Προς το περιεχόμενο

cigar box guitars


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως πολυ ομορφα. ;D

Να ρωτησω και κατι αλλο? Ποια η διαφορα μιας "κιθαρας" με F σχημα αντηχειο ή με το κλασικο αντηχειο? ???

 

Πειτε κανενας για να εχω τιποτα να ασχολουμε το καλοκαιρι... ;)

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Marathon, προχωραει το οργανο? Ξεκινησε κανενας αλλος?

Εγω μεχρι το απογευμα θα εχω τελειωσει κατι (ασχετο με πουροκουτι) με βαση μια ηδη διαλυμενη affinity tele και μηδενικο budget  ;). Θα μεινετε με ανοιχτο στομα... απο την αηδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon, προχωραει το οργανο? Ξεκινησε κανενας αλλος?

Όλα υπο έλεγχο...περιμένω τον bouzoukleri που μας "απειλεί" να δώ, δούλεψε τίποτα ή μας δουλεύει όλους?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Axelakos Απο που πηρες τα συμπράγκαλα?

Ή οποιος αλλος πηρε απο που πηρε? ;D

 

(Τελικα θα φτιαξω Cigar box Το αποφασησα και μαλιστα ουτε καν ηλεκτρικο

. ;D ;D ;D)

 

Ξερετε αν εχει κανενας στο Ebay ή καπου αλλου 4 string neck αλλα οχι αυτο του banjo με το εξογκωμα... Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι σε σχετικα χαμηλη τιμη

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rocka-vic τα συμπράγκαλα -εκτός του μπράτσου που μάλλον από ebay θα γίνει- είναι.. ευγενική χορηγία..! :) :P  Τα οποία btw τα περιμένω με τα παλιοελτα εδώ και 3 βδομάδες λες κι έρχονται, κι εγω δεν ξέρω από που... >:( >:(

 

 

Και προφανώς εγώ δεν έχω αρχίσει -και δε με βλέπω γιατί έτσι όπως πάμε στην εξεταστική θα μου ρθει το δέμα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε μάγκες, να πάρουμε και εμείς καμμιά ιδέα...

Επειδή το δούλεψα λίγο το ΣΚ, καταθέτω κάποιες σκέψεις.

1) Το τι cigar guitar θα φτιάξεις, εξαρτάται από το εικαστικό του κουτιού. Τι θέλω να πώ

Στο δικό μου που το εικαστικό είναι στη μέση δεν μπορώ να βάλω (ας πούμε) 3 μονούς γιατί το έχασα όλο. Από την άλλη επειδή έχει σοβαρές πιθανότητες να παίξει (έχω καλούτσικο μπράτσο και καλή γέφυρα), χρησιμοποίησα γνώσεις από την απλούστερη και μεγαλοφυή Tele. Mε λίγα λόγια θα χρησιμοποιήσω μια Tele Bridge (μου έχει ξεμείνει μια Fender και δεν προβλέπεται να φτιάξω άλλη Tele σύντομα), με ένα μαγνήτη, και θα περάσω τις χορδές από το πίσω μέρος του κουτιού (αυξάνοντας την αντοχή του).

http://www.customshop.gr/CigarBox.html

2) Το κουτί δεν κατασκευάστηκε για να γίνει κιθάρα. Έτσι θεώρησα σκόπιμο να το ενισχύσω εσωτερικά και εκεί που θα βιδωθούν πράγματα, χωρίς να χαλάσω την εξωτερική εμφάνιση.

Αυτή την εβδομάδα (εάν έχω χρόνο) θα ασχοληθώ να επαναφέρω το ταλαιπωρημένο μπράτσο, φτιάχνοντας ίδιο εικαστικό με του σώματος. Και επειδή χρειάζομαι dremel  (που δεν έχω) θα πάω να κλαφτώ στον ΑB για να ανοίξω και τις τρύπες...ηλεκτρικά δεν έχω, τον άλλο μήνα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω κουτιού και εγώ έχω θέμα στην τοποθέτηση των ηλεκτρικών. Μάλλον σε piezo λύση θα προβώ. Το σουκού κόπηκαν τα ξύλα και χθές  αγοράστηκαν τα υπόλοιπα εργαλεία. Εντάξει dremel δεν πήρα αλλά το πακέτο σέγα-ρούτερ-μέγγενη-δράπανο μας καλύπτει προς το παρόν.

Τελικά neck through θα είναι μιας που η bolt on λύση με παίδεψε αρκετά. Βέβαια φλερτάρω και με μια βέργα στο μπράτσο για και καλά truss rod , θα δείξει.

Αυτό που με χαλάει είναι η κοντή κλίμακα και λόγω διαστάσεων θα είναι τετράχορδο.

 

Φωτό εν καιρώ.

 

Ελπίζω να φανώ αντάξιος των προσδοκιών.

:-\ :-\

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δεν θα γλιτωσω τον εξευτελισμο... ριξτε μια ματια στο αισχος που εφτιαξα

Δεν είναι καθόλου αίσχος, και κερδίζεις ήδη τον θαυμασμό μου για την προχώ σκέψη!!!!

Πες μας και τις λεπτομέρειες (από που το σώμα, μπράτσο μαγνήτης...)

Ποντεσιόμετρα δεν χωράνε? ;D ;D ;D

Ίσως ήθελε λίγο πιο μεγάλο σώμα για να μην είναι τσίμα τσίμα η γέφυρα. Τι διαστάσεις έχεις? Βάλε και μια φωτο δίπλα σε κανονική κιθάρα

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δεν θα γλιτωσω τον εξευτελισμο... ριξτε μια ματια στο αισχος που εφτιαξα

Απιστευτο! The flying-box-guitar! Και ωραιο χρωμα!  :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου