Προς το περιεχόμενο

Cubase 5 coming soon!


TechnoPrisoner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως, αρκετά plugins λειτουργουν εσωτερικά σε υψηλοτερο bitrate (64bit). Αυτό όμως γίνεται διότι έτσι μειώνεις το aliasing distortion που προκύπτει όταν επεξεργάζεσαι ένα ψηφιακό bitsream με διάφορα φίλτρα. Το να γράψεις ένα εφφέ ώστε να λειτουργεί εσωτερικά στα 64bit το κάνεις απλά για τη μείωση των λαθών, που αναπόφευκτα συμβαίνουν στα φίλτρα του plugin. Ουσιαστικά είναι η αντίστροφη διαδικασία του dithering όσον αφορά στο αποτέλεσμα. Για να πετύχεις πιό "αναλογικό" ήχο κάνεις εσωτερικό oversampling (το οποίο και ανεβάζει το CPU utilization) και όχι επεξεργασία στα 64bit (π.χ όταν ανοίξεις το FAT στο Vintage Warmer 2 έχεις δει τι "τρώει" ?).

 

Όπως και να έχει, δεν έχω δει ακόμα synthesizer που να λειτουργεί εσωτερικά στα 64bit για καλύτερο ήχο. Μόνο σε ProTools HD παίζει αυτό, που όλα τους τα plugs λειτουργούν στα 48bit λόγω Motorola CPU. Εάν κάποιος θέλει καλύτερο ήχο το μόνο που έχει να κάνει είναι ν' ανεβάσει το samplerate, και φυσικά το φόρτο στη CPU (οι περισσότεροι παραγωγοί δουλεύουν σε 24bit/96kHz).

 

 

ενώ οι υπόλοιποι

κατασκευαστές έχουν πάει πιο πέρα τεχνολογικά?

 

H Apple δεν έχει κάνει το παραμικρό με το Logic ενώ έχει ολόκληρη την πλατφόρμα (λειτουργικό, drivers, hardware, Logic)στα χέρια της. Το ίδιο και η Digidesign, στα Windows τουλάχιστον δεν είναι 64bit.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ σωστά περιγράφεις την λειτουργία των 64Bit plug-ins μόνο που distortion συμβαίνει σε κάθε μορφή επεξεργασίας και όχι μόνο στα plug-ins.

Από το απλό ανέβασμα του fader εώς το internal eq και το summing του προγράμματος.

Παράγουν το ίδιο distortion και αυτές οι επεξεργασίες, οπότε όσο πιο πολλά Bit έχεις, τόσο το καλύτερο γιατί τόσο πιο "κάτω" στο κατώφλι της ακουστότητας μεταφέρεται και το distortion.

Το ίδιο το πρόγραμμα δηλαδή δεν είναι μια πλατφόρμα όπου δεν συμβαίνει τίποτα.

Κάθε τι που κάνεις δημιουργεί άλλο wordlength όπως και στην επεξεργασία των plug-ins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

next week το φερνει ο Νακας κατα τα λεγομενα του.ΥΕΕΕΕΕΕΕΕΑΗΗΗΗΗ!

 

το πηρε κανεις απο δω?

 

Αγόρασα το Cubase 4 (full έκδοση) στις 08.12.2008 και κατά τα λεγόμενα της Steinberg, επειδή η αγορά έγινε μέσα στα χρονικά όρια της περιόδου χάριτος, δικαιούμαι το Cubase 5, με 29 ευρώ.  ;) (ή τουλάχιστον έτσι είπαν).

 

Οπότε, έστειλα τα σχετικά έντυπα στον Νάκα, και μου είπαν ότι 8α το έχω μέσα στην επόμενη εβδομάδα.

 

Εννοείται βέβαια, ότι θα μπει δοκιμαστικά και ΜΟΝΟ αν βεβαιωθώ ότι όλα βαίνουν αισίως, θα περάσω όλα τα projects στο 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται βέβαια, ότι θα μπει δοκιμαστικά και ΜΟΝΟ αν βεβαιωθώ ότι όλα βαίνουν αισίως, θα περάσω όλα τα projects στο 5.

 

Δεν γίνεται αυτό. Όταν αναβαθμίζεις το license που περιλαμβάνεται στο dongle, χάνεις (οριστικά και αμετάκλητα) τη δυνατότητα να τρέχεις την προηγούμενη έκδοση. Ήτοι, ποτέ δεν θα έχεις την 4 και την 5 να τρέχουν από το ίδιο dongle.

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται αυτό. Όταν αναβαθμίζεις το license που περιλαμβάνεται στο dongle, χάνεις (οριστικά και αμετάκλητα) τη δυνατότητα να τρέχεις την προηγούμενη έκδοση. Ήτοι, ποτέ δεν θα έχεις την 4 και την 5 να τρέχουν από το ίδιο dongle.

 

:)

 

 

 

 

νομιζω δεν ειναι ετσι.διαβαζα στο cubase.net οτι οταν εχεις το C4 ή C5 (oxi STUDIO εκδοση) μπορεις να τρεχεις κανονικα ολες τις προηγουμενες εκδοσεις.με μια βολτα απο εκει αν κανεις μια ερωτηση ή ψαξεις στα ποστς κατι θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω δεν ειναι ετσι.διαβαζα στο cubase.net οτι οταν εχεις το C4 ή C5 (oxi STUDIO εκδοση) μπορεις να τρεχεις κανονικα ολες τις προηγουμενες εκδοσεις.με μια βολτα απο εκει αν κανεις μια ερωτηση ή ψαξεις στα ποστς κατι θα βρεις.

 

Έτσι ήταν μέχρι την έκδοση 4 πάντως. Άν άλλαξε (αμφιβάλλω) θα άλλαξε μόλις.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως που εχω το C4 στα properties του dongle αναφερει στα supported versions SX3-2-1

 

Χμμ... τι να σου πω... ας περιμένουμε να μας πουν και άλλοι τη γνώμη τους... εγώ έχω κολλήσει σε αυτά που σου γράφω επί τη βάσει πληροφοριών που μου είχαν δώσει από το Νάκα και επί τη βάσει προσωπικής μου εμπειρίας με το Nuendo... για να δούμε...

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου