Προς το περιεχόμενο

scales για 7χορδες 26,5'' - 25,5"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω πηρα εκει τηλ και σε πολλους άλλους που φερνουν schecter ("χορδες", Ζάχος, Ντούκας κ.τλ.).. για την loomis υπαρχει τρελη ελειψη (ακουγεται κατι για μαρτιο-μαιο)! εγω παντως που παιζω με τελε δεν ειχα κανενα προβλημα να προσαρμοστω στο scale αυτής με 26.5"

http://www.thomann.de/gr/schecter_demon_7_sbk.htm

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα εκει τηλ και σε πολλους άλλους που φερνουν schecter ("χορδες", Ζάχος, Ντούκας κ.τλ.).. για την loomis υπαρχει τρελη ελειψη (ακουγεται κατι για μαρτιο-μαιο)! εγω παντως που παιζω με τελε δεν ειχα κανενα προβλημα να προσαρμοστω στο scale αυτής με 26.5"

http://www.thomann.de/gr/schecter_demon_7_sbk.htm

 

 

Για hellraiser σου ειπαν για ελλειψη η τπτ τετοιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ίσα ίσα το αντιθετο !  ;D

 

 

Η hellraiser C7  με την loomis 7 εχουν καμια διαφορα σαν σχημα η μπρατσο η ειναι ακριβως οι ιδιες μονο που αλλαζει το ξυλο της ταστιερας??Και απο υχο να εχουν καμια διαφορα αραγε?? δεν νομιζω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό. Παίρνεις τηλέφωνο, σου λένε που την έχουν την Loomis και τη hellraiser, τις δοκιμάζεις και παίρνεις όποια σε βολεύει και σου αρέσει εσένα. Δε νομίζω ότι πρόκειται να βρεις απάντηση που να σε καλύπτει από κανέναν άλλον πέραν του εαυτού σου, επί του συγκεκριμένου θέματος

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε... κάποια στιγμή θα την φέρουν. Πάντως με μια γρήγορη ματιά για ΜΕΝΑ κερδίζει η hellraiser μιας και έχει τους 707-tw, ο οποίοι σπλιτάρουν σε αντίθεση με τους απλούς 707 τις loomis.

 

Τώρα οι κύριες διαφορές πέραν των μαγνητών (που απλώς στη μια σπλιτάρουν) , είναι τα ξύλα σώματος και λαιμού που είναι διαφορετικά, με τη μεν loomis να κινείται σε πιο "φεντερίσια" μονοπάτια με το ash για σώμα και maple για λαιμό+ταστιέρα, ενώ η hellraiser είναι ας το πούμε πιο "μεταλλοκιθάρα" με τα μαόνια και τη rosewood ταστιέρα. Βέβαια τελευταία φορά που άκουγα τον loomis σε διάφορα clinics του, δεν κατάλαβα πουθενά κάποια "φεντερίλα" εις βάρος της "μεταλλίλας (καλά τώρα ανατριχιάζω με τον επιστημονικό μου λόγο και τεκμηρίωση ;D). Τα υπόλοιπα (binding, inlays, χρώματα) είναι αστειότητες.

 

Τώρα σαν διαστάσεις 26.5 είναι και οι δύο, οπότε την ίδια αίσθηση "σκληράδας" (κατά το λιακάδας  :o) θα αποπνέουν, οπότε...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε... κάποια στιγμή θα την φέρουν. Πάντως με μια γρήγορη ματιά για ΜΕΝΑ κερδίζει η hellraiser μιας και έχει τους 707-tw, ο οποίοι σπλιτάρουν σε αντίθεση με τους απλούς 707 τις loomis.

 

Τώρα οι κύριες διαφορές πέραν των μαγνητών (που απλώς στη μια σπλιτάρουν) , είναι τα ξύλα σώματος και λαιμού που είναι διαφορετικά, με τη μεν loomis να κινείται σε πιο "φεντερίσια" μονοπάτια με το ash για σώμα και maple για λαιμό+ταστιέρα, ενώ η hellraiser είναι ας το πούμε πιο "μεταλλοκιθάρα" με τα μαόνια και τη rosewood ταστιέρα. Βέβαια τελευταία φορά που άκουγα τον loomis σε διάφορα clinics του, δεν κατάλαβα πουθενά κάποια "φεντερίλα" εις βάρος της "μεταλλίλας (καλά τώρα ανατριχιάζω με τον επιστημονικό μου λόγο και τεκμηρίωση ;D). Τα υπόλοιπα (binding, inlays, χρώματα) είναι αστειότητες.

 

Τώρα σαν διαστάσεις 26.5 είναι και οι δύο, οπότε την ίδια αίσθηση "σκληράδας" (κατά το λιακάδας  :o) θα αποπνέουν, οπότε...

 

 

Δεν ξερω αν το ξερεις αλλα αμα ψαξεις την ιστορια της schecter θα βρεις οτι μεχρι το 1998 ηταν μονο custom shop και εφτιαχνε σχεδον μονο tele το πηγαινε για fender αλλα την πηρε ενα αλλος και το αλλαξε το στυλ.

 

Παντως γιατι το σπλιταρισμα πιστευο οτι μου ειναι το λιγοτερο αχρηστο παιζω μονο neck pickup στα σολα και bridge pickup στα ριφφ οποτε καταλαβες.Πιστευω πωε κλεινω προς την hellraiser γιατι πιο σκοτεινη κιθαρα απο την loomis και εγω πολυ σκοτεινος τυπος ποοτε θα μου ταιριαζει καλυτερα.

 

ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πλακα κανω θα τις δοκιμασω και τις 2 και θα δω πρεπει να παιξω αρκετη ωρα γιατι πρεπει να ειμαι 100% σιγουρος για το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου