Προς το περιεχόμενο

Υποτίμηση αγγλικής λίρας & αθέμιτος ανταγωνισμός


tjflea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατάλαβα τι εννοούσες με τα σουβλατζίδικα απλά δεν θεωρώ ότι είναι το ίδιο. αν και ακόμα και σε 2 διπλανά σουβλατζίδικα το ένα κατεβάσει 40% ε ναι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός, πως να το κάνουμε? Και πριν απο λίγο διάβασα σε εφημερίδα(δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω το όνομά της) ότι ετοιμάζεται μήνυση από την Ευρωπαικη νομισματικη ενωση απέναντι στην αγγλική οικονομία για αυτό ακριβως το θέμα. το θέμα σηκώνει μήνυση όπως και να το κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Οικονομικά μιλώντας (που δε ξέρω και τίποτα, έτσι; ΝΙΚΟΟΟΟΟΟΟοοοοοοοο πού είσαι;):

 

Αφου το Ευρώ παραμένει δυνατό, ακόμη και αν δεν πουλάει τόσο ο Θωμάς, ή ο Στόλλας, τουλάχιστον τα κεφάλαιά τους έχουν αξία. Το ξαναλέω (γιατι το έγραψα σε άλλο θρεντ), 5-6,000 λίρες που έχω, θα πάω να τις ξοδέψω αργά ή γρήγορα, αντί να τις αλλάξω σε ευρώ. Θα ήταν μαμακία να τα κάνω ευρώ με τέτοια σχέση, ενώ 6 μήνες πριν ήταν 1= 1.26 (τότε άλλαξα τα πολλά, και άφησά τα λίγα).

 

Η Αγγλία κερδίζει σε Αγγλικό εισόδημα, αλλά τι να το κανει, όταν για να αγοράσει απο Αμερική πλέον απο 1 προς 2 έχει πάει 1 προς 1.5 η σχέση $ με λίρα;

 

Η κατάσταση δεν αλλάζει φοβάμαι. Το μόνο που μένει για τους Άγγλους είναι να βάλουν το κεφάλι στον κ*λο και να μπούν στην νομισματική κοινότητα! Όλα στραβά τα έχουν (και τους λατρέυω, πηγαίνω ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ Λονδίνο). Αλλά τώρα, την πάτησαν. Ακολούθησαν βλακοδώς την Αμερική και όταν σου προσφέρουν δάνεια για τον πέ*ντα, τι να περιμένεις μετά; Εγώ δεν είχα ποτέ credit card, και ακόμη δεν έχω, και παρόλ'αυτά με πέρναν τηλ, για να μου κανονίσουν τα "δάνεια". Τους έλεγα λοιπόν να πάνε να fuck off γιατί ούτε σπίτι πήρα, ούτε κάρτες, ούτε τίποτα (100% καθαρός), και τελείωνε. Αλλα η κοινωνία είναι στηριγμένη σε φούσκες... Σπάσαν και τώρα τι να γίνει...;

 

(Απάντηση: Ότι αρπάξει ο καθένας... Μπορεί ακόμη και έπιπλα να παρε αρχες Φεβ, αν δεν αλλάξει η σχέση ευρώ με λίρα)

 

________________________________

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός. Οποιοσδήποτε λογικός δικαστής πάρει νούμερα στα χέρια του και δει ότι: Ο τύπος που κάποτε έπερνε 2000 λίρες το μήνα, τώρα πέρνει τα ίδια και αγοράζει λιγότερα (αφού ανεβαίνουν οι τιμές κατακόρυφα), σιγά μην είναι και αθέμιτος ανταγωνισμός: Βλακώδεις φοβίες είναι...

 

(Γενικά όποιος ενδιαφέρετε ας δει στοιχεία (μέσω google) για την Iceland που το νόμισμα έφαγε *αχεμ* και μάλιστα απο πίσω χωρίς σάλιο: 80% πτώση έκανε σε 2-3 βδομάδες... Έχω φίλους στην Ισλανδία και είχαν πάθει σοκ. Μόνο το Paypal επιτρεπόταν, όλα τα άλλα (κάρτες, e-banking, κλπ), σταμάτησαν μαχαίρι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν υποτίμησαν το νόμισμα, μείωσαν το ΦΠΑ. Επιπλέον διαμορφώθηκε μια διαφορετική ισοτιμία Λίρας-Ευρώ λόγω της οικονομικής κρίσης και άλλων λόγων.

 

Με ποιο τρόπο είναι αθέμιτος ανταγωνισμός σε μία ελεύθερη αγορά αυτό ?

Και στην περίπτωση που θα συνέβαινε κάτι τέτοιο, αρμόδιο είναι το Ευρωπαϊκό δίκαιο περί ανταγωνισμού όχι ο καταναλωτής.

 

Απο εκεί και πέρα, η άποψη περί "ενισχύσεων ή μη" της μίας ή της άλλης χώρας (από την θέση του καταναλωτή) είναι τουλάχιστον αφελής σε μία παγκόσμια οικονομία.

 

Το ίδιο και οι επιπόλαιες εκτιμήσεις σχετικά με το "πόσα λεφτά έβγαλε το ένα ή το άλλο μαγαζί". Που ξέρετε τον ισολογισμό του ?

 

Ανάμεσα σε δυο καλά σουβλάκια ...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα τι εννοούσες με τα σουβλατζίδικα απλά δεν θεωρώ ότι είναι το ίδιο. αν και ακόμα και σε 2 διπλανά σουβλατζίδικα το ένα κατεβάσει 40% ε ναι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός..

Μπορεί να λέγεται marketing ή επιβίωση...νομίζω ότι δεν είμαστε απολύτως ειδικοί για να κρίνουμε. Και βεβαίως-βεβαίως μιλάμε για Ευρώπη...ας μην πιάσουμε την Αμερική ή την Κίνα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αχ αχ, αχ αχ αχ

τι μας κάνεις βρε Ε.Κ.Α.Χ.

Έπεσε τώρα η αγγλική η λίρα

δεν έχω πλέον στον ήλιο μοίρα

 

Πρώτα ξεπούλαγα όλες τις κιθάρες

κι ας χρέωνα για ακριβές τις κουκουνάρες

τώρα πια δεν αγοράζουν ούτε χορδές

Πάνε πια στο dv κατά ορδές

 

(δις)

Κλαψ, κλαψ, κλαψ, κλαψ

ο αθέμιτος ανταγωνισμός πότε θα παψ'

 

 

Επιχειρήματα δεν βλέπω πουθενά όμως tjflea...πεσ'τα Angelos.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι για να πω "Καλή Χρονία", και κάτι για να πω τη γνώμη μου...

 

Πρέπει να πω ότι τα πέντε περίπου χρόνια που συμμετέχω στο Noiz είχα πολλές φορές ενοχληθεί από την άτυπη διαφήμιση που γινόταν στον Τόμαν (και την οποία, σε αντίθεση με τον admin μας, αντιμετωπίζω πάντα με εξέχουσα καχυποψία). Παρ' ότι προσπάθησα κανά δύο φορές να τσακωθώ γι' αυτό το ζήτημα, τελικά υποχώρησα πεισμένος από την περιρέουσα αντίληψη ότι το επίπεδο οργάνωσης και εξυπηρέτησης που προσφέρει ο Τόμαν ήταν πολύ καλύτερο από τις αντίστοιχες ελληνικές επιχειρήσεις.

 

Κατάπληκτος, τις τελευταίες μέρες παρατηρώ μία μετακίνηση του πληθυσμού του noiz σε... βρεττανικών συμφερόντων επιχειρήσεις. Όχι επειδή έχουν καλύτερη εξυπηρέτηση (αυτό δεν έχει διαπιστωθεί ακόμη). Όχι διότι έχουν καλύτερες πολιτικές αντιμετώπισης του πελάτη (ούτε αυτό δεν έχει διαπιστωθεί ακόμη). Αλλά διότι είναι φθηνότεροι....!!!

 

Τι τις θέλετε τις πολιτικο-οικονομικές αναλύσεις, όταν εδώ έχουμε ξεκάθαρα την μπακαλίστικη νοοτροπία του έλληνα καταναλωτή, ο οποίος πηγαίνει όπου βρίσκει φθηνότερα, αρνούμενος να κατανοήσει ότι η μόνη επένδυση που έχει σημασία είναι η επένδυση στις σχέσεις εμπιστοσύνης που μπορείς να καλλιεργήσεις με τους προμηθευτές σου.

 

Τα πέντε χρόνια που κυριολεκτικά μας πρήξατε με τον Τόμαν, εγώ αγόρασα μόνο μία φορά από το θαυμάσιο γερμανικό μαγαζί (και γλύτωσα 70 ευρώ) μία κάρτα Fireface 400. Όλα τα υπόλοιπα που αγόρασα (και πιστέψτε ότι δίνω περισσότερα από τον μέσο όρο του noiz ετησίως για μουσικό και ηχητικό εξοπλισμό και λογισμικό), τα αγόρασα από την Ελλάδα, σε τιμές ίδιες ή καλύτερες από τον Τόμαν. Και το πραγματικό κέρδος είναι ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε υπάρχουν δύο (τουλάχιστον) καταστήματα, όπου μπορώ να πάω ότι ώρα θέλω, να πάρω ότι μου κατέβει στο κεφάλι, με σημαντικότατες εκπτώσεις ΚΑΙ πίστωση.

 

Ποιος είναι κατά τη γνώμη σας περισσότερο κερδισμένος;

 

Φιλάκια

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye αυτή ακριβώς είναι η διαφορά e-shops με brick-and-mortar. Το πρόβλημα με την Ελλάδα όμως ήταν ότι η διαφορά τιμών ήταν τεράστια και η προστασία του καταναλωτή ανύπαρκτη με αποτέλεσμα τη στροφή προς τα έξω μόλις δόθηκε η ευκαιρία. Η "εμμονή" με τον thomann και τον κάθε τύπου thomann έχει δώσει κίνητρα να προσαρμοστεί και η ελληνική αγορά, προσφέροντας περισσότερα σε χαμηλότερες τιμές.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ας μάθουμε να μιλάμε με φυσιολογικούς όρους και μετά συζητάμε κιόλας. Άκου "αθέμιτος ανταγωνισμός". Σωστά. Το ότι ένα ξενοδοχείο στην Πράγα είναι 30€ το βράδυ και στη Μόσχα 500€ είναι αθέμιτος ανταγωνισμός. Ε Λ Ε Ο Σ. Αν δεν γνωρίζουμε τι λέμε, ας μην το λέμε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου