Προς το περιεχόμενο

Victor Wooten - The music lesson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασα το βιβλιο αυτου του γιγαντιου μουσικου μονο και μονο επειδη ειδα το ονομα του στο εξωφυλλο.

 

...Επρεπε να το φανταστω τι θα ακολουθησει με το "The Carlos Castaneda of music" κατω απ'τον τιτλο.

 

Τα καλα:

- μην χασεις τον ρυθμο προσπαθωντας να βρεις μια νοτα

- το ημιτονιο ειναι παραφωνο αλλα αν το παιξεις με διαφορα μιας οκταβας εχεις την ομορφη μεγαλη 7η, μερικες φορες στην ζωη βλεπουμε τα πραγματα στην λαθος οκταβα

- η μουσικη ειναι μια γλωσσα, τα μωρα μαθαινουν να μιλανε γιατι επικοινωνουνε με "επαγγελματιες" ομιλητες, ετσι και οι μουσικοι πρεπει να παιζουν μαζι με επαγγελματιες μουσικους για να εξελιχθουν

- ποτε δεν εισαι πιο μακρια απο ενα ημιτονιο απο μια σωστη νοτα

- αν παιζεις τζαζ και παιξεις μια λαθος νοτα παιξτην ξανα για να νομιζει το κοινο πως το εννοουσες

- εαν δεν υπηρχε η σιωπη δεν θα υπηρχε η μουσικη

 

Πολυ ομορφα πραγματα.

Δυστυχως το μεγαλυτερο μερος του βιβλιου ειναι μαγικες ιστοριες καρμπον του πρεζακια Καστανεντα και στους ανηποψιαστους αναγνωστες μπορει να δημιουργηθει η εντυπωση πως σε μερικους μονο ανθρωπους οπως ο Wooten εμφανιζονται οι Μουσες (Michael, Uncle Clyde κτλ) και αυτοι ειναι οι ατυχοι που ποτε δεν θα μπορεσουν να φτασουν να μιλησουν την γλωσσα της μουσικης. Θα μπορουσε να ηταν πολυ ωραιο βιβλιο εαν πραγματευταν την εξελιξη του Wooten και τις ιδεες του και οχι τις φαντασιωσεις του (που ειναι το 90% του βιβλιου) οπως η εξαιρετικη του παρουσιαση του στο TED.

 

Οσοι το εχετε διαβασει θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν πρεζάκιας αλλά δεν τον έλεγες και πολύ "φυσιολογικό".  ;D

Miles, Pastorius, Coltrane, Dolphy και αναρίθμητοι άλλοι ήταν ... φυσιολογικοί?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι το εχετε διαβασει θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας.

 

Υπάρχει ένα DVD από ένα workshop του Wooten, όπου όλα τα αποφθέγματα που σκέφτηκες να σαρκάσεις, εξηγούνται πλήρως, μάλιστα μέσα στα πλαίσια πρακτικών παραδειγμάτων, υλοποιούμενα τόσο από τον Wooten όσο και από τους ανθρώπους που τον παρακολουθούν.

 

Κατανόησε ότι δεν είναι πρόζα, αλλά οδηγίες για πρακτική.

 

Η σχέση με τον Καστανέντα μου διαφεύγει... αλλά παρομοίως μου διαφεύγει και η σχέση με ΄σένα ή με ΄μένα. Υποθέτω ότι αυτοί που το έγραψαν κάτι παραπάνω θα ξέρουν. Η απόστασή μας από τον Wooten δεν "γεφυρώνεται" (για να χρησιμοποιήσουμε και μία επίκαιρη έκφραση) με τσιτάτα και εξυπνακισμούς.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

- αν παιζεις τζαζ και παιξεις μια λαθος νοτα παιξτην ξανα για να νομιζει το κοινο πως το εννοουσες

 

Αυτο δυστηχως μου εχει γινει δευτερη φυση ειναι το λεγομενο out  αν καταφερεις να το επιβαλεις δημιουργει σχολή  ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά ας παραδεχτούμε οτι υπάρχουν μουσικοί που αντιλαμβάνονται την μουσική ελάχιστα περισσότερο πνευματική πάρα τεχνική.

προσωπικά αυτο το dvd του wooten με βοήθησε πραγματικά στον τρόπο που αντιμέτώπιζα την μουσική σε σχέση με το που επικεντρωνόμουν κατά την διαρκεια της εξάσκησής μου. Η διαφορά που είδα στις πρόβες μαζί με τους υπόλοιπους μουσικούς της μπάντας ηταν life changing.

 

ενα απόσμασμα από το dvd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το συμπέρασμα πώς έφτασες?

 

Και εγω απο τον προλογο του ,εκει κολησα Φουζιες με την ιδια ακριβως αποροια.

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Miles, Pastorius, Coltrane, Dolphy και αναρίθμητοι άλλοι ήταν ... φυσιολογικοί?

 

Ο Θεός έπασχε από διπολική διαταραχή...

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου