Προς το περιεχόμενο

Διαφορές και ακρίβεια απόδοσης στις παρτιτούρες κρουστών


TAMA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πάει λίγος καιρός που δουλεύω σε παρτιτούρες, και έχω διαπιστώσει ότι στα ίδια τραγούδια βρίσκουμε στο net διαφορετικές παρτιτούρες,

μικροδιαφορές αλλα υπάρχουν, όπως και κάποιες είναι με διαφορετικό "γράψιμο" και ψιλό ψάχνομαι λίγο, συνεπώς λογικά...

θα πρέπει να υπάρχουν οι originals partition και διαφορες άλλες με μικρές αλλαγές που τις έχουν φτιάξει διάφοροι...

 

Επίσης κάθε κομμάτι που ξεκινάω να μάθω τo ψάχνω και σε cover στο net που βγάζω πάλι χρήσιμα συμπεράσματα,

αλλα και πάλι πολλές αλλαγές, διαφορετικά set drums, και σίγουρα διαφορετικό επίπεδο στο παίξιμο από διαφορους κτλ κτλ...

 

Αυτά βεβαια είναι τα συμεράσματα τα δικά μου, θα ήθελα να τα κουβεντιάσουμε να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας οι νεότεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι λίγο δύσκολο να βρείς original παρτιτούρες στο νετ, γενικά υπάρχουν απο πρόχειρες μέχρι σοβαρά δουλεμένες. Παρ' ολα αυτά αν το ξέρεις το κομμάτι που ψάχνεις μπορείς να εντοπίσεις τις διαφορές και να τις διορθώσεις μόνος σου. Όταν λέμε cover δν σημαίνει πως είναι παιγμένα ακριβώς όπως στο cd γι αυτό υπάρχουν και τόσες διαφορές. Σημασία κατα τη γνώμη μου έχει τα βασικά στοιχεία του κομματιού να ναι σωστά και όλα τα άλλα τα βρίσκεις και με το αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ευχαριστώ πολύ" τον admin η τους mods που 2 topic τώρα τελευταία που έχω ανοίξει,

 

μου διορθώνουν τους τίτλους σε  βατά κατανοητά Ελληνικά!!

 

Ότι γράφω εδώ ανήκει σε εμενα ΔΕΝ έχετε κανένα δικαίωμα να βάζετε "χέρι" στα γραπτά μου!!

 

Καλά θα είναι να μάθετε σέβεστε τον καθένα μας τα γραφόμενα του και την προσωπικότητα του...

 

Άλλωστε τo μπάχαλο που δημιουργείται στο forum ανήκει σε εσάς τo λάθος για τo λάθος στήσιμο του forum,

ανοίξατε  1 κατηγορια και πέφτουν όλα μέσα δεν υπάρχουν υποκατηγορίες, όλα μέσα σε μια κατσαρόλα!!!

 

και προσπαθείτε τώρα βάζοντας χέρι στα ξένα γραπτά να φτιάξετε τo μπάχαλο???

 

πολύ αργά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα ηρέμησε, ό,τι κάνουν το κάνουν για την εύρυθμη λειτουργία του forum, όχι για λογοκρισία, δεν σου διέγραψαν το θέμα ούτε σε εμπόδισαν να συμμετέχεις σε συζητήσεις ή να ρωτάς τις απορίες σου  :)

 

Στο θέμα μας, το καλύτερο πιστεύω ότι είναι το αυτί... Πρίν λίγους μήνες παλευα και εγώ με tabs (1 χρόνο παίζω) αλλά δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Ότι γράφω εδώ ανήκει σε εμενα ΔΕΝ έχετε κανένα δικαίωμα να βάζετε "χέρι" στα γραπτά μου!!

....

 

 

Μήπως να πας μια βόλτα να ξαναδιαβάσεις τους κανονισμούς αλλά και να σκεφτείς τους κανόνες συμπεριφοράς? Αν δεν θέλεις να σου διορθώνονται οι τίτλοι να τους κάνεις πιο σαφείς. Δηλαδή τι εννοείς? Ο αρχικός τίτλος ("παρτιτούρες original και μη............") ήταν καταλληλότερος?

 

Αν πάλι βρίσκεις προβληματική τη διάρδρωση του forum, κάνε δημιουργικές προτάσεις. Διαφορετικά, η πόρτα είναι εδώ.....

 

open-door.jpg

 

 

(παρακαλώ μην θορυβείτε εξερχόμενοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ευχαριστώ πολύ" τον admin η τους mods που 2 topic τώρα τελευταία που έχω ανοίξει,

 

μου διορθώνουν τους τίτλους σε  βατά κατανοητά Ελληνικά!!

 

A, oκ! Δηλαδή ΔΕΝ θες να σου διορθώνουν τους τίτλους σε βατά κατανοητά Ελληνικά!! confused0011.gifcrazy.gif Κι αυτό είναι το ευχαριστώ!  ;D  ;D ;D

 

Άλλωστε τo μπάχαλο που δημιουργείται στο forum ανήκει σε εσάς τo λάθος για τo λάθος στήσιμο του forum,

ανοίξατε  1 κατηγορια και πέφτουν όλα μέσα δεν υπάρχουν υποκατηγορίες, όλα μέσα σε μια κατσαρόλα!!!

 

Αφού (αν & νεοφώτιστος) βλέπω ότι η ευγένεια πήγε για βρούβες, να σου επισημάνω - όχι στο ίδιο ύφος - ότι αν κάνεις μια βόλτα σε φόρουμ της ημεδαπής και (κυρίως) της αλλοδαπής, θα παρατηρήσεις ότι το στήσιμο του φόρουμ και οι υποκατηγορίες του είναι από τις πληρέστερες που έχω δει, ούτε υπέρ του δέοντος γενική, ούτε υπέρ του δέοντος κατακερματισμένη. Ευχαριστούμε για την υπόδειξη και καλή διαμονή.  :)

 

Όσο για την ερώτησή σου, ανήκει σε ένα πολύ μεγάλο ντιμπέιτ της ανταλλαγής παρτιτούρων και άλλων μεθόδων αποτύπωσης μουσικού υλικού (όπως πχ. οι ταμπλατούρες) με πνευματικά δικαιώματα, οπότε πολύ ορθά μετακινήθηκε εδώ. Ορισμένοι ισχυρίζονται ότι η διακίνησή τους πρέπει να διέπεται ακριβώς από τους ίδιους κανόνες της ανταλλαγής copyrighted μουσικού υλικού, ενώ άλλοι λένε πως κάτι τέτοιο είναι υπερβολικό (από τη στιγμή που οι εταιρίες περνούν στο άλλο άκρο και κυνηγούν τα σάιτ ελεύθερης διακίνησης). Discuss. (Aς έχουμε υπόψη πως oι music publishing εταιρίες δεν είναι νεα μόδα αλλά βγάζουν το ψωμί τους εδώ και πολλούς, πολλούς αιώνες).

 

Γεγονός είναι πάντως πως αν θες πραγματική ακρίβεια πρέπει υποχρεωτικά να καταφύγεις στις επίσημες παρτιτούρες. Τους τζαζίστες πάντως εδώ και πολλά χρόνια δεν φαίνεται να τους πείραζε καθόλου όταν χρησιμοποιούσαν κατά κόρον το Real Book (http://en.wikipedia.org/wiki/Real_Book)...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους τζαζίστες πάντως εδώ και πολλά χρόνια δεν φαίνεται να τους πείραζε καθόλου όταν χρησιμοποιούσαν κατά κόρον το Real Book (http://en.wikipedia.org/wiki/Real_Book)...

 

Kαι ακομα καλα κρατει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλέσω τον admin να σβήσει τα παραπάνω άσχετα posts παραφέρθηκα και εγώ sorry από μένα...

εμμένω στις θέσεις μου βεβαια ίσος για διαφορετικούς λόγους από ότι αντιλαμβάνονται οι mods αλλα ας τα αφήσουμε αυτά τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου