Προς το περιεχόμενο

Ibanez ZR Tremolo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα noizατη παπεα...ευχομαι να ειστε ολοι καλα...

η ερωτηση μου επευθυνεται στους Ibanezades μας και ειναι η εξης...

εχω την Ibanez S07LTD και εχει το ZR Tremolo του οποιυ ο μηχανισμος απο πισω εχει

ενα συστημα το οποιο γραφει spring tention...ποια ειναι η δουλεια του και πως θα μπορουσε να

βοηθησεισ σε οτιδηποτε και ποιο συγκεκριμενα για μενα στο σκληρο τραβηγμα στις χορδες

το οποιο με δυσκολευει λογω τενοντιτιδας;

ευχαριστω πολυ για τισ οποιες απαντησεις και ευχομαι να ξερετε κατι παραπανω απο μενα...

καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και σε εσένα.

Τα κανονικά tremolo έχουν βίδες και μια βάση στην οποία ακουμπούν τα ελατήρια. Στο ZR η νάση έχει αντικατασταθεί από έναν μηχανισμό ώστε να είναι εύκολο να αλλάξεις την ένταση των ελατηρίων (χωρίς κατσαβίδια, απλά με το χέρι).

Δε θα σου δώσει την δυνατότητα να "μαλακώσεις" τις χορδές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να ρίξεις το κούρδισμά σου μισό ή και ολόκληρο τόνο.

 

Δες και άλλες κιθάρες με πιο "αντρικά" (χοντρά) μπράτσα, βολεύουν καλύτερα σε τέτοιες περιπτώσεις (π.χ. Schecter).

 

Φρόντισε να ξεκουράσεις το χέρι σου πάντως, αν έχεις πρόβλημα μην το παιδεύεις. Υπομονή, μη σηκώνεις βάρη για πολύ ώρα (τσάντες, βαλίτσες) και προσοχή στον υπολογιστή.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να ρίξεις το κούρδισμά σου μισό ή και ολόκληρο τόνο.

 

Δες και άλλες κιθάρες με πιο "αντρικά" (χοντρά) μπράτσα, βολεύουν καλύτερα σε τέτοιες περιπτώσεις (π.χ. Schecter).

 

Φρόντισε να ξεκουράσεις το χέρι σου πάντως, αν έχεις πρόβλημα μην το παιδεύεις. Υπομονή, μη σηκώνεις βάρη για πολύ ώρα (τσάντες, βαλίτσες) και προσοχή στον υπολογιστή.

 

Ξοδευω απειρες ωρες στον Η/Υ, σηκωνω κανονικα βαρη περιστασιακα βαλιτσες κλπ....

η αληθεια ειναι οτι η Inanez ειναι του αδερφου μου, εγω εχω μια Les Paul σε Ρε Διεση με

10αρες και αφτη ειναι Ρε με 9αρες γι αυτο παραξενευομαι...σημειωτεον οτι η Λες Πωλ

δεν μου παρουσαζει καμια δυσκολια και θεωρητικα εχουν το ιδιο τραβηγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι όπως τα λες μπορεί να μη σε βολεύει το μπράτσο της Ibanez. Ε και δε θα είσαι ο μόνος!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι όπως τα λες μπορεί να μη σε βολεύει το μπράτσο της Ibanez. Ε και δε θα είσαι ο μόνος!

 

 

Ναι....παιζει εν τελει....αν και αυτο το γεγονος με στενοχωραει γιατι ειναι τρομερο κιθαρονι :-\....

πολυ ελεφρια...συμπαγης ηχος....ισοροπημενος...αλλα δεν πειραζει.... η Les Paul ειναι σταθερη

αξια και αγαπη....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου