Προς το περιεχόμενο

(κι άλλα) ντραμοκλιπς...


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...επάνω σε drumless play alongs.

Το πρώτο είναι το Stratus από το Conundrum του Cobham (το σόλο με μάρανε...  ;)), και το δεύτερο ένα φανκίζον-κάτι από το δεύτερο playalong CD του Weckl (έγραψα και percussion τρομάρα μου 8)).

 

Σετ: Ludwig 70s 13/16/22, ταμπούρο Pearl O. Hakim στο Stratus, Supraphonic στο φανκοτέτοιο.

Ηχογραφημένα με ένα SM57, σε ένα μονοκόμματο take (συν το overdub των bongos στο δεύτερο).

 

Θα ακουστούν καλύτερα με ακουστικά, μάλλον γιατί έκανα και τη μίξη με ακουστικά (ναι, ξέρω...).

 

Stratus

 

funk

 

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι άλλο ένα…

 

http://www.box.net/shared/bpy0e0retr

 

Μία δακρύβρεχτη 80s-στυλ "ροκ" μπαλάντα από το προαναφερθέν CD του Weckl, την οποία έλεγα να μην ανεβάσω, γιατί πρώτον είναι μία δακρύβρεχτη 80s-στυλ ροκ μπαλάντα (αλλά μ' αρέσει o ήχος του Stern), και δεύτερον γιατί έχει κάμποσα λάθη, αφού την άκουσα μόνο δύο φορές πριν τη γράψω (νόμιζα ότι φτάνουν…) και η φόρμα της είναι λίγο στριφνή.

Αλλά μ' αρέσει το πώς γράφτηκε το ταμπούρο (Pearl O. Hakim), και επίσης σκέφτηκα ότι δεν πρόκειται να την ξαναγράψω τώρα κοντά, οπότε γουάτ δε χελ…

 

Ηχογραφητικώς πως, ισχύει ότι και στα προηγούμενα. 

 

Και ένα έχω να σας πω: Ξεχάστε τα blast beats στα 250! Είναι πολύ παλούκι να παίζεις αργά με μετρονόμο, και ακόμα περισσότερο επάνω σε ήδη ηχογραφημένο κομμάτι…

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κλιπ!  ;D

Για αργα τραγούδια που αναφέρεις υπήρχε δοαγωνισμός <<βραδυπαιξιματος>> στο φόρουμ του Roddy όπου τα bpm ήταν στα 25 και πολλοί λίγοι πόστραν προσπάθειες και εξ'αυτών ελάχιστες ήταν αξιοπρεπής.

Του weckl το πρώτο μου αρεσε περισσότερο απ'όλα. :D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chem, ευχαριστώ.

 

Δοκίμασα από περιέργεια να παίξω τέταρτα στα 25 bpm, και ο μόνος τρόπος να μην είμαι εκτός ήταν να βάλω το μετρονόμο να μετράει 16α (συγκεκριμένα τον έβαλα στο 100 και τα μετρούσα ως 16α). Διαφορετικά αλλού πατούσα και αλλού βρισκόμουν!

Με αρκετή εξάσκηση βέβαια μπορεί να γίνει και χωρίς να "κλέβεις" όπως έκανα εγώ, και παρότι πρακτικά είναι μάλλον απίθανο να χρειαστεί να παίξεις τόσο αργά, αν το 'χεις θα βελτιώσεις γενικότερα το χρόνο σου.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου