Προς το περιεχόμενο

Ξεχωριστό, "αποστειρωμένο" λειτουργικο για μουσική παραγωγή ή όχι? εν έτει 2023


cos_dr

Λειτουργικό αποκλειστικά για μουσική παραγωγή. Τι λένε τα μέλη του NOIZ?  

25 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε ξεχωριστό λειτουργικό για τη μουσική σας παραγωγή?

    • ΝΑΙ, ξεχωριστό και πλήρως αποστειρωμένο από άλλα προγράμματα, μέχρι και τραβάω το lan καλώδιο να μην έχει επικοινωνία με τον "έξω κόσμο"
      3
    • ΝΑΙ, ξεχωριστό αλλά κάνω και browsing και έχω κάτι από το office κλπ. αν θέλω να γράψω κάτι.
      2
    • OXI, αλλά το προσέχω, έχω μεν προγράμματα αλλά έχουν σχέση με επαγγελματικό ήχο και εικόνα, video editors, photo editors και τέτοια και κάνω και λίγο browsing
      5
    • ΟΧΙ, τα κάνω όλα σε ένα λειτουργικό, τη μουσική παραγωγή, τις δουλειές γραφείου, παίζω παιχνίδια ΑΑΑ, επεξεργάζομαι βίντεο, εικόνα, κάνω browsing, βλέπω NETFLIX, κατεβάζω, περιεχόμενο ενηλίκων κλπ. you name it!
      15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Freedom είπε

 

Κανένα κολλημα ή προβλήμα ή οτιδήποτε όχι τα τελευταία 2 χρόνια, αλλα τα τελευταία δεν θυμάμαι και εγώ πόσα, όσον αφορά τα DAWs ετσι ή οτιδήποτε μουσικό...για να μην παρεξηγηθουμε...

 

Πρόβλημα με DAWs δεν θυμάμαι πότε ή αν είχα ποτέ αλλά επειδή η μνήμη μου είναι κάπως ας πούμε οτι τουλάχιστον απο τα Win7 και μετά δεν θυμάμαι τίποτα τέτοιο.

 

 

 

 

 Ωραια, τελεια. Επιβεβαιωνεται αυτο που παντα πιστευα, οτι η βασικη πηγη των προβληματων ειναι το χαμηλο CPU headroom.

 

 Oι real time εφαρμογες ζοριζαν πραγματικα τα παλαιοτερα συστηματα, με αποτελεσμα οι εξτρα εργασιες που απαιτουνται για τις online εφαρμογες κλπ, να ειναι οι σταγονες που ξεχειλιζαν το ποτηρι.

 

 Οποτε απο τη στιγμη που ξεπεραστηκε αυτος ο βραχνας τα κολληματα σταθεροποιηθηκε η κατασταση.

 

 Τωρα, αυτο που λες για το ποσα χρονια εισαι cool το δεχομαι, γιατι και εγω ειμαι πολλα χρονια στα κυβικα μου και παει μαρουλι το μηχανημα. Τα δυο χρονια τα εβαλα ενδεικτικα, αλλα και εγω το turning point το εντοπιζω στα win 7.

 

 Αλλα μεχρι να φτασουμε εκει μαρτυρησαμε, η κατασταση ηταν γαμησε τα. Ειδικα αυτα τα millenium, μιλαμε για εφιαλτη στο δρομο με τις μπλε οθονες 😁 Καταφερα να χαλασω το reset κουμπι στον υπολογιστη 😁 Δεν πρεπει να εχει ξαναγινει αυτο, να χαλασει το start ναι, αλλα να τσαλαπατηθει το reset δε νομιζω οτι εχει ξανασυμβει 😁

 

 Ουτε ο Μπιλ Γκειτς να ησουν δεν τη γλυτωνες 😁 Σοβαρα, ουτε αυτος να ησουν. Υπερβολες; Οριστε βιντεο απο την παρουσιαση των win 98, για να θυμουνται οι παλιοι κλπ κλπ

 

 

 

 

 

  Αλλα πως να μη γινει αυτο, οταν το cpu ηταν κυριολεκτικα χιλιαδες φορες πιο αργο απο τα σημερινα; Οταν ηθελες ωρες ολοκληρες για να ρενταρεις ενα reverb;

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manosx  Το ξαναλέω για να μην παρεξηγηθω, αναφέρομαι αποκλειστικα στα DAWs έτσι? Γιατί από άλλα προγράμματα κοκ, αστο, εξαρταται εποχη, λειτουργικό, το συστημα μου, τα μπουρδοπρογραμματα κοκ.

 

Μιλενιουμ, ΠΟΥ τα θυμηθηκες βρε άνθρωπε? (s)Vista κανεις? Φτου φτου φτου, μακρια απο εμάς.

 

Μεχρι και πρίν απο αρκετα χρονια, τα DAWs τα χρησιμοποιουσα χωρις κανένα plugin (ουσιαστικα για rec και μιξεις) οπότε το CPU util ειναι γελοιο, ακόμα και τώρα μπορώ να κανω οτι θελω με αρχαιο laptopάκι με i5 5ης γεννιας που ειναι και Ultra Low Voltage (δηλαδή, ψοφημι σε απόδοση). Το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα κατά το rec (αν δεν το έχεις σενιάρει) είναι το DPC latency, το οποίο δυστυχώς εξαρτάται από όοοοοολα τα resources που έχει το σύστημα και το πόσο χάλια ή οχι ειναι και οι drivers κυριως. Σιγουρα δεν εξαρταται απο το CPU util, ακόμα και όταν έγραφα 8 κανάλια ταυτόχρονα (εποχές AF3) με αυτό το CPU % ήταν πάτος [EDIT: στην δική μου περιπτωση εκτός των άλλον, το ανεβασμα του μπαφερ ήταν η λύση και ευτυχώς που τα DAWs κάνουν αυτόματα compensate αλλιώς θα είχα θέμα με το συγκεκριμενο λαπτοπακι, αλλά εκει είναι που utilities όπως το MSI μαζι με ένα προγραμμα για DPC latency κάνει δουλεια].

 

Τωρα χρησιμοποιώ EZD, σπάνια κανα built in plugin του Reaper για κανα EQ, Comp κοκ, RX για "καθάρισμα", και Ozone για mastering.

 

Αυτο που έχω παρατηρήσει εγώ, είναι οτι ούτε και αυτά τα καημένα έχουν τρελλες απαιτησεις σε CPU, κάποια απλά θέλουν μνήμη.

 

Από την άλλη, δεδομένου οτι σπάνια χρησιμοποιώ περισσότερα από ένα την φορά, δεν έχω άποψη για το πόσο πολλαπλά plugins μπορουν να γονατισουν μια συγχρονη CPU.

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν και η διαχείριση της CPU από το λειτουργικό σε κατώτερα επίπεδα από ότι σήμερα. 

 Σήμερα είναι δηλαδής και τα λειτουργικά καλύτερα και τα προγράμματα καλύτερα. 

 Αμα γίνω επαγγελματίας θα σας πω. Στις 31 Φεβρουαρίου Χαχαχαχαχαχα 😂😂😂😂

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

πηρα μακ δεν ξανασχολουμαι με os....😛

 

Καλόοοοοοοο... 😆

 

Γιατί στα 2 χρόνια που είχα 2 MacBook Pro, δοκιμασμένα με 3 διαφορετικά λειτουργικά τους και χρηση ΜΟΝΟ επαγγελματικη, είδα περισσοτερα rainbow discs of death από όλα τα BSOD που είχα δεί στην ζωή μου με Windows (από 95 μεχρι και Win8.1) μέχρι τότε. 🤪

 

In any case, καλή τύχη αδερφε! 🤩

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Freedom είπε

Από την άλλη, δεδομένου οτι σπάνια χρησιμοποιώ περισσότερα από ένα την φορά, δεν έχω άποψη για το πόσο πολλαπλά plugins μπορουν να γονατισουν μια συγχρονη CPU.

Το πρόβλημα νομίζω ότι είναι στη σειριακή επεξεργασία. Όταν φτιάξεις μια καναλάρα ΝΑ, με 10 ινσερτ πλαγκιν βαριά, αυτά όλα πρέπει να επεξεργαστούν το ένα πίσω από το άλλο, οπότε εκεί παίζουν ρόλο οι επιδόσεις του ενός thread. Αλλά και πάλι. Οκ. Καμία σχέση με κάποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δέκα χρόνια με mac έχω να πω τα εξής

 

Είναι εύκολο για εμένα να πω:

Τα 10 πιο απροβληματιστα χρόνια κ πρώτη φορά που ένα πισι μου κράτησε τόσο . ΑΛΛΑ...

 

Γίνεται προφανές από τον πρώτο καιρό πως αυτό συμβαίνει για πολύ συγκεκριμένους λογους.

Το os δε σου αφήνει ελευθερίες να κάνεις βλακείες. Μπορείς σε πολλές περιπτώσεις αλλά...πρέπει να το ψαξεις🤣

 

Επίσης η έλλειψη αυτών των επιλογών καταντάει κουραστική. Παιχνίδι κομμένο εκτός αν μιλάμε για emulators. Σπασμένα λιγότερα κ πολύ πιο δύσκολα (θα πω πως πέφτετε από τα σύννεφα αλλά ακόμα κ επαγγελματίες σε στούντιο πάνω από 50% σπασμένα χρησιμοποιούν). Άρα....

 

Αν είχα pc κ του φερομουν όπως στο mac μια χαρά απροβληματιστο θα ήταν... Κ πολύ πιο ισχυρό

 

Ο μόνος λόγος να πας προς mac είναι να θες software που είναι αποκλειστικά για mac . Κ αυτό μόνο κ μόνο επειδή το ξέρεις απ'εξω κ ανακατωτα . Αν κ οι πλατφόρμες πλέον μοιάζουν πολύ κ η μετάβαση είναι πιο εύκολη από ποτέ..

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα σπασμενων.

Υπαρχει η cootch Mary που φτιανει λογισμικο για win

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Δεν ειναι θεμα σπασμενων.

Υπαρχει η cootch Mary που φτιανει λογισμικο για win

Για αυτό ειπα λιγότερες επιλογές κ ελευθερίες πριν 

 

Με την ίδια προσοχή κ περιορισμούς (κ με αυτά που ακούω για τα βελτιωμένα os για win σε σχέση με 15 χρόνια πριν ) δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Μετά από δέκα χρόνια με mac έχω να πω τα εξής

 

Απο περιέργεια, ποιό είναι το τελευταιο λειτουργικό που "πήρε" το δικό σου, ή από ποιά έχεις περάσει?

 

Τα Pro που είχα ήταν του 2015 (13άρι custom order με 16Gb RAM και 512Gb SSD και 15άρι, μαμά αυτό γιατί ήταν ήδη τουμπανο), ξεκινησα με Yosemite, συνέχισα με El Capitan και τελείωσα με Sierra.

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου