Προς το περιεχόμενο

Ακριβό service Korg


sotogiga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κακη μου τυχη που λετε παιδια καηκαν δυο πληκτρα απο το korg triton le που εχω και πηγα σημερα στη μοναδικη αντιπροσωπεια στη θεσσαλονικη (ΞΕΡΕΤΕ ΟΛΟΙ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ.....)για να ρωτησω ποσο κοστιζει η επισκευη του και μου ειπε 70€ + Φ.Π.Α. για ΔΥΟ ΜΟΝΟ ΠΛΗΚΤΡΑ!!!

Επαθα εγκεφαλικο εννοειτε.Τη θεωρειτε λογικη μια τετοια τιμη για ενα οργανο που η αρχικη του αξια δεν ξεπερναει

τα 600€?

ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΟΜΑ???

Δεν μου δινουν τα πληκτρα σαν ανταλακτικα να τα περασω μονος μου!!!Που η αξια τους ειναι 5€ ζητημα.

Εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη λυση servis?

thnks

F_ck the rules..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το σύστημα της εταιρίας,να μην δίνουν ανταλλακτικά σε ιδιώτες.

Μπορείς να πας σε ενα κατάστημα που  συνεργάζεται με την Korg.

Εαν είσαι πελάτης θα τα πάρεις τα πλήκτρα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το σύστημα της εταιρίας,να μην δίνουν ανταλλακτικά σε ιδιώτες.

Μπορείς να πας σε ενα κατάστημα που  συνεργάζεται με την Korg.

Εαν είσαι πελάτης θα τα πάρεις τα πλήκτρα  ;)

Το πηρα απο χερι το οργανο.Αμα το ειχα παρει απο μαγαζι θα πηγαινα απο κει πρωτα πρωτα.

F_ck the rules..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός.

 

...μου ειπε 70€ + Φ.Π.Α. για ΔΥΟ ΜΟΝΟ ΠΛΗΚΤΡΑ!!!

Κανονικά από 80 με 120 ευρώ + ΦΠΑ για 5άρη κλαβιέ. Άσχετα από το πόσα πλήκτρα. Εξαρτάται το τι θα βγάλει για να φτάσει μέχρι το κλαβιέ και να σου αλλάξει τα πλήκτρα. Καθώς επίσης και κάποιες άλλες εργασίες που θα πρέπει να τις κάνει αναγκαστικά μαζί με τυχόν ανταλλακτικά (καθαρισμός-λίπανση-ζύγισμα-stoppers κλπ).

 

Επαθα εγκεφαλικο...

Όχι μην πάθεις τίποτα. Μη κακό σου. Δεν μιλάμε για 70 χιλιάδες δραχμές αλλά για 70 ευρώ = 24 χιλιάδες δραχμές. Η ίδια δουλειά τον καιρό της δραχμής κόστιζε 20 με 25 χιλιάδες δραχμές. Αν σκεφτείς ότι σήμερα οι αντίστοιχες 25 χιλιάδες δραχμές (70 ευρώ περίπου) είναι πολύ λιγότερο βάση σημερινής αξίας, τότε...

Τότε ένας καφές κόστιζε 150 με 200 δραχμές και σήμερα κοστίζει τουλάχιστον 1,5 με 1,8 ευρώ.

 

που η αρχικη του αξια δεν ξεπερναει τα 600€?

Δεν έχει σημασία πόσο κάνει το όργανο. Μπορεί να σου το χαρίσανε. Αυτό που μετράει είναι η εργατοώρα και η υπευθυνότητα αυτού που θα το ανοίξει. Εάν συμβεί κάτι στο όργανο, από αυτόν θα ζητήσεις ευθύνες. Να το θυμάσαι αυτό. Για να το λέω κάτι ξέρω.

 

Αρκετοί είναι αυτοί που ενώ "έπιαναν τα χέρια τους" πήγαν να αλλάξουν πλήκτρα ή/καί άλλα ανταλλακτικά και τελικά τους κόστισε πολύ παραπάνω.

 

Δεν μου δινουν τα πληκτρα σαν ανταλακτικα

Αυτό είναι άλλο κεφάλαιο. Λογικά θα έπρεπε. Δε μπορεί. Μήπως δεν τα έχουν ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός.

Κανονικά από 80 με 120 ευρώ + ΦΠΑ για 5άρη κλαβιέ. Άσχετα από το πόσα πλήκτρα. Εξαρτάται το τι θα βγάλει για να φτάσει μέχρι το κλαβιέ και να σου αλλάξει τα πλήκτρα. Καθώς επίσης και κάποιες άλλες εργασίες που θα πρέπει να τις κάνει αναγκαστικά μαζί με τυχόν ανταλλακτικά (καθαρισμός-λίπανση-ζύγισμα-stoppers κλπ).

Όχι μην πάθεις τίποτα. Μη κακό σου. Δεν μιλάμε για 70 χιλιάδες δραχμές αλλά για 70 ευρώ = 24 χιλιάδες δραχμές. Η ίδια δουλειά τον καιρό της δραχμής κόστιζε 20 με 25 χιλιάδες δραχμές. Αν σκεφτείς ότι σήμερα οι αντίστοιχες 25 χιλιάδες δραχμές (70 ευρώ περίπου) είναι πολύ λιγότερο βάση σημερινής αξίας, τότε...

Τότε ένας καφές κόστιζε 150 με 200 δραχμές και σήμερα κοστίζει τουλάχιστον 1,5 με 1,8 ευρώ.

Δεν έχει σημασία πόσο κάνει το όργανο. Μπορεί να σου το χαρίσανε. Αυτό που μετράει είναι η εργατοώρα και η υπευθυνότητα αυτού που θα το ανοίξει. Εάν συμβεί κάτι στο όργανο, από αυτόν θα ζητήσεις ευθύνες. Να το θυμάσαι αυτό. Για να το λέω κάτι ξέρω.

 

Αρκετοί είναι αυτοί που ενώ "έπιαναν τα χέρια τους" πήγαν να αλλάξουν πλήκτρα ή/καί άλλα ανταλλακτικά και τελικά τους κόστισε πολύ παραπάνω.

Αυτό είναι άλλο κεφάλαιο. Λογικά θα έπρεπε. Δε μπορεί. Μήπως δεν τα έχουν ?

 

Αν φιλε μου που δεν θες να παρεις το μερος κανενος και ομως το πηρες χωρις απο οτι φαινεται να θες να το παραδεχτεις και ολα αυτα δεν τα λεω για να θιξω κανεναν και καμια εταιρια,γιατι ο καθενας δουλευει με οποια δεδομενα και οποιες βασεις θεσει αυτος στην εταιρια του,θεωρεις οτι ειναι λογικο,εγω επιμενω οτι ειναι ακριβα.

Θελω να πω οτι εφοσον ειναι υπαλληλος και οχι εξωτερικος συνεργατης αυτος που θα το κανει να μην χρωνουν

με την ωρα η με οτιδηποτε τροπο χρεωνουν αυτοι τελος παντων.γιατι δεν τιθεται θεμα ανταλακτικων.θα αλλαξει μονο ΔΥΟ πληκτρα.τιποτα αλλο.Εγω σαν πελατης που εχω αγορασει και αλλα πραγματα απο την εταιρια και θα αγορασω και αλλα στο μελλον,ενταξει οχι το συγκεκριμενο οργανο που ετυχε να το παρω μεταχεισμενο θα ηθελα τουλαχιστον στα σερβις να ειναι πιο λογικα γιατι παλι εκει θα παω.Και οσο για κατι κομπογιανιτες δηθεν τεχνικους που υπαρχουν συμφωνω μαζι σου.

φιλικα

F_ck the rules..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ζητώ συγνώμη και πάλι για την παρέμβαση.

Ναι, Υπάρχει περίπτωση να μην στέλνουν ανταλλακτικά σε ιδιώτες για κάποιους συγκεκριμένους λόγους.

Κάποιοι από αυτοί μπορεί να είναι:

1) Να έχουν ειδοποίηση από πελάτες για χαμένα μηχανήματα.

    Βλέπε serial numbers.

2) Το συγκεκριμένο μηχάνημα να μην είναι αγορασμένο από Ελλάδα.

    Ξαναβλέπε serial numbers.

3) Ο κάθε αντιπρόσωπος υποστηρίζει τα προϊόντα που εισάγει με κάποια ποσότητα ανταλλακτικών.

    Εάν το stock του συγκεκριμένου ανταλλακτικού είναι οριακό, θα το κρατήσει για να καλύψει τον δικό του πελάτη. Και αυτό είναι απόλυτα σωστό.

 

Για παράδειγμα.

Εάν εγώ και ένας φίλος μου αγοράζαμε το ίδιο ακριβώς μηχάνημα, εγώ από τον εδώ αντιπρόσωπο και ο φίλος μου από κάποιον άλλον (π.χ. εξωτερικό) και είχαμε ζημιές στα μηχανήματά μας που απαιτούν ακριβώς τα ίδια ανταλλακτικά, σαφώς και θα είμαι εγώ ο πρώτος σε εξυπηρέτηση από τον εδώ αντιπρόσωπο. Νομίζω ότι αυτό είναι πολύ λογικό. Το έχω συζητήσει πάρα πολλές φορές με αρκετούς του χώρου.

 

Τέλως πάντων. Τελικά μήπως ο φίλος μας θα έπρεπε να ρωτήσει ευγενικά την εδώ (Αθήνα) αντιπροσωπεία ?

Δεν νομίζω να του αρνηθούν την παροχή τέτοιου είδους ανταλλακτικού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Service είναι σε λογικές τιμές.

Το Πρόβλημα είναι με τα ανταλλακτικά πού δεν τα δίνουν.

Εγώ πχ γουστάρω, ξέρω και θέλω να το φτιάξω μόνος μου.

Δεν δίνουν το παραμικρό ανταλλακτικό.

Και εγώ δεν αγοράζω ουτε καρφίτσα  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δε νομίζω ότι είσαι ο πρώτος που χρειάζεται αλλαγή πλήκτρων. Ψάξε στο νετ για το θέμα σου και δες τι γίνεται και αλλού. Μπορείς επίσης να στείλεις απευθείας email στο customer support του κατασκευαστή και να εκθέσεις τις απόψεις σου να πάρεις τεκμηριωμένη απάντηση.

 

Δεν ψάχνεις στο νετ για τα ανταλλακτικά που θέλεις να το επιχειρήσεις και μόνος σου αφού πιστεύεις ότι μπορείς;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου