Προς το περιεχόμενο

Ξεχωριστό σήμα στα δυο μεγάφωνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.watfordvalves.com/

 

στο λινκ νεε μου :lol:

 

35 λιρόνια η μια (& βιάσου γιατι τους τελειώνουν!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες και πρεσβύτεροι :) ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Πήρα την απόφασή μου. Θα κάνω την αλλαγή των λυχνιών. Απλά θα ψάξω να βρώ τις προτεινόμενες στην εδώ αγορά, ή θα βάλω κάποιον να μου τις παραγγείλει (δεν έχω κάρτα-ούτε θέλω να βγάλω) και μετά θα τα πάω όλα στον Κουρμπή να τα εγκαταστήσει, για να μην κάνω καμιά πατάτα. Τα ηχεία προς το παρόν θα παραμείνουν ως έχουν. Το delta pro θα ναι στα υπόψη για αντικατάσταση του υπάρχοντος eminence.

Thanx again. Όταν γίνουν όλα αυτά με το καλό, θα επιστρέψω στο topic με update-εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Update:

Το προηγούμενο Σάββατο παρέλαβα τον VHT με αλλαγμένες λυχνίες στο Β κανάλι. Τελικά έβαλα Groove 6L6 από private stock γνωστού φίλου που διατηρεί μαγαζί με service κιθαρών.

Ακολούθως με βάση την πρόταση του SUPERFUNK συνέδεσα το Roland και τον τελικό, και κατόπιν δυο διαφορετικά σήματα στα δύο μεγάφωνα και μετά τον άνοιξα (για να ακριβολογούμε έκανα και ένα τσιγάρο ενδιάμεσα)-sorry παιδιά μ' έχει φάει η μ******α, θέλω άδεια.

Λοιπόν ας σοβαρευτώ:

Ο ήχος είχε αρκετή ζωντάνια, και μεγάλωσε η ατάκα σημαντικά. Επίσης για έναν λόγο που δεν κατάλαβα, παίζει και λίγο πιο δυνατά. Η διαφορά ήταν τόσο αισθητή συνολικά, που μέχρι και ο ντράμερ μας το κατάλαβε :lol:

Τώρα το μόνο που απομένει είναι ο προενισχυτής και ολοκλήρωσα το όνειρό μου...μέχρι το επόμενο!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που τελικα είχες αποτέλλεσμα!

Η ζωντανια & η αττάκα που ακούς πρέπει να οφείλονται τοσο στον πραγματικα στερεο ηχο όσο & στις 6L6 :wink:

Ειναι φυσικο να ακούγεται πιο δυνατα μια & καθε ηχείο οδηγείται απο τον δικό του ενισχυτή (& δεν παιζουν παράλληλα όπως πριν)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nuno συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχεις δοκιμάσει κάποιο time/modulation εφφέ στα δύο κανάλια; Δηλαδή dry/wet αριστερά δεξιά;

 

Το ρωτάω γιατί είμαι περίεργος πως θα ακουγόταν, μιας και ο στερεοφωνικός διαχωρισμός δεν είναι μεγάλος, παρ'όλα αυτά θα πρέπει να βλέπεις κάποια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στους ήχους που παίζω, τα εφφέ είναι αρκετά διακριτικά και ίσα ίσα τα προσέχεις. Ποτέ δεν μ'άρεσαν οι φορτωμένοι με εφφέ ήχοι. Δεν έχω ακόμα πειραματιστεί με κάτι αντίστοιχο, αν και νομίζω πως δεν θα καταλάβαινα και τίποτα σπουδαίο, από τη στιγμή που τα δυο μεγάφωνα είναι τόσο κοντά. Ωστόσο θα δοκιμάσω έτσι από περιέργεια και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου