Προς το περιεχόμενο

Chapman Stick


funkysoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το "worst band in the world" μάλλον viral marketing είναι - ένας καλός τρόπος να τραβήξεις views στο YouTube. Πάντως το πολυφωνικό two handed tapping [μάλλον πλεονασμός] είτε σε chapman, είτε σε διπλή κιθάρα, είτε σε κανονική εξάχορδη ηλεκτρική - ακουστική είναι όπως και να το κάνεις jaw dropping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οκ... ο ορισμός του έγχωρδου πληκτρά.. και ως κλασσικός πιανίστας διέκρινα ένα πραγματικά πολύ καλό όργανο με γεμάτο ήχο και αξιοσημείωτη τεχνική.. Σε ότι αφορά στο κομμάτι που "άνοιξε" τη συγκεκριμένη δικτυακή κουβέντα έχω να πω τα εξής :

 

α. Η τεχνική δεν φαίνεται μόνο απο την ταχύτητα αν και η ταχύτητα είναι αποτέλεσμα της τεχνικής.

β. Το να "ανεβοκατεβάζουμε" συναφείς κλίμακες και να "τρέχουμε" σε primo - secondo δεν σημαίνει ότι έχουμε καταφέρει ψυχοκινητικά να ενεργοποιήσουμε τον ακροατή. Ενορχηστρώνοντας μόνο μπορεί να καταλάβει κανείς πως δεν χωράνε όλα και παντού.

γ. Τα ωραιότερα ορχηστρικά και τραγούδια είναι γραμμένα πάνω σε 2 - 3 κλίμακες, 2-3 ακκόρντα κι όμως μέσα απο αυτά έχουν παραχθεί απίστευτες μελωδικές γραμμές και Old Time Classic solos.

 

Τέλος όπως φαίνεται και στο video με τον Chapman που ανέβασε ο φίλος παραπάνω για να ξεπεράσεις τους κανόνες πρέπει πρώτα να τους γνωρίζεις.

Ο τύπος κατασκεύασε ένα όργανο με τέτοιες δυνατότητες γιατί προφανώς μέσω της μελέτης εξάντλησε - αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αύτο το ρήμα μιας και στη μουσική υπάρχουν πάντα νέοι δρόμοι και κρυφά μονοπάτια - κάποιο γνωστό όργανο και έψαξε τον ήχο του κάπου αλλού..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και που να δείτε τον Levin να το σκίζει...άσε που έχει και midi μαγνήτη επάνω και το κάνει διαστημόπλοιο...

 

οκ... ο ορισμός του έγχωρδου πληκτρά..

Αυτός είναι ο ορισμός του έγχωρδου πληκτρά..

http://www.starrlabs.com/

Πάντα ήθελα να πιάσω ένα τέτοιο "όργανο" να δώ πως αντιδράει...αλλά δεν νομίζω να υπάρχει στην Ευρώπη

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν ξέρω...μόνο σε εμένα αρέσουν αυτά?...

DSCF0738.JPG

DoubleNeck.JPG

http://www.starrlabs.com/sale.php

Πόσο να κάνει άραγε?....

Άσε, είδα...8.000$...να πουλήσω τη μοτοσυκλέτα?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν ξέρω...μόνο σε εμένα αρέσουν αυτά?...

Ειναι πραγματι πολυ ενδιαφερον οργανο, keytar+guitar. Στο site εχει και ενδεικτικες τιμες... 6495 δολλαρια η συγκεκριμενη  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλύτερα που δεν υπάρχει στην Ευρώπη...είμαι σίγουρος ότι θα με έτρωγε να τα χώσω εάν το έπιανα στα χέρια μου...ο Θεός είναι με το μέρος της γυναίκας μου!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με 6 χορδές και δεν την παλεύω, όχι με 12 ….  :-\ :-\

Πάντως δεν χάνεται η ουσία και η μαγεία όταν πρέπει ο μουσικός να αφοσιωθεί 100% πάνω στο όργανο??? Τα καλύτερα τραγούδια τα ακούσαμε με μία κιθάρα, ένα μπάσο, μια φωνή και ντράμς και πολύ πολύ ψυχή.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ θα ήθελα να μπλέξω τα δαχτυλάκια μου πάνω στο 12χορδο  αλλά σίγουρα σύντομα θα το παρατούσα

 

Συγνώμη για το off topic :-[

 

www.rockangel.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου