Προς το περιεχόμενο

Πως θα φτιάξω ενα mini cab για micro amp;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον , θα ειμαι συντομος:

Εχω ενα fender micro amp  με μπαταρια, που εχει ενα ηχειο 8cm .... το οποιο τα εφτυσε.

Επειδη μαλλον δεν ειμαι καλα, θελω να φτιαξω ενα mini cab (μεγεθους μεγαλου πακετου τσιγαρων) με 2 η 4 ηχεια απο ακουστικα τηλεφωνου... η απο ακουστικα walkman ....

Μπορω να συνδεσω 2 η 4 τετοια ηχεια στο fenderaki?  η θα του αλλαξω τα φωτα?

Ειναι το ιδιο οπως και με τα κανονικα μεγαλα ηχεια? Πρεπει να εχουν ιδια Ohm ?

To fenderaki δεν γραφει  τιποτα επανω...

Γνωριζει κανεις τιποτα?

 

Καζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Των ακουστικων ειναι συνηθως 32Ω και παραπανω, οποτε δεν ξερω αν θα τα σηκωσει, αλλα το πιο πιθανο ειναι να τα σηκωσει μια χαρα, φανταζομαι ιδια ενισχυτικη βαθμιδα θα χρησιμοποιουν και σε ενισχυτες ακουστικων κτλ.

Επισης, αν βαλεις 4, τα βαζεις παραλληλα ανα ζευγαρια, και μετα τα ζευγαρια παλι παραλληλα μεταξυ τους, και ριχνεις πολυ την αντισταση.

Αλλα δεν ξερω αν και πως θα παιξει αυτο που θελεις να κανεις.

Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα ξυλινο κουτακι απο πουρα ή κατι τετοιο, και να βαλεις πανω ενα μικρο ηχιακι (ειναι πολυ φθηνα), να ενσωματωσεις και το ενισχυτακι και θα εισαι τζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν βάλει 4 μεγάφωνα 32Ω παράλληλα, θα πάει στα 8Ω!  :)

Το θέμα είναι πώς θα ακούγεται αυτό το πράμα! Ίσως θα είναι καλύτερα να βρεθεί ένα "αξιοπρεπές" 8Ω και όσο μεγαλύτερο το επιτρέπει το κουτί που θα χρησιμοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί micro-cab? Μπορείς να φτιάξεις και κάτι μεγαλύτερο. Η αλήθεια είναι ότι θα ακουστεί καλύτερα το fenderάκι με ένα μεγαλύτερο μεγαφωνο των 4inch (10εκατοστά) από hi-fi που θα έχει και μεγαλύτερο ευρος μπάσσων και πρίμων. Τα βρίσκεις σε καταστήματα με ηλεκτρονικα/ηλεκτρολογικά. Το βάζεις και σε μια καμπινούλα από ξυλάκι κοντραπλακέ και είσαι ready!

 

π.χ. το παρακάτω:

 

http://euroelectron.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1079&category_id=113&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Kαι μία λύση για έτοιμο καμπινάκι 8Ω:

http://euroelectron.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=757&category_id=113&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Πάντως, θα μπορούσες να βάλεις απλά μια έξοδο για καμπινα με jack βύσμα

και να προκύψει ένα ωραίο κεφαλάκι ενισχυτή όπως παρακάτω (κι έγω έχω συνδέσει το marshall MS-2 σε 1χ12" και ακούστηκε τέλειο):

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου