάρχει και σπουδαίο θέμα.

 

Υπάρχουν κάποια περιφεριακά τα οποία "χτυπάνε" στα Windows μόνον στην έναρξη λειτουργείας τους και όχι όλη την ώρα. Πχ, ένα mp3 player που έχω, μάπα, θέλει να είναι ανοιχτός ο Η/Υ για να το δει, αλλιώς αν φορτώσεις με αυτό πάνω, δε το βλέπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη που μας έδειξες πάντως, φαίνεται να δείχνει ότι η επικοινωνία με τη κάρτα χάθηκε ΕΝΩ εργαζόσουν. Το control panel της κάρτας, αναφέρει ότι ξαφνικά δε βλέπει καμία κάρτα.

 

Αυτό το λούκι, το έχω ζήσει και εγώ με εξωτερικές κάρτες ήχου (γι' αυτό τις έχω απορρίψει από τη ζωή μου) ειδικά σε περιπτώσεις μικρής (ή μεγάλης) ασυμβατότητας ανάμεσα στο firewire chipset και την ίδια τη κάρτα.

 

Πάντως (αν και δεν έχει σχέση με το πρόβλημα), ΠΡΩΤΑ ανάβουμε τη κάρτα και ΜΕΤΑ ανάβουμε τον υπολογιστή. Και βέβαια, προτιμάμε εσωτερικές κάρτες ήχου, όταν είναι δυνατόν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπήρχε ασυμβατότητα δεν θα έπρεπε να δυσλειτουργεί γενικά?Το μόνο πρόβληαμ που εμφανίζει είναι αυτό,κατά τα άλλα λειτουργεί σωστά.Πάντως η μητρική δεν έχει ti chipset.Υπάρχει λύση ή να συμβιβαστώ στο άνοιγμα της κάρτας μετά την φόρτωση του λειτουργικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δε χρειάζεται να δυσλειτουργεί γενικά. Και μόνο ότι εξαφανίζεται στα καλά του καθουμένου είναι ΤΟ πρόβλημα. Απ' την άλλη, γιατί θέλεις να ανοίγεις την κάρτα ΜΕΤΑ τον υπολογιστή; Ή μάλλον, γιατί δεν την αφήνεις για πάντα ανοιχτή; Όλοι όσοι ξέρω, αυτό κάνουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να πας στo "device manager" (δεξί κλίκ στο "my computer" - "properties" - "hardware") και να επιλέξεις από το "action"--> "scan for hardware changes".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δε χρειάζεται να δυσλειτουργεί γενικά. Και μόνο ότι εξαφανίζεται στα καλά του καθουμένου είναι ΤΟ πρόβλημα. Απ' την άλλη, γιατί θέλεις να ανοίγεις την κάρτα ΜΕΤΑ τον υπολογιστή; Ή μάλλον, γιατί δεν την αφήνεις για πάντα ανοιχτή; Όλοι όσοι ξέρω, αυτό κάνουν.

 

 

Μα δεν θέλω να την ανοίγω μετά τον υπολογιστή,απλά δεν την βλέπει αν είναι ανοιχτή πριν να κάνει login στα windows.

Φίλε zestair  στα ελληνικά windows το action πωςς ακριβώς είναι?Γιατί ενέργεια δεν γράφει πουθενά.Πήγα στην καρτέλα υλικό  αλλά δεν βρίσκω κάτι ανάλογο.

 

edit:Τώρα ξαναδοκίμασα απενεργοποιησα το pc αφήνοντας την κάρτα ανοικτή και έκανα εκκινηση και λειτουργησε κανονικά χωρί να πειράξω τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit:Τώρα ξαναδοκίμασα απενεργοποιησα το pc αφήνοντας την κάρτα ανοικτή και έκανα εκκινηση και λειτουργησε κανονικά χωρί να πειράξω τίποτα...

 

Είδες, αφού σου το είπα μέγιστε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου