Προς το περιεχόμενο

Φινίρισμα με λάδι και βαφές εμποτισμού.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ωραιο το thread harilatron μια ερωτηση μονο....

 

Το κερι στο τελος...παιζει ρολο το ειδος (δεν ξερω αν ειναι η σωστη λεξη  ::)) του? δλδ ας πουμε εσυ χρησιμοποιησες κερι για αυτοκινητα....ειναι αρκετα "μαλακο"? μπορει να δημιουργησει προβλημα στο ξυλο αυτο?

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Harilatron μπράβο και σ'ευχαριστώ και γω με το σειρά μου!

 

 

 

Tο butt shining spray θα μπορούσε να αποτελέσει έμπνευση για ολόκληρο επεισόδιο Simpsons  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο Χαριλατρος! ;D ;D 8)

 

Το'χω κανει κι'εγω στο μπασσο μου,

με αλλο λαδι (που αργει να στεγνωσει)

και μιξη κεριων (συστημα) που ομως αργει συνολικα να στεγνωσει!  ;D

 

Προσεξτε η συσκευασια της αλοιφης κεριου για αυτοκινητα,

να μην εχει το γνωστο "Χ" !

Αυτες ειναι τοξικες! :-\

 

Αν δεν βρειτε αυτοκινητου χωρις "Χ",

υπαρχουν και οι "κρεμες" κεριου για επιπλα,

σιγουρα "καθαρες"!  ;)

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι ... το επιπλεον κερι στεγνωνει-στεγνωνει ή μετα απο κανα μηνα εχεις παντα μια αισθηση μετα το παιξιμο οτι κατι εχει "μεινει" στο χερι σου...

με το σκετο λαδι τι ισχυει  στο ιδιο θεμα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου έχει τύχει κι εμένα κάποιες φορές να "μην στεγνώνει" 100% το λάδι ή εν πάσει περιπτώσει να αφήνει μια κολλώδη αίσθηση. Η λύση σε αυτές τις περιπτώσεις ήταν να το ξαναγυαλίσω με γυαλόχαρτο 1000άρι και φρέσκο λάδι και να σκουπίσω αμέσως την περίσσεια.

Αυτό το συγκεκριμένο κερί που που χρησιμοποιώ, μου αφήνει μια πιο λεία αίσθηση από το σκέτο λάδι και δεν κολλάει καθόλου. Δεν έχει τύχει να χρειαστεί να το ανανεώσω ποτέ. Η αίσθηση είναι ότι δεν έχει μείνει τίποτα πάνω στην επιφάνεια.... αλλά δεν μπορεί.. κάτι έχει μείνει... αφού γυαλίζει.  :)

 

Η συγκεκριμενη αλοιφή, κάνει επίσης δουλειά πάνω σε κανονικά βερνίκια (και αυτά που συνήθως αγοράζουμε σε spray). Αν χρειαστεί να τα τρίψουμε με γυαλόχαρτο (υγρού τύπου #2000), αυτή η αλοιφή στη συνέχεια μπορεί να αφαιρέσει τη θαμπάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το Χαριλατρόνιο... ευχαριστούμε!  :)

 

(Θέλω φροντιστήριο... το βρήκα: θα παραγγείλω όλα τα υλικά για μια ωραία partscaster, θα μου τη φτιάξεις εσύ κι εγώ θα σε βλέπω! Πάει; Σε αντάλλαγμα, θα σε αφήσω να περιεργαστείς το ωραίο μου μανίκη. ;D)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμμ.. Εγω δε δοκίμασα να το ξαναπεράσω με γυαλόχαρτο... Θα κάνω μια απόπειρα. :) ::)

 

 

 

Το καλήπτω και το μανικη με λάδη? Αμα τριψω πολυ κανει για να το σφυριζω μετα? Ποιο λαδη καλό για μεταλ? Tanga oil? Αυτό είναι?

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super τεχνικό άρθρο Harilatron,παραδέχομαι.Και να σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για πεύκο που είναι μαλακό και πολύ απορροφητικό.Φαντάσου το αποτέλεσμα σε δεσποτάκι ή σκλήθρο!Πάντως με πρόλαβες στην στροφή ;D.Ετοιμάζω και εγώ ένα ποστ με φωτο για "εναλλακτικά" φινιρίσματα και σε αυτή την φάση μαζεύω τα υλικά.(οι δοκιμές θα γίνουν σε δεσποτάκι)

Και πάλι μπράβο και ευχαριστούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παραθεσω και ενα βιβλιο με τις πιο γνωστες και αγνωστες τεχνικες και "συνταγες" για βερνικια ,τεχνη που εχει αιωνες αναπτυξης.

το βιβλιο δεν εχει δικαιωματα οποτε ειμαστε οκ

 

http://www.archive.org/details/violinvarnish007521mbp

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου