Προς το περιεχόμενο

scales για 7χορδες 26,5'' - 25,5"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερομαι να εγορασω μια 7 χορδη τον απριλιο και ημοθν 99% για schecter helraiser 7 h loomis 7 αλλα καθως χαζεβα και ακτι αλλες παρατηρησα οτι οι περισσοτερες schecter 7χορδες ειναι σε κλιμακα 26,5 ενω οι αλλες μαρκες ειχα τις 7χορδες σε 25,5 και σκεφτομαι μηπως την baritone 7χορδες κιθαρες η τα ταστα εχοθν μεγαλη αποσταση μεταξυ τους μιας που δεν εχω αλλη 7χορδη ωραια θα ηταν καποιος γνωστης του θεματος να εξηγησει τι γινεται γιατι δεν μπορω μπρατσα μεγαλα και αβολα.

 

 

EDIT: Επισης τα ταστα των schecter ειναι X-JUMBO και οχι απλα jumbo και για να πω την αληθεια φοβαμαι την μεταβαση απο 6 σε 7 χορδες μηπως δεν συνηθισω ποτε τις 7 χορδες και παει χαμενη η κι8αρα η μηπως συνηθισω τισ 7 χορδες και πανε αχρηστες οι αλλες που κιθαρες παρακαλω ασ μου καποιος απο δικη του εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου καλύτερα να διατυπώσεις λίγο καλύτερα την ερώτηση σου γιατί δεν νομίζω να καταλάβει κανείς τι ακριβώς θέλεις, μπλέκεις μπράτσα, scales, χορδές, βάλτα σε μια σειρά και ξαναρώτ, εδώ θα 'μαστε.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλύτερα να διατυπώσεις λίγο καλύτερα την ερώτηση σου γιατί δεν νομίζω να καταλάβει κανείς τι ακριβώς θέλεις, μπλέκεις μπράτσα, scales, χορδές, βάλτα σε μια σειρά και ξαναρώτ, εδώ θα 'μαστε.  ;)

 

Συγνωμη απλα ειναι λιγο ταραγμενος γιατι αν αποδειχτει ατυο που φοβαμαι θα γκρεμιστει ενα ονειρο που εχω εδω και 1,5 χρονο για την λοομις 7χορδη.

 

-Λοιπον διαπιστωσα οτι οι schecter 7χορδες τουλαχιτον αυτη που θελω να παρω ειναι σε scale 26.5" ενω οι αλλες μαρκες ειναι σε 25,5" και οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης

 

1.Η 26,5 δεν ειναι πιο χοντροκομενη αποτην 25,5 γιατι δεν μπορω να παιξω και να ειναι αβολο(υποκειμενικος παραγοντας).

 

2.Φοβαμαι την μεταβαση απο 6 ->7 μηπως δεν τα καταφερω στη 7χορδη ή μηπως ξεχασω στην 6χορδη(θα ηθελα καποιος απο διακια του εμπειρια να μου πει για αυτο το θεμα.

 

-Δλδ γενικα φοβαμαι για την αλλαγη αυτη μηπως η 26,5 ειναι πολυ μεγαλη αβολη σαν βαριτονη και διαφορες τετοιες ανασφαλειες επειδη δεν εχω εμπειρα σε 7 χορδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας να δοκιμάσεις και αν σου αρέσει να την πάρεις. Εγώ που έχω 7χορδη στο 26άρι scale δεν δυσκολεύτηκα και πολύ να τη συνηθίσω. Και μη φοβάσαι, ούτε η 6χορδη ξεχνιέται (πως άλλωστε  ???), αλλά ούτε αν σε βολέψει η 7χορδη θα ξεσυνηθίσεις την 6χορδη.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι να μην σε βολέψει η 7χορδη. Και αυτό είναι ένα τόσο προσωπικό σου θέμα, που δεν μπορούμε να σου πούμε τίποτε απολύτως. Στην τελική δε χάθηκε και ο κόσμος, την πουλάς. Τόσο απλό είναι. Μόνο που θα πρέπει να της δώσεις μια περίοδο χάριτος (πχ 2-3 μήνες) για να δεις πως σου κάθεται με τον καιρό. 

 

Αυτά  :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και συ πας και ερωτεύεσαι μία κιθάρα την οποία δεν έχεις αγγίξει ποτέ σου?

Να ξέρεις ότι σε γενικές γραμμές οι κιθάρες με μεγαλύτερο scale έχουν και μεγαλύτερο action αλλά αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις και χοντρές χορδές και χαμηλό κούρδισμα και σφιχτό ήχο. Αν φοβάσαι για το spacing μεταξύ τάστων κλπ, μην ανυσηχείς σε 2 μέρες το έχεις συνηθίσει. Πήγαινε δοκίμασέ τη σε κανένα μαγαζάκι και αν δεις οτι δεν σε προβληματίζει σημαντικά κάτι τότε χτύπα την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και συ πας και ερωτεύεσαι μία κιθάρα την οποία δεν έχεις αγγίξει ποτέ σου?

Να ξέρεις ότι σε γενικές γραμμές οι κιθάρες με μεγαλύτερο scale έχουν και μεγαλύτερο action αλλά αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις και χοντρές χορδές και χαμηλό κούρδισμα και σφιχτό ήχο. Αν φοβάσαι για το spacing μεταξύ τάστων κλπ, μην ανυσηχείς σε 2 μέρες το έχεις συνηθίσει. Πήγαινε δοκίμασέ τη σε κανένα μαγαζάκι και αν δεις οτι δεν σε προβληματίζει σημαντικά κάτι τότε χτύπα την.

 

Ειναι αυτη κιθαρα για να μην την ερωτευτεις?

 

http://www.drumcityguitarland.com/drumcitygl/stores/1/images/Schecter/Schecter%202008%20DIAMOND%20SERIES%20HELLRAISER%20C-7%20Gloss%20White%207-String%20Electric%20Guitar.jpg

 

Απο τοτε που  καταλαβα ποσο πολυ μου αρεσουν τα ριφφ σε τοσο χαμηλα κοθρδισματα εχο τρελαθει εχο κανει τις κιθαρες μου σε τρελα κουρδισματα.

Απλα με γεμιζει το αργο ριφφ με σφιριγματα τυπου nevernmore,meshugah,zakk και εκει που τρελενομαι ειναι σε κατι εναλλαγες απο αργα απλα σκοτεινα ριφφ σε πολυπλοκα γρηγορα βλ. nevermore.

Απο χορδες τις στοκ θα αφησω τις 10αρες που εχει, μονο ενα ημιτονιο χαμηλοτερα το κουρδισμα μονο αυτο ,γιαυτο θα παρω χωρις τρεμολο.Απλα τρομαζω στις καινουριες δυνατοτητες που θα μου δωθουν με μια επειπλεον χορδη ,φαντασου sweep σε 7χορδη και με ταπ την πιο ψιλη νοτα μιλαμε για 10-11 νοτες sweep.Δεν ξερω αν θα μπορεσω...

Επισης τρομαζω και στην μεγαλη ταστιερα κανεις απο εσας ειχε προβλημα απο 25,5 κιθαρα σε 27 η 26,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου κ απο εμενα  :)

 

Λοιπον εχουμε και λεμε

 

-Συμφωνω απολυτα με τους noiz-αδελφους στο θεμα του ''να πας να δοκιμασεις πρωτα'' και απο εκει κ περα εσυ κρινεις.Επισης αν εχεις τοσο μεγαλη πωρωση και οικονομικη ανεση,παρε πρωτα ενα φθηνο μοντελο 7 χορδης κ παιζοντας στην πορεια βλεπεις πως θα σου κατσει...Το να πας απο 25,5 σε 26,5 δεν ειναι τραγικο...θα σου παρει λιγο καιρο και θα ποναει κ λιγο ο καρπος αλλα ολα μια συνηθεια ειναι...Αν ασχολησε δεν ειναι τιποτα...Και θα σου προτεινα (αν παρεις με το καλο)το πρωτο πραγμα που θα εχεις να κανεις...''ζεσταμα'' Κ μην κανεις το λαθος και παιζεις 26,5 ορθιος με την κιθαρα να σου ειναι στα γονατα κοντα(για ζωνη μιλαω)

 

-Εμενα το 26,5 της hellriser μου,μου καθησε πολυ καλα...Πολυ ανετο παιξιμο...Ειμαι πληρης ευχαριστημενος απο την schecter... ;)

 

-Αυτα εν' ολιγης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου κ απο εμενα  :)

 

Λοιπον εχουμε και λεμε

 

-Συμφωνω απολυτα με τους noiz-αδελφους στο θεμα του ''να πας να δοκιμασεις πρωτα'' και απο εκει κ περα εσυ κρινεις.Επισης αν εχεις τοσο μεγαλη πωρωση και οικονομικη ανεση,παρε πρωτα ενα φθηνο μοντελο 7 χορδης κ παιζοντας στην πορεια βλεπεις πως θα σου κατσει...Το να πας απο 25,5 σε 26,5 δεν ειναι τραγικο...θα σου παρει λιγο καιρο και θα ποναει κ λιγο ο καρπος αλλα ολα μια συνηθεια ειναι...Αν ασχολησε δεν ειναι τιποτα...Και θα σου προτεινα (αν παρεις με το καλο)το πρωτο πραγμα που θα εχεις να κανεις...''ζεσταμα'' Κ μην κανεις το λαθος και παιζεις 26,5 ορθιος με την κιθαρα να σου ειναι στα γονατα κοντα(για ζωνη μιλαω)

 

-Εμενα το 26,5 της hellriser μου,μου καθησε πολυ καλα...Πολυ ανετο παιξιμο...Ειμαι πληρης ευχαριστημενος απο την schecter... ;)

 

-Αυτα εν' ολιγης...

 

-Για το θεμα της δοκιμης στο οποιο με βισκεται συμφωνο υπαρχει ενα προβληματακι.Οσα μαγαζια ξερω κανενα δεν εχει την κιθαρα αυτη και οσα εχουν 7 χορδες πχ.ibanez ειναι σε 25,5

 

-Επισης γιατο θεμα της φτηνης 7χορδης (το οποιο εχω σκεφτει παρα πολυ) δεν ειναι επιλογη για 2 λογους που βαριεμαι να γραψω τωρα γιατι θα τελειωσω αυριο.

 

-Για το ορθιος με ζωνη χαμηλα η κιθαρα .Πραγματικα εχω ξεπερασει το hetfield-slash-kerry king συνδρομο.

 

-Οσο για το ζεσταμα εγω ειμαι λιγο περιεργος τα τελευταια 2 χρονια εχουν ανεβει πολυ η αναγκες μου σαν κιθαριστας και εχω σταματησει να μαθαινω cover τραγουδια και κανω μονο ασκησεις τα οποια ειναι σε κατηγοριες που αλλαζω ανα 30λεπτα εξάσκησης.Δλδ τα εχω βαλει σε μια ταξη και εχω λιοσει να παρακολουθω τα μαθηματα του michael angelo batio γιατι μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα οτι ειναι ο καλητερος δασκαλος ξερει να διοχετευει τις γνωσεις με πολυ ωραιο τροπο απο τα πιο απλα μεχρι τα πιο δυσκολα licks.Kαι ενα που εχω μαθει απο αυτον και το εχω μεσα στις 10 εντολες 1εντολη ειναι η προθερμανση ,το tremolo picking και η καλη προθερμανση του μικρου δακτυλου.Οποτε δεν νομιζω να τιθετε θεμα τραυματισμου η κατι τετοιο.

 

-Τελος θα ηθελα να επισημανω οτι η ακρη των δακτυλων μου ειναι αρκετα παχια και στρογγυλα και βασικα απο το 17-18 σε 22ταστη κιθαρα εχω μεγαλο προβλημα δλδ ενα δακτυλο πιανει κοντα δυο ταστα σε κα8ετη πιεση των δακτηλων προς την ταστιερα.

 

ΥΓ Συγνωμη αν κουραζω αλλα μπαινω σε ενα καινουριο για μενα στοιχειο το οποιο θελω πολυ να εξετασω αλλα δισταζω κιολας για οικονομικους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις καταλάβει κάτι. Ό,τι θεωρείς ότι μπορεί να σου σταθεί ως εμπόδιο, είναι κάτι που μόνο εσύ θα μάθεις αν τελικά ισχύει. Κανείς άλλος. Γιαυτό σου λέω να πας να τη δοκιμάσεις. Νομίζω loomis 7χορδη έχω δει αθήνα σε 1-2 μαγαζιά. Το ένα παίζει να είναι το guitar center, το άλλο δε θυμάμαι.

 

Πάντως ρώτα και telesound http://www.telesound.gr/ που τις φέρνει.

Γαλάτσι  τηλ. 210 2220508

Αιγάλεω τηλ. 210 5698171

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις καταλάβει κάτι. Ό,τι θεωρείς ότι μπορεί να σου σταθεί ως εμπόδιο, είναι κάτι που μόνο εσύ θα μάθεις αν τελικά ισχύει. Κανείς άλλος. Γιαυτό σου λέω να πας να τη δοκιμάσεις. Νομίζω loomis 7χορδη έχω δει αθήνα σε 1-2 μαγαζιά. Το ένα παίζει να είναι το guitar center, το άλλο δε θυμάμαι.

 

Πάντως ρώτα και telesound http://www.telesound.gr/ που τις φέρνει.

Γαλάτσι  τηλ. 210 2220508

Αιγάλεω τηλ. 210 5698171

 

 

Αυτα  μπορεις να μου πεις σε ποια μαγαζια την εχες δει για να μην τρεχο στο γαλατσι ειναι παραπολυ μακρια απο εκει που μενω ομονοια με βολευει περισσοτερο.Αυτο που ειπες στην αρχη δεν ενοουσα να μου πειτε αν θα σταθει σε μενα εμποδιο η αν θα δυσκολευτω εγω σε αυτη την μεταβαση εκανα το thread για να μου πουν αλλα απο δικη τους εμπειρα ποσο δυσκολευτηκαν και τα λοιπα καταλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου