Προς το περιεχόμενο

Best Bass Chorus Pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ!

 

Θα ήθελα όσοι είστε γνώστες του αντικειμένου να με βοηθήσετε...!!

Θέλω να προσθέσω στο pedalboard μου ένα Chorus πετάλι...

Καλό θα ήταν, να είναι κατασκευή για μπάσο, και όχι κιθάρας που απλώς δουλεύει και για μπάσο.

 

Έψαξα στο forum, βρήκα ένα αντίστοιχο θέμα, αλλά υπήρχε περιορισμός χρημάτων.

Για αυτό άνοιξα νέο post.

 

Προτείνετε μου ποια είναι για σας τα καλύτερα και μετά θα δω αν μπορεί ο κουμπαράς με το χρηματικό ποσό να συμφωνήσει...

 

Μιας και είμαι fun τρελός της EBS, κοιτάω το UniChorus καταρχάς, αλλά επειδή δεν θέλω να είμαι πολύ απόλυτος, πείτε μου και σεις την γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...  :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω και εγώ... Δέν νομίζω να βρείς και πολλά καλύτερα. Άν το αντέχεις οικονομικά πάρτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθετα με τα drive εφε, τα modulation (chorus, flanger, phaser κλπ) δεν εχουν σχεδον ποτε προβλημα στο μπασο. Τα chorus "ειδικα" για μπασο συνηθως ειναι απλως πιο διακριτικα και εχουν καποιο φιλτρο για να περνα το εφε στις πιο ψηλες συχνοτητες. Και πειτε με ασχετο, ανιδεο, αμπαλο κλπ, ομως ειχα την ευκαιρια να παρω τζαμπα ειτε το UniChorus ειτε το Boss Ceb-3 και διαλεξα το 2ο. Απλα μου αρεσε περισσοτερο. Μην κολλατε στο ακριβο=καλο παιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθετα με τα drive εφε, τα modulation (chorus, flanger, phaser κλπ) δεν εχουν σχεδον ποτε προβλημα στο μπασο. Τα chorus "ειδικα" για μπασο συνηθως ειναι απλως πιο διακριτικα και εχουν καποιο φιλτρο για να περνα το εφε στις πιο ψηλες συχνοτητες. Και πειτε με ασχετο, ανιδεο, αμπαλο κλπ, ομως ειχα την ευκαιρια να παρω τζαμπα ειτε το UniChorus ειτε το Boss Ceb-3 και διαλεξα το 2ο. Απλα μου αρεσε περισσοτερο. Μην κολλατε στο ακριβο=καλο παιδες.

Είσαι άμπαλος ΧΑΧΑΧΑ  ;D

Πλάκα κάνω, εννοείται!  :P

Ναι, μα ίσα ίσα, εγώ ρώτησα ποιο είναι κατά την γνώμη σας... Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!!

Πάντως και γω που το άκουσα (στο Internet βέβαια, και όχι από κοντά) το BOSS μου άρεσε. Άλλη είναι η απορία μου εμένα...

Που τα μοιράζουν τζάμπα??   ;D

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαμπα δεν ξερω που τα μοιραζουνε, αλλα δωρο για τα Χριστουγεννα μπορει και να στο κανει ο μαγαζατορας, ειδικα αν εισαι καλος πελατης και ακομα πιο ειδικα αν ερχεται 2-3 φορες το μηνα σπιτι σου να λιωσει στη μπιριμπα με τους γονεις σου.  :P Δεν εχει τυχει να μου δωσει τιποτα αλλο δωρεαν ο ανθρωπος, γιατι κι εγω αισθανομαι ασχημα. Απλα ηρθαν ετσι τα πραγματα φετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα αν δοκιμασεις το Boss CEB να δοκιμασεις και το Boss CE 5. Δεν ειναι τυχαιο που το προτιμουσε ο Justin Chancellor πολυ πριν βγει το CEB για τα low end χαρακτρηριστικα που προσεφερε! Εχω ακουσει πολλα σχολια οτι ειναι καλυτερο απο το CEB. Φυσικα για αλλη μια φορα ειναι πως σου καθετε στο αυτι! Οποτε καλες δοκιμες!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και το DigiTech Bass Multi Chorus X-Series ,μπορεί να είναι ψηφιακό αλλά εμένα μου άρεσε υπερβολικά....βέβαια ξέχνα τους όρους διακριτικό-ζεστό-βελούδινο...

Είναι κάργα ψηφιακό-έντονο, με άποψη..!

edit:Το ακριβώς αντίθετο του Unichorus θα έλεγα(το οποίο δε μου άρεσε...!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα αν δοκιμασεις το Boss CEB να δοκιμασεις και το Boss CE 5. Δεν ειναι τυχαιο που το προτιμουσε ο Justin Chancellor πολυ πριν βγει το CEB για τα low end χαρακτρηριστικα που προσεφερε! Εχω ακουσει πολλα σχολια οτι ειναι καλυτερο απο το CEB. Φυσικα για αλλη μια φορα ειναι πως σου καθετε στο αυτι! Οποτε καλες δοκιμες!

 

 

fuck you you fucking fuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε ειχα και το Βοss και το EBS Unichorus.

Το Boss μου αρεσε και εμενα περισσοτερο.

Το οτι το Unichorus ειναι ακριβοτερο δεν σημαινει οτι ειναι και καλυτερο,

απλα εχει τη διαφορα οτι ειναι 2 σε 1,δηλαδη ειναι και Flanger!!!

Κατα τα αλλα bassmike,ξερεις,τα γνωστα!!! :)παιρνεις σβαρνα τα μαγαζια η πας στο φιλο σου τον Τσελιο,ακους οτι υπαρχει και διαλεγεις.Να μην τα ξαναλεμε ε? ;D

 

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου