Προς το περιεχόμενο

Ξεχωριστό, "αποστειρωμένο" λειτουργικο για μουσική παραγωγή ή όχι? εν έτει 2023


cos_dr

Λειτουργικό αποκλειστικά για μουσική παραγωγή. Τι λένε τα μέλη του NOIZ?  

25 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε ξεχωριστό λειτουργικό για τη μουσική σας παραγωγή?

    • ΝΑΙ, ξεχωριστό και πλήρως αποστειρωμένο από άλλα προγράμματα, μέχρι και τραβάω το lan καλώδιο να μην έχει επικοινωνία με τον "έξω κόσμο"
      3
    • ΝΑΙ, ξεχωριστό αλλά κάνω και browsing και έχω κάτι από το office κλπ. αν θέλω να γράψω κάτι.
      2
    • OXI, αλλά το προσέχω, έχω μεν προγράμματα αλλά έχουν σχέση με επαγγελματικό ήχο και εικόνα, video editors, photo editors και τέτοια και κάνω και λίγο browsing
      5
    • ΟΧΙ, τα κάνω όλα σε ένα λειτουργικό, τη μουσική παραγωγή, τις δουλειές γραφείου, παίζω παιχνίδια ΑΑΑ, επεξεργάζομαι βίντεο, εικόνα, κάνω browsing, βλέπω NETFLIX, κατεβάζω, περιεχόμενο ενηλίκων κλπ. you name it!
      15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

 

Παλιά, κυρίως για λόγους λειτουργικής σταθερότητας και περιορισμού hardware κυρίως συνήθως διατηρούσαμε ένα λειτουργικό αποκλειστικά για τη μουσική μας παραγωγή, έτσι λέγαμε, έτσι συμβουλεύαμε, έτσι πορευόμασταν. Έχουν γίνει και ανάλογες συζητήσεις στο forum μας ουκ ολίγες φορές.

 

 Τα τελευταία 7 τουλάχιστο χρόνια από ότι θυμάμαι, προσωπικά εγώ τα κάνω όλα σε ένα.

 

Επειδή είμαι και παιχνιδιάρης, πολύ θα έλεγα και μάλιστα αρέσκομαι να παίζω απαιτητικούς σε απόδοση υπολογιστή τίτλους και γενικά ασχολούμαι και ερασιτεχνικά με το video και την εικόνα και κάνω και δουλειά γραφείου (της δουλειάς μου και προσωπική)και λόγω της υψηλών θα έλεγα προδιαγραφών των components του pc μου (μιλάω για windows) , έχω μέσα ταυτόχρονα και όλα τα προγράμματα του home studio μου και φυσικά το  usb audio interface και έτσι να επιτυγχάνω να διαχειρίζομαι πολλά πράγματα ταυτόχρονα ακόμα και κατά την ώρα της μουσικής δημιουργίας. Και δεν είχα κανένα πρόβλημα, κανένα κομπιασμα, καμία δυσλειτουργία και είμαι γνωστός😀 για την πολυπλοκότητα με την οποία δουλεύω το πολύπλοκο μουσικό μου software🤣

 

Έβαλα και ένα poll και ψήφισα το 4

 

 Εσείς?

 

 Ακούω απόψης και περιμένω τους ψήφους σας.

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιουσα για ολα μεχρι τωρα (εκτος gaming )

Μαλλον ετσι θα παει κ το καινουργιο, συγκρατημενα στην αρχη... 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πιανει το poll.
Εχω δυο PC που εχουν και τα δυο DAW.

Το παλιο ειναι μονο για μουσικη, αλλα επειδη ειναι παλιο (και το daw και το συστημα - xp windows) και φτωχότερο σε καλουδια, χρησιμοποιω το καινουργιο (που ειναι multi propose).

Οπως και να εχει το συστημα που ειναι μονο για μουσικη, το προτιμω κι ας χρειαζεται μερικες φορες να μεταφερω "πραγματακια" απο το αλλο συστημα σε αυτο, γιατι ποτε δεν αποσπαται η προσοχη μου.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το 4, δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να μήν έχω τα πάντα σε ένα λειτουργικό/υπολογιστη.

 

  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δεν με πιανει το poll.

Σε πιάνει . Έχεις ένα σύστημα με ένα λειτουργικό και το διατηρείς για μουσική μόνο γιατί έτσι το προτιμάς. Άρα, σημειώσατε 1 ή 2😀

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα σε ένα. Αλλά. Όχι τσόντες, όχι ύποπτα warez. Όχι γιατί θα γίνει κάτι μη αναστρέψιμο, απλά επειδή βαριέμαι τα καθαρίσματα και τη μικροδιαχείριση.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Σε πιάνει . Έχεις ένα σύστημα με ένα λειτουργικό και το διατηρείς για μουσική μόνο γιατί έτσι το προτιμάς. Άρα, σημειώσατε 1 ή 2😀

Αν είναι παλιός ο υπολογιστής, gaming κ βίντεο επεξεργασία πάνε ψιλοπεριπατο

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Αν είναι παλιός ο υπολογιστής, gaming κ βίντεο επεξεργασία πάνε ψιλοπεριπατο

μπορεί να παίζει Αge of Εmpires HD 😀

 Και παλιά επεξεργαζόμασταν βίντεο με προγράμματα, μπορεί να μην κάναμε ταυτόχρονα πράγματα αλλά δεν υπήρχε το HD τόσο διαδεδομένο. 😀

 Τέλος πάντων. Κυρίως αναρωτιέμαι αν κάποιοι κρατάνε ξεχωριστό λειτουργικό γιατί φοβούνται κολλήματα, μολύνσεις, για να είναι ρυθμισμένο για προτεραιότητα υπηρεσιών στο παρασκήνιο όπως οι ASIO DRIVERS γιατί θεωρούν πως θα αποδίδει καλύτερα, γιατί δεν το έχουν ψάξει πολύ αν δεν υπάρχει πρόβλημα, whatever..........

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω κάνει όλα αυτά.

Ξεχωριστούς σκληρούς, πολλαπλές εκκινήσεις, πολλαπλά λειτουργικά, κλπ.

Δεν με βόλεψαν, και αφού δεν έχω την δυνατότητα και τον χώρο για πολλά πισιά, και εγώ όλα σε ένα τα κάνω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cos_dr είπε

μπορεί να παίζει Αge of Εmpires HD 😀

 Και παλιά επεξεργαζόμασταν βίντεο με προγράμματα, μπορεί να μην κάναμε ταυτόχρονα πράγματα αλλά δεν υπήρχε το HD τόσο διαδεδομένο. 😀

 Τέλος πάντων. Κυρίως αναρωτιέμαι αν κάποιοι κρατάνε ξεχωριστό λειτουργικό γιατί φοβούνται κολλήματα, μολύνσεις, για να είναι ρυθμισμένο για προτεραιότητα υπηρεσιών στο παρασκήνιο όπως οι ASIO DRIVERS γιατί θεωρούν πως θα αποδίδει καλύτερα, γιατί δεν το έχουν ψάξει πολύ αν δεν υπάρχει πρόβλημα, whatever..........

Φαντάζομαι έχει να κάνει με το πόσο επαγγελματικό είναι το όλο πράγμα κ πόσο το φυσάει κάνεις το φικι φικι

 

Αν έχεις κάποιας μορφής στούντιο πχ που πληρώνεσαι για να παραδίδεις προϊόν, αφού στήσεις υπολογιστή κρατάς μπακαπ ίματζ (το οποίο συνεχίζεις... καθημερινως) κ σε πολλαπλούς σκληρούς κ μη σου πω πως ούτε ιντερνέτ δεν έχεις (αφού στήσεις τα πάντα πρώτα όπως είπα).

 

Αν δεν είσαι επαγγελματίας (/ημι-επαγγελματιας) ή το έχεις παρτισιον να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο (πως όσο μαντάρα κ να τα κάνεις στο άλλο μισό, το... μουσικό μισό θα λειτουργεί, πάλι κρατάς μπακαπ) ή το φυσάς κ έχεις ένα πισι στημένο για κάθε περίσταση 🙂

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου