Προς το περιεχόμενο

Ανταλλαγη κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερωτηση απλη. Ειναι καλη ιδεα η ανταλλαγη gibson les paul melody maker 2014 tv yellow με Fender american performer telecaster 2019 honey burst?

Mε ενδιαφερει κυριως το κομματι χρηματικης αξιας στην αγορα. Καμια απο αυτες δεν θα ηταν main κιθαρα μου (αν και η αληθεια ειναι οτι η gibson ειναι πολυ δυνατη στα καθαρα με τους p90s).

image.png.c3fe7472890af6b0d83079bc3fa89270.pngimage.png.d0cf164c4c10cd1258cc7815616bf53d.pngimage.png.2524019a53308b17807098c4af2300c2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τις τρέχουσες τιμές τις βρίσκεις εύκολα με μια αναζήτηση. 

Αν μιλάς για το απώτερο μέλλον,  θα εκανα μια πρόβλεψη και θα έλεγα ότι η gibson θα είναι πιο καλή επένδυση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στο reverb βλεπω οτι η τελε πωλειται λιγο ακριβοτερα απ την gibson, μιλαω γιε τελικες τιμες πωλησης  οχι asking price. Αλλα θεωρω κ εγω οτι μελλοντικα ισως η gibson παρει το πανω χερι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοιτα τι νομίζω:

1ον (Αν επιτρέπεται η αναλογία) . Η Gibson με την Fender είναι κάτι σαν Mercedes με BMW (όπου η Gibson= Mercedes) . E , η Mercedes είναι ένα κλικ πιο ακριβή .

2ον Εχω δει σχεδόν όλες τις συλλογές κιθάρων στο youtube

Θεωρώ την Gibson (λόγω μοντέλου και κυρίως χρώματος) ....πιο iconic από την tele στο συγκεκριμένο χρώμα.

Είδα σχεδόν όλους να έχουν Gibson special TV yellow και δεν μπορώ να ανακαλέσω κανέναν με tele  honey burst.

Αν ήταν tele π.χ blonde η Butterscotch....θα ήταν ίσως αλλιώς τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια η αναλογια και εγω καπως ετσι τα εχω στο μυαλο μου. Απλα θεωρω οτι αν θελω να πουλησω θα φυγει πιο ευκολα η τελε, διοτι πολυς κοσμος δεν θελει p90, αν και ειναι εξαιρετικοι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραγωγή της (reissue) Melody Maker έχει σταματήσει εδώ και χρόνια με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τη συλλεκτικότητά της. Η tele american performer από την άλλη είναι από τα σχετικά πολύ πρόσφατα μοντέλα της Fender και αποτελεί το entry level του αμερικάνικου εργοστασίου. Αντικατέστησε τη σειρά American Special.

 

Νομίζω ότι στην αγορά μεταχειρισμένων, η Melody Maker έχει αρκετά μεγαλύτερη αξία από την american performer.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, krotos είπε

Ωραια η αναλογια και εγω καπως ετσι τα εχω στο μυαλο μου. Απλα θεωρω οτι αν θελω να πουλησω θα φυγει πιο ευκολα η τελε, διοτι πολυς κοσμος δεν θελει p90, αν και ειναι εξαιρετικοι!!!

Aν την πουλήσεις, θα την πουλήσεις ώς Gibson Special TV Yellow (melody maker)....με τα χαρακτηριστικά της (όπως θα πουλούσες μια Mustang με καρμπιρατερ -ασχετα αν πιο πολλοί μπορεί να προτιμούν Injection)

Δεν θα την πουλήσεις σαν μια κιθάρα ....με P90

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου