Προς το περιεχόμενο

cigar box guitars


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είναι αίσχος δεν είναι αίσχος δεν είναι αίσχος δεν είναι αίσχος δεν είναι αίσχος δεν είναι αίσχος τα σπάει δεν είναι αίσχος δεν είναι αίσχος δεν είναι αίσχος και ..μω τα χρώματα δεν είναι αίσχος δεν είναι αίσχος δεν είναι αίσχος δεν είναι αίσχος humbucker + tele δεν είναι αίσχος δεν είναι αίσχος δεν είναι αίσχος .

 

Ανέβασες τον πήχη ψηλά.

 

που είναι η παντόφλα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μια Squier affinity tele ηταν πριν απο 2 χρονια περιπου

 

0.jpg

 

εχει περασει πολυ δυσκολες στιγμες στα χερια μου με αποκορυφωμα το 22ο ταστο και το scalloping που εφαγε

οταν αγορασα μια epiphone μεταχειρισμενη

 

7.jpg

 

την ειχα αποσυναρμολογημενη στην αποθηκη απο τοτε που αγορασα την strat, το σαββατο πηγα το σωμα σε

οργανοποιο ο οποιος εκοψε στο περιπου το περιγραμμα με πριονοκορδελα (ευτυχως δεν με χρεωσε, απλα μου ζητησε

να την δει μολις τελειωσω ;D). Κυριακη και Δευτερα της συνεβη αυτο που βλεπετε...

 

IMGP2532.jpg

 

Ολα τα parts υπηρχαν οποτε δεν μου κοστισε τιποτα και εμεναν αχρησιμοποιητα οποτε δεν εχασα τιποτα. Ο μαγνητης ειναι αυτος http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_st591_bridge_pickup.htm, ποτενσιομετρα δεν χωρουσαν και θα ηταν μεγαλο μπλεξιμο να ανοιξω cavity, ενας γκαζωμενος ηχος και καλος  :P

 

Eνοοειται πως απεφυγα τις κοντινες φωτογραφιες για να μην φαινονται οι ατελειες...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά (νομίζω) ότι αυτή η λύση, Tele Bridge είναι εγγύηση. Και δεν σκέφτεσαι μέτρα και αποστάσεις, και intonation έχεις, και ένα μόνο μαγνήτη βάζεις...σιγουράτζα. Γιατί, οι κανονικές Tele είναι καλύτερες από τη δικιά σου ή από το Cigar Box μου? Απλά έχουν περισότερο ξύλο γύρω γύρω...Τις χορδές πως της περνάς? Έχεις κάνει τρύπες στο πίσω μέρος του σώματος? Ρίξε μια κοντινή και μην ντρέπεσαι για ατέλειες...θα σου πώ, πως να τις διορθώσεις.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά (νομίζω) ότι αυτή η λύση, Tele Bridge είναι εγγύηση.

Eννοειται, ολα σε ενα νοικοκυρεμενα  ;)

Τις χορδές πως της περνάς? Έχεις κάνει τρύπες στο πίσω μέρος του σώματος?

Οχι, οι affinity δυστυχως δεν ειναι string through

IMGP2534.jpg

μην ντρέπεσαι για ατέλειες...θα σου πώ, πως να τις διορθώσεις.

Eμ, αυτο ειναι το θεμα, βαριεμαι απιστευτα να ξαναασχοληθω. Μου εβγαλε την πιστη ο στοκος στο cavity του neck μαγνητη (δεν ειχα ξαναδουλεψει) οποτε τριψιμο γωνιων και βαψιμο τα εκανα βιαστικα και εγιναν χαλια  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... τριψιμο γωνιων και βαψιμο τα εκανα βιαστικα και εγιναν χαλια  :-\

Κάνε τη λύση του σπράυ γρανίτη, και καθάρισες με τις λεπτομέρειες. Δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου...άσε που το όργανο θα γίνει πολύ ροκ!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να το μετρήσω (αύριο), αλλά εάν δείς την τελευταία φωτο με τη γέφυρα της Tele επάνω, θα πάρεις μία ιδέα. Γενικά ψάχνουμε κουτιά από πούρα Churchill και πάνω

http://www.customshop.gr/CigarBox.html

Kάπως έτσι είναι με το μπράτσο

dscn2073.jpeg

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι see.. Οκ απλά αν μπορείς όταν το μετρήσεις να μας δώσεις τις διαστάσεις.. Έχω κι εγώ ένα κουτί που για να έχω τι σωστή απόσταση γέφυρας-μπράτσου είναι τσίμα-τσίμα και λέω μήπως βρω άλλο μεγαλύτερο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστή απόσταση γέφυρας-μπράτσου είναι τσίμα-τσίμα...

Πιο τσίμα-τσίμα από του bihlas87 αποκλείεται να είσαι ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου