Προς το περιεχόμενο

Tribute!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουν περάσει σχεδόν 10 χρόνια από εκείνο το απόγευμα (14 Ιουνίου 1995), που ένας φίλος μου ήρθε σπίτι και μου είπε πως ο Rory Gallagher είχε πεθάνει. Το θυμάμαι σαν να ήταν χθες. Έπαιζα κιθάρα εκείνη την ώρα.

Τι απώλεια και αυτή! ¶λλος ένας στη λίστα των "μεγάλων" που έφυγαν,αφήνοντας όμως πίσω του μεγάλο έργο.

Αφορμή για το post είναι ένα DVD(Rory Gallagher - Live in Concert at Rockpalast) που αγόρασα πρόσφατα απο το Amazon, το οποίο περιέχει μερικά live του, που είχε μεταδώσει η Γερμανική τηλεόραση. Ατόφιο χρυσάφι φίλοι μου. Ποιότητα ήχου μετριότατη, αλλά ακόμη κι έτσι μπορεί κανείς να καταλάβει το μεγαλείο αυτής της προσωπικότητας. Bluesman στα βάθη της ψυχής του με τεράστια ποσά ενέργειας και απολαυστικός performer.

To post δημοσιεύεται σε αυτό το "ΘΕΜΑ" γιατί πιστεύω πως κιθαρίστες και μη, μπορούν να αναγνωρίσουν την αξία ενός σοβαρού μουσικού που σεβάστηκε τον εαυτό του και τους fans του μέχρι τέλους.

 

Ελπίζω να μην ήμουν υπερβολικά δραματικός.

 

I'm a million miles away,

I'm a million miles away,

But I'm sailing like a driftwood,

On a windy bay,

On a windy bay.

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρέπομαι να ομολογήσω ότι μέχρι τώρα δεν είχα ακούσει ότι έφυγε ο άνθρωπος. Λυπάμαι πολύ. Προσυπογράφω αυτά που είπες Bullfrog. :cry:

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα θυμάμαι το βρωμόξυλο που φάγαμε απο την αστυνομία στην ηρωϊκή συναυλία του στην Αθήνα......το θυμάται κανείς ή είμαι ο μόνος γέροντας εδω μέσα :oops:

Μεγάλος κιθαρίστας...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ήταν το '81-'82 και ήμουν μόλις 6-7 χρονών.

:cry: Πάντως έχω ακούσει περιγραφές για αυτά που αναφέρεις Superfunk!!

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας από τους πολλή αγαπημένους μου κιθαρίστες, αυτοδίδακτος με το δικό του προσωπικό παίξιμο ψυχάρα, άφησε πίσω την δικιά του σχολή.

 

έχω σχεδόν όλη την δισκογραφία του σε βινύλιο και από taste μου είχε κάνει εντύπωση το πράσινο χρώμα που είχε το βινύλιο.

 

έχω απεναντι μου μια φώτο του rory me μια tele, παρότι stratocasteras.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας άπο του 5 καλύτερους λευκούς μπλουζίστες κατα τη γνώμη μου.Και ένας από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες.Ηταν η μουσική του πνιγμένη στα μινόρια,οι στίχοι του στην μελαγχολία και ο ίδιος στο burbon....Τέλειος συνδιασμός.Την πρώτη φορά που άκουσα τη μουσική του μου ¨δήλωσε¨

 

you won`t feel like a stranger,

you`ve found a second home...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντύπωση επίσης προκαλεί το γεγονός ότι μουσικοί διαφόρων αποχρώσεων μιλούν με τα καλύτερα λόγια για τη προσωπικότητά του αλλά και το έργο του. http://www.roryon.com/trib.html

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν καμιά εικοσαριά σάητ αφιερωμένα στον Gallagher όλα με πολύ και καλό υλικό. Κάπου έχουν και συνεντεύξεις του, πχ

www.roryon.com/max.html όπου αναφέρει ότι είχε βάλει μεσαίο pickup σε tele για να μοιάσει με strat, και http://www.roryon.com/guit231.htm όπου γράφει ότι η fender ένιωθε ότι δεν ταίριαζε στο ίματζ της εταρείας η "διαλυμένη" κιθάρα του Gallagher και του πρόσφερε καινούριες, αλλά αυτός δεν την άλλαζε... και σήμερα η εταιρεία μοσχοπουλάει κιθάρες αντίγραφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου