Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικα με E-DRUMS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδες.

Η ερωτησεις μου ειναι οι εξης.

Επειδη μενω σε πολυκατοικια και αν παρω ακουστικα ντραμς θα εχω μεγαλο προβλημα με την γειτονια προσανατολιζομαι στην λυση των E-DRUMS.

Eπειδη δεν εχω παιξει ποτε με ηλεκτρονικα ντραμς θελω να ρωτησω εαν τα κοπαναω και εχω ακουστικα στα αυτια μου θα ενοχλω κανεναν αλλο στην πολυκατοικια?Μπορει να ειναι χαζη ερωτηση αλλα ας μου απαντησει καποιος

Η δευτερη ερωτηση μου ειναι η εξης.

Με 1300 EURO τι μπορω να παρω?

Ειδα στο musicstorekoeln.de τα YAMAHA DTX-PRESS III τι λενε?

Μηπως εχετε δει και καμια αλλη μαρκα γενικοτερα σε αυτα τα λεφτα?

Και η επομενη ερωτηση μου ειναι.

Στο CUBASE εχω το VSTi BATTERY το οποιο εχει ηχους samples απο κανονικα NTΡΑΜΣ .Εαν υποθεσουμε οτι αγοραζω μια Ε-DRUM εχω ακουσει οτι εχουνε και

MIDI support.Αληθευει?Θα μπορω να βαραω τα E-DRUMS και να ακουγοντα σαν να βαραω PEARL πχ?

Αυτες ητανε οι ερωτησουλες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βασικα δεν ειμαι ειδικος στο θεμα αλλα θα σου πω την εμπειρια μου.. κολληταρι ειχε παρει τυμπανα ακουστικα κ εμενε σε καινουρια πολυκατοικια που υποτιθεται οτι εχει ηχομονωση... αποτελεσμα? σπανια ειχε παιξει χωρις τα προστατευτικα δερματα γιατι οι γειτονες ειχαν αφηνιασει!!!!οσο για τα ηλεκτρονικα τυμπανα εχω δει ζωντανα να παιζουν κ δεν ειχα καταλαβει διαφορα απο τα ακουστικα...

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις λίγο υπομονή, πρόκειται να κυκλοφορήσει από ελληνική εταιρεία ένα e-drum kit σχεδιασμένο για να παίζει με το BFD. Περισσότερα δε γνωρίζω να σου πω σε αυτή τη φάση, πάντως είναι γνωστό ότι το BFD έχει καλύτερη ποιότητα ήχου από τα hardware drum modules, οπότε μάλλον αξίζει να περιμένεις λίγο.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις λίγο υπομονή' date=' πρόκειται να κυκλοφορήσει από ελληνική εταιρεία ένα e-drum kit σχεδιασμένο για να παίζει με το BFD. Περισσότερα δε γνωρίζω να σου πω σε αυτή τη φάση, πάντως είναι γνωστό ότι το BFD έχει καλύτερη ποιότητα ήχου από τα hardware drum modules, οπότε μάλλον αξίζει να περιμένεις λίγο.[/quote']

και γαμω....φιλε οταν μαθεις κατι αμεσως να μου πεις 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

Συγνώμη για την καθυστέρηση, δεν τον έβρισκα.

Φαντάζομαι θα έχει βρει αυτά που θέλεις αλλά σου μεταφέρω και εγώ όσα έμαθα.

Roland V-Drums είναι τα top κατά τον φίλο. Τα χρησιμοποιεί σε πολλές συναυλίες αλλά κυρίως σε clubs.

Το module τους είναι πάρα πολύ καλό και υπάρχουνε πολλοί ήχοι οι οποίοι τροποποιούνται και γίνεται simulation μικροφώνων και έλεγχος πολλών άλλων παραμέτρων.

Επιπλέον υπάρχουνε ήχοι που μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστά για το συκγεκριμένο module.

To module είναι απαραίτητο γιατί πάνω σε αυτό συνδέονται όλα.

 

Η χρήση τους με κάποιο sampler (hard/software) για να χρησιμοποιείς samples εκτός αυτών που προσφέρει το module γίνεται μέσω καλωδίου midi (midi i/o επάνω στο module).

 

Στην περίπτωση της σύνδεσης με κομπιούτερ η μόνη προϋπόθεση είναι μία κάρτα ήχου με το ελάχιστο δυνατό latency.

 

Πέραν των παραπάνω αυτό που είναι σημαντικό είναι να δεις ποιό σου κάνει γιατί και η yamaha έχει κάποιο πολύ καλό αλλά δυστυχώς δεν ο συγκράτησα. Ίσως να είναι αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια (ψιλο off topic) o ηχος που ακουγεται οταν η μπαγκετα χτυπα ταμπουρο και ο κορμος της ταυτοχρονα χτυπα στεφανι (σε μεγαλες δυναμικες ) πως γινεται στα ηλεκτρονικα ντραμς? ή μηπως μαλλον δε γινεται?

(ελπιζω να καταλαβατεποιον ηχο εννοω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χτύπημα που περιγράφεις το λένε 'rim' και νομίζω πως στα e-drums επιτυγχάνεται όπως ακριβώς και στην πραγματικότητα: ταυτόχρονα χτύπημα 'δέρματος' και 'στεφανιού'.

 

Το BFD, πάντως, έχει και έτοιμο rim για εμάς που ο drummer μας είναι ποντίκι ή trackball. :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akisd28 θα ηθελα να μαθω παραπανω για τα ελληνικα e-drums οταν εχεις πληροφοριες. pm me

 

Οσοι εχετε καλη γραμμη(dsl) δειτε αυτο το video. Θα σας "λυσει" αποριες σχετικα με bfd , v-drums και intergration software με hardware.

 

http://sonicstate.com/articles/article.cfm?id=94

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε boody τα v-drums έχουνε σένσορες στο pad και στο στεφάνι.

Επειδή δεν είμαι ντράμερ και μεταφέρω απλά όσα μου είπε φίλος δεν είμαι πολύ σίγουρος αλλά νομίζω ότι σε κάθε pad υπάρχουνε 2 σένσορες (ένας κέντρο και ένας πιό έξω) και ειδικά στο ταμπούρο υπάρχουνε 3 (οι δύο προηγούμενοι και ένας στο στεφάνι για τα rimshots).

 

Μα που πήγανε οι ντράμερς; Είναι διακοπές ή είναι περιζήτητοι και τουράρουν νησιά και επαρχία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου