Προς το περιεχόμενο

Ποιοί βοηθούν νέους μουσικούς;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα διάβαζα κάτι σχετικά με την κοινωνική προσφορά και είδα και αυτό

http://www.noiz.gr/index.php?topic=165933.msg292819;topicseen#new

και ήρθε κι έδεσε.

Οπότε ερωτώ:

Υπάρχουν κάποιοι από εμάς που βοηθούν παιδιά να έρθουν σε επαφή με τη δημιουργική πλευρά της μουσικής ή που βοηθούν νέους μικρούς και άπειρους μουσικούς; Με οποιονδήποτε τρόπο;

 

Μήπως θα πρέπει να αρχίσουμε και οι άλλοι;

 

Εγώ δεν το έκανα. Μέχρι σήμερα τουλάχιστον. Θα προσπαθήσω, στο βαθμό που μπορώ να το κάνω, όμως, καθώς ούτε δάσκαλος μπορώ να γίνω, ούτε μπάντες να προωθήσω. Αλλά θα βρω τρόπο.

 

Μήπως θα πρέπει να κάνουμε κάτι και μέσω φόρουμ - και να αφήσουμε τους αρνητές στη γωνιά τους;;;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Υπάρχουν κάποιοι από εμάς που βοηθούν παιδιά να έρθουν σε επαφή με τη δημιουργική πλευρά της μουσικής ή που βοηθούν νέους μικρούς και άπειρους μουσικούς; Με οποιονδήποτε τρόπο;

 

 

 

Με τον κίνδυνο να ενταχθώ στους "αρνητές" και να παραπεμφθώ στη γωνιά μου, επίτρεψέ μου να σε ρωτήσω δύο πράγματα:

 

α) Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η δική σου αντίληψη για το ποια είναι η "δημιουργική" πλευρά της μουσικής, είναι αποδεκτή από οποιονδήποτε;

 

β) Γιατί πιστεύεις ότι μία κάστα ανθρώπων που εν' πολλοίς ψωμολυσσάει, είναι σε θέση να βοηθήσει οποιονδήποτε; Ακόμη και αν είναι, τι σας φταίνε τα παιδάκια;

 

Φιλικά

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) τι σημασία έχει; σημασία έχει αν βοηθάς κάποιον ή όχι.

 

β) ποιος μιλάει για λεφτά; δεν μπορείς να αφιερώσεις μια ώρα από την εβδομάδα σου να κάνεις δωρεάν μαθήματα σε έναν πιτσιρικά που θέλει να μάθει το όργανο που ξέρεις, ή να μάθει για έναν τομέα ειδικότητάς τον οποίο κατέχεις; Δεν είναι ανάγκη καν να μας το πεις. Κάντο γιατί υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα αυτός ο πιτσιρικάς να είναι σε πέντε χρόνια σαν τους νεαρούς στο παραπάνω θρεντ.

 

Ναι είσαι αρνητής. Στη γωνία σου λοιπόν...  ;D ;D :P :P

Πάντα φιλικά

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Έχει σημασία, διότι για να "βοηθήσεις" κάποιον πρέπει αυτός να θέλει να βοηθηθεί (πρώτον) και να σου αναγνωρίζει την απαραίτητη αυθεντία προκειμένου να δεχθεί να βοηθηθεί από εσένα (δεύτερον). Δεν κάνεις ένα πρόχειρο poll να ρωτήσουμε εδώ μέσα "ποια πιστεύετε ότι είναι η δημιουργική πλευρά της μουσικής;" ώστε να μη χρειαστεί να ξαναπάμε στο γήπεδο;

 

β) Κατά τη γνώμη μου, ΤΙΠΟΤΕ σε αυτό το τεταρτημόριο του γαλαξία δεν μπορεί να κάνει έναν συνομίληκο έλληνα των παιδιών στο βίντεο να παίζει σαν αυτά. Αλλά δεν εννοούσα αυτό. Εννοούσα ότι ο χρόνος που αφιερώνει κανείς προκειμένου να σπουδάσει μουσική, την καθιστά (κατόπιν) πρώτη υποψήφια ενασχόληση για την επίλυση του βιοποριστικού προβλήματος. Στην Ελλάδα όμως, οι περισσότεροι μουσικοί πεινάνε.

 

Πάω τώρα στη γωνιά μου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την αποψη μου γινονται καποιες προσπαθειες απο διαφορους φορεις.

επι παραδειγματι τα δημοτικα ωδεια,οι πνευματικοι συλλογοι,οι δωρεαν συναυλιες απο δημους,οι δωρεαν παραστασεις στο μεγαρο μουσικης για φοιτητες.Υπαρχουν πραγματα ετοιμα που απλα περιμενουν τους ενδιαφερομενους να τα περισυλλεξουν.Το θεμα ειναι αν υπαρχουν ενδιαφερομενοι και σε τι βαθμο ενδιαφερονται.Εν ολιγοις πιστευω οτι υπαρχουν ενα σωρο αλλα θεματα που πρεπει πρωτα να λυθουν και μετα θα εμφανιστουν και οι ενδιαφερομενοι.

 

 

(πανω κατω τα ιδια με σας λεω,αλλα οσο εγραφα ποσταρατε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Blue - το θέμα είναι τι κάνω εγώ, εσύ και ο τρόλεϋς... Όχι το κάθε ωδείο.

@ Τρόλεϋ -

α. συνεχίζω να θεωρώ ότι δεν έχει σημασία.

β. Κάνεις μέγα λάθος να παίρνεις τα ελληνάκια και το τι είναι και τι δεν είναι ως θέσφατο. Όσο για τον βιοπορισμό, κανείς δεν μίλησε γιαυτό.

 

Σόρρυ, αλλά δεν συνεχίζω τη συζήτηση μαζί σου γιατί ξεφεύγουμε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια.Και εκει γινονται πολλα :)

Εχω δει γνωστο επισκευαστη κιθαρών να ερχεται πιτσιρικας και να του φτιαχνει την κιθαρα επιτοπου δωρεαν (τοποθετωντας και ανταλλακτικα).Ξερω φιλους που γραφουν demo παιδιων επειδη τα τελευταια δεν εχουν εξοπλισμο.Γνωστοι δανειζουν τις κιθαρες τους σε τριτους για ηχογραφησεις,χαριζουν τις παλιες τους κιθαρες σε πιτσιρικια,παραχωρουν τα ιδιοκτητα προβαδικα τους σε παρεες,ανταλλασουν πληροφοριες και γνωσεις αφιλοκερδως μεσω ιντερνετ.

 

Θελω να πω οτι αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μην αρνηθουμε τη βοηθεια και δεν ειναι κατι που χρειαζεται καποιο κοπο ή αυτοθυσια και την καρμινα την μπουρανα για σαουντρακ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πω οτι αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μην αρνηθουμε τη βοηθεια και δεν ειναι κατι που χρειαζεται καποιο κοπο ή αυτοθυσια και την καρμινα την μπουρανα για σαουντρακ ;D

Γιατί; Τι έχει η κάρμινα η (παλιο)-μπουράνα;;;; :P

Κατά τα άλλα συμφωνούμε. Τώρα λοιπόν ας κάνουμε κάτι κι εσύ κι εγώ.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mscmkr, πραγματικά καλή σκέψη.

 

Όμως θα συμφωνήσω με τον φίλο trolley, καθώς η νοοτροπία του Έλληνα, συνδέει το τζάμπα με το χαμηλού επιπέδου, το φιλότιμο με τη χαζομάρα.

Μάλλον θα παρεξηγηθείς, παρά θα γεμίσεις με αυτή τη διαδικασία.

 

Καλύτερα να μάθεις σε ένα παιδάκι φυσική-χημεία-μαθηματικά-βιολογία, παρά μουσική, άχρηστη είναι αυτή για το μέλλον εξάλλου. Αυτό σκέφτεται ο γενικός νους.

 

ΒΕΒΑΙΑ, οι πρωτοβουλίες αυτές δείχνουν χαρακτήρα, κ αν το κάνεις τελικά, από μένα, ΜΠΡΑΒΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω - και συγχωρήστε με για αυτό - είναι ότι ΟΛΑ τα παραπάνω που αναφέρθηκαν είναι στην τελική δικαιολογίες στον εαυτό μας.

Πάντα μπορώ να δοκιμάσω. Έπιασε; Καλώς. Δεν έπιασε; Πάλι καλώς.

 

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς ένας μουσικός μπορεί να αφήσει - με πράξεις αλλά κυρίως με παραλείψεις του - ακαλλιέργητο το καλλιτεχνικό δυναμικό που μπορεί να υπάρχει κρυμμένο σε ένα άλλο άτομο...

 

Και δεν έκανα αυτό το θρεντ για μπράβο. Δεν έχω βοηθήσει κανέναν ακόμα. Αλλά προτίθεμαι να το κάνω. Σημασία έχει όμως να το κάνουμε όλοι μας.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου