Προς το περιεχόμενο

Blacκstar HT-5 φωτο εσωτερικου & λοιπες πληροφοριες


ex-geomor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτην την περιπτωση που ο τελικος δε συμμετεχει, δε μπορεις πιο απλα να βαλεις ενα solid state τελικο? Προς τι η El84???

 

Α, δυο αρκετα ενδιαφερουσες αναφορες στην κιθαριστικη παραμορφωση ιδιαιτερα η δευτερη.

 

http://blackstoneappliances.com/dist101.html

 

http://www.geofex.com/effxfaq/distn101.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχάς ευχαριστώ για τα λινκ. Παρουσιάζουν κάποια ενδιαφέροντα κομμάτια θεωρίας της παραμόρφωσης.

 

Την EL84 χρησιμοποίησα κυρίως λόγω πειραματισμού και για να δω ο ίδιος ποιες είναι οι διαφορές με τα solid state που έφτιαχνα. Το αποτέλεσμα? Α) η λυχνία είναι -από ηλεκτρονικής άποψης- ακριβό hobby ( με τα ίδια λεφτά έφτιαξα 160watt(max.) solid state power amp...). Β) Είναι κάτι στον ήχο της λυχνίας σε υψηλές εντάσεις που συναρπάζει. Iσως το "σκάσιμο" γιατί από "γκάζια" υστερεί ο μικρός ενισχυτής με 2 λυχνίες. Πάντως θα συνάρπαζε και τους metallers απ'οτι μου ειπαν κάποιοι φίλοι (με τέρμα ένταση κι ένα booster/od/dist μπροστά...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δουλευω εξι μερες την εβδομαδα κ γυρναω βραδι κατα τις εννια...Οι λαμπες ειναι οχτρος μου σε δυο περπιπτωσεις. Πρωτον ειμαι μαστερ οφ καφρερ δηλαδη ποσως  με ενδιαφερουν καθαρα, τελεκαστερ κ τετοια (ξερω ξερω οι περισσοτεροι εδω μεσα). Οποτε χρειαζομαι μηχανακι που θα παιζει καλα κ χαμηλα. Η μονο χαμηλα για μονιμα σπιτι. Δε λεω κατα αναγκη τρανζιστορ(αν ειχα παραπανω γνωσεις δεν υπηρχε περιπτωση να μη φτιαξω κατι δικο μου με τρανζιστορ, προτιμω τον ελεγχομενο χαρακτηρα τους παρα τις ιδιοτροπιες των λαμπων. Εχει τυχει μετα απο ρεκτιφιε λαμπατου σε original specs(fender super reverb) να παιζει διαφορετικα προς το χειροτερα...).

 

Ενα πραγμα που μου αρεσε οταν διαβαζα το ριβιου του ht-5 ηταν η φραση θυμιζει 100ρη ενισχυτη τερμα (κ σε χαμηλοτερες εντασεις) κ οχι μικρο 5ρη λαμπατο τερμα. Δηλαδη πιστευω τον προσεξαν σε αυτο το σημειο. Το ιδιο ακουγεται κ για τους bugera (πρεπει να δοκιμασω καποιον. Κανεις???). Παντα θεωρουσα το τεραστιο πλεονεκτημα ενος τρανζιστορ ενισχυτη να αναπαραγει πιστα αυτο που του δινεις. Ε ας κατσει καποιος καποιος να του δωσει το καλυτερο!Εντυπωση: Μarshall, fender, randall βγαλανε τρανζιστορατα θηρια ως μεταλ ενισχυτες. Προφανως δεν φτανουν τα ορια τους σε υψηλες εντασεις(δηλαδη παλι εκει που πρεπει να φτασεις τις λαμπες).

 

Δευτερον. Ενα πραγμα που μου την εσπαγε αφορητα κ με το συγκροτημα. Δεν εχω καμια μα καμια ορεξη να απευαισθητοποιησω τα αυτια μου σε καποιες συχνοτητες ωστε να "ευχαριστιεμαι" δυνατα εναν ενισχυτη κιθαρας. Οποτε χρησιμοποιουσα ωτασπιδες κ τελικα καταφερα τοτε να τους κανω ολους να χαμηλωσουν στην προβα! Ακουω βερυ γουελ κ ως τα 20 khz οποτε δεν εχω καμια ορεξη να ακουω μονο μεσαιες καποια στιγμη(εκει που διαπρεπουν οι λυχνιες!). Οποτε αν κ υπαρχει τροπος να σπαω καμπινες(στουντιο φιλου τζαμπε κοντα στο σπιτι μου που εχω παρκαρει mesa boogie + καμπινα) δε με ενδιαφερει πραγματικα κατι τετοιο.

 

 

Ρεσουμε, Θελω οπωσδηποτε να δοκιμασω τον blackstar. Ας ειναι κ τρανζιστορ στο τελικο σταδιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οτι καταλαβα απο το παραπανω δεν εχεις προβλημα με τους τρανζιστορατους, ενω λαμπες για διαφορους λογους δεν σε ψηνουν, οποτε γιατι δεν κοιτας καποιο τρανζιστορατο, πχ. ρανταλ που ειπες πιο πανω, που παιζουν καλα και χαμηλα?

 

Εγω δυστυχως απο το ενα αυτι εχω χασει καποιες συχνοτητες (και οχι παιζωντας εγω), και στις προβες εβαζα ωτοασπιδες, αλλα δυστυχως πισω δεν γυρναει ο χρονος, και οταν παιζω μονος μου ειναι ελεγχομενες οι συνθηκες, οποτε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προβλημα ουτε με τους τρανζιστορατους ουτε με τις λαμπες. Για randall οντως ψηνομαι η για κανα φτηνο 212 rg75g3 ή τον Ninja καποια στιγμη μεταχειρισμενο. Ομως: Εχω φτασει περιπου σε αυτο που θελω να ακουω οπως κ να χει, κατι σα βασικος ηχος που λενε. Δυστυχως δεν το βρισκω σε κανενα τρανζιστορ ακριβως ιδιο. Το βρηκα καπως στον triaxis ενος φιλου κ καπως στον mesa studio preamp +διαφορα...Και μαλλον σε καμια λαμπα που να παιζει κ χαμηλα. Το μονο που ερχεται κοντα ειναι η tech21 αλλα κ αυτα εχουν τα ορια τους!!! Το ιδανικο θα ηταν για μενα ενας ηχος με την ταχυτητα/γρηγορα μεταβατικα ενος solid state σα τον randall αλλα με τα ηχοχρωματα της σειρας mark της mesa! Γινεται???μαλλον οχι, ωστοσο το blackstar ακουγεται πολυ ενδιαφερον κ ικανο να παιξει σε λογικες εντασεις αλλα που θα το δοκιμασω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ, γιατι δεν δοκιμαζεις σανς-αμπ ρακ τοτε με λαμπατο τελικο, 2-90 ας πουμε.

αν τον παιζεις μονοφωνικα παιζει καλα, αναλογα με την προενισχυση, και σε χαμηλες εντασεις, και για λαιβ τον τσιτωνεις.

Παντως κακα τα ψεματα, γεματο ηχο οπως περιγραφεις δεν θα πετυχεις σε χαμηλες εντασεις, οχι λογο ενισχυτη κυριως οσο λογο εντασης μεγαφωνου και συμπεριφορας ακουστικου πορου.

Οταν λες οτι εισαι κοντα στον ηχο που θελεις, ενοεις στο μυαλο σου σε αυτα που δοκιμαζεις, ή οτι τον εχεις πετυχει στο στουντιο με το Χ μηχανημα π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Ιδου οι φωτογραφιες του εσωτερικου.

 

http://i461.photobucket.com/albums/qq337/tech21man/7.jpg

http://i461.photobucket.com/albums/qq337/tech21man/8.jpg

http://i461.photobucket.com/albums/qq337/tech21man/8.jpg

 

 

Ο jezuz εχει πει οτι ισως ειναι πιθανοτητα υβριδικος

Οι λαμπες ειναι 12αχ7 κ 12bH7. Μπορουν να βγαλουν 5watt???Ποια ειναι προενισχυτρια ποια τελικη η μηπως ειναι push-pull με τις δυο αυτες τελικες(γινεται?)? Τοτε προενισχυτικα τι γινεται???.

 

αν βαλεις αλλο προενισχυτη στο return???

 

 

 

 

Φίλε μου δεν βλέπω αν πήρες τελικά απάντηση αλλα η bh7 ειναι τελική να ξες (και μάλιστα γίνεται κανονικά re-bias αν την αλλάξεις) και η ax7 προενισχύτρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν βλέπω αν πήρες τελικά απάντηση αλλα η bh7 ειναι τελική να ξες (και μάλιστα γίνεται κανονικά re-bias αν την αλλάξεις) και η ax7 προενισχύτρια!

 

Αυτό το biasing του ht-5... Big facepalm. Μετά από κάτι καπνούς που έβγαλαν μερικοί ht-5 φίλων λόγω fail του bias κυκλώματος (συμβαίνει συχνά κι εδώ κι έξω), πέρασα σε bogner με el34s.

Κάτι πιο τίμιο απ τη blackstar που άκουσα στο Λονδίνο είναι το παρακάτω:

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_id60_tvp.htm

 

Απείρως περισσότερα features, ηχογραφεί άριστα, μαμάτο tone με άλλο όγκο κι ένταση, σκασμό εφφέ και στα λεφτά του ht5-R combo! Και για να λέμε την αλήθεια, κι ο ht-5r έχει digital reverb...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου