Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή ήχων σε format Motif & Tyros


kokostur

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς να μου πει ποιο πρόγραμμα μπορεί να κάνει μετατροπή ήχων σε format Yamaha Motif ή Tyros; (εκτός από το Awave που κάνει μετατροπή δυστυχώς μόνο σε mono).

 

Επίσης το sampler του Tyros 3 είναι το ίδιο με του Motif XS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Extreme Sample Converter

2. Chicken Systems (Translator Motif Edition)

3.και αλλο ενα ειναι που δεν το θυμαμαι...και το χρησιμοποιω συνεχεια να φανταστεισ...

 

κοιτα ειναι για το samper format τα παραπανω...

για του ηχους ξεχνα το...δεν γινεται αυτο το πραγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε MOTIFNICK στο Extreme Sample Converter (3.5.31385) δεν υπάρχει Destination format για Yamaha Motif. Εκτός αν έχει κυκλοφορήσει καμία άλλη νεότερη έκδοση.

 

Ούτε στο Translator 2.9 υπάρχει format για Yamaha Motif.

 

Αυτό το Motif Edition που γράφεις ποια έκδοση είναι; Ξεχωριστή ή συμπεριλαμβάνεται σε κάποια άλλη έκδοση;

 

Τέλος, τα αρχεία που θέλω να μετατρέψω είναι σε ΑΚΑΙ format, γιατί έχω το ΑΚΑΙ Ζ4 και θέλω να μεταφέρω τα προγράμματα που έχω. Εύκολη δουλειά ??? δηλαδή, αρκεί να μπορεί κάποιο πρόγραμμα να τα μετατρέψει χωρίς αλλοιώσεις στα wav. (mono, loops,...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το Tyros 3 ξέρει κανείς τι sampler έχει. Όμοιο του Motif; Ή μήπως η χρήση του δεν έχει για ήχους αλλά μόνο για λούπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος από την παρέα του Noiz έχει Tyros3 ή ακόμα και Tyros2 θα ήθελα να μου πει τη γνώμη του για το sampler που διαθέτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι πριν κάτι χρόνια που έφιαχνα ήχους, το πρόγραμμα που έκανε μετατροπή σε

260 different formats !!! είναι αυτό εδώ.

 

http://www.fileshome.com/awave_studio_audio_748.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το awave είναι όντως ένα πολύ καλό πρόγραμμα αλλά το μειονέκτημά του είναι ότι όταν κάνει αλλαγή format "γυρίζει" το ήχο μονοφωνικό κι ας ήταν αρχικά στερεοφωνικός. Οπότε -δηλαδή- σου "αλλοιώνει" το αρχικό δείγμα!

 

Ενώ στο Extreme Sample Converter (π.χ.) κάνεις το convert ως έχει το αρχικό δείγμα. Αλλά δεν έχει για format Yamaha!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ela reeeeee to awave ειναι αυτο που ηθελα να πω...και κατεβασα και την νεα εκδοση...απο το www.vstclub.com...

με το extreme υπαρχει μια εκδοση που μου την εστειλε ενας Ρωσος...αλλα τα εχω ολα γιατι το ενα συμληρωνει το αλλο... δηλ το ενα υποστυριζει κατι ξεχωριστο...και μετα τραμπα απο το ενα στο αλλο...αλλα το Awave studio converter το δοκιμασα και  τα κανει ολα μια χαρα...απο τριτον ολα αυτουσια τα εκανε...το chiken system εοναι και σε δωρεαν αλλα μπορεις να κανεις 1 sampler converting ανα 15 λεπτα νομιζω...αλλα ειναι το καλυτερο ολων για το μοτιφ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου