Προς το περιεχόμενο

Ξεχωριστό, "αποστειρωμένο" λειτουργικο για μουσική παραγωγή ή όχι? εν έτει 2023


cos_dr

Λειτουργικό αποκλειστικά για μουσική παραγωγή. Τι λένε τα μέλη του NOIZ?  

25 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε ξεχωριστό λειτουργικό για τη μουσική σας παραγωγή?

    • ΝΑΙ, ξεχωριστό και πλήρως αποστειρωμένο από άλλα προγράμματα, μέχρι και τραβάω το lan καλώδιο να μην έχει επικοινωνία με τον "έξω κόσμο"
      3
    • ΝΑΙ, ξεχωριστό αλλά κάνω και browsing και έχω κάτι από το office κλπ. αν θέλω να γράψω κάτι.
      2
    • OXI, αλλά το προσέχω, έχω μεν προγράμματα αλλά έχουν σχέση με επαγγελματικό ήχο και εικόνα, video editors, photo editors και τέτοια και κάνω και λίγο browsing
      5
    • ΟΧΙ, τα κάνω όλα σε ένα λειτουργικό, τη μουσική παραγωγή, τις δουλειές γραφείου, παίζω παιχνίδια ΑΑΑ, επεξεργάζομαι βίντεο, εικόνα, κάνω browsing, βλέπω NETFLIX, κατεβάζω, περιεχόμενο ενηλίκων κλπ. you name it!
      15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ξερο αποστειρωμενο μηχανημα, μονο για το DAW.

 

 Πρωτα απο ολα ολο το στησιμο, καθισμα, πληκτρα οθονη κλπ ειναι optimized για μουσικη. Δεν μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ να παιζω παιχνιδια η να σερφαρω καθισμενος σε μια καρεκλα σαν το μαλακα 😁 θελω να ειμαι ξαπλα 😁 Αντιθετα, οταν βαραω τα νταουλια τα θελω ολα απολυτως εργονομικα, για να μη ζηταω βοηθεια στα φορουμ μετα για τα δαχτυλακια που κανανε βαβα σα μερικους μερικους, ονοματα δε λεμε, γκουχdimsonicγκουχ. 😁

 

  Περα απο αυτο υπαρχουν και αλλα πλεονεκτηματα. Πρωτα απο ολα, στηνεις το μηχανημα με βαση μονο τη μουσικη. Γλυτωνεις ετσι λεφτα, π.χ. δεν παιρνεις καλη καρτα γραφικων. Γλυτωνεις και καποιο θορυβο, μπορεις πολυ ευκολα να το κανεις εντελως αθορυβο διοτι δεν εχεις τις θερμοκρασιες ενος gaming pc. Και γλυτωνεις και φθορα με τις λιγοτερες ωρες χρησης.

 

 Φυσικα και δεν ειναι υποχρεωτικο κατι τετοιο. Οσο τα μηχανηματα εξελισσονται τοσο πιο ικανα και σταθερα γινονται. Επειδη ομως εχω φαει στη μαπα ολη αυτη την εξελιξη, και η υπομονη μου εχει εξαντληθει, απαξ και ενα συστημα ειναι στρωμενο και δουλευει ρολοι, δεν προσθαφαιρω ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ. Ενω αν σερφαρεις και παιζεις παιχνιδια, αναγκαστικα βαζεις και βγαζεις.

 

 Οποτε θα κανω μια ερωτηση σε οσους εχουν ολα- σε- ενα συστημα: Τα τελευταια ας πουμε δυο χρονια, οταν δουλευετε με το DAW, εχει φαει το μηχανημα σκαλωμα; Εχετε αναγκαστει να κανετε restart το PC, εχει σκασει ποτε το DAW κλπ; Παλια ηταν δεδομενο οτι και να εκανες, ειτε επαιζες παιχνιδια ειτε οχι, οτι ολο και καποιο σκασιμο θα ετρωγες. Με τα καινουργια συστηματα προσωπικα εχω ξεμπερδεψει απο αυτον τον βραχνα (φτου να μη το ματιασω), υποθετω οτι και με τα ολα-σε-ενα συστηματα ισχυει το ιδιο, σωστα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manosx είπε

Τα τελευταια ας πουμε δυο χρονια, οταν δουλευετε με το DAW, εχει φαει το μηχανημα σκαλωμα; Εχετε αναγκαστει να κανετε restart το PC, εχει σκασει ποτε το DAW κλπ;

Σε επίπεδο φριζ όχι. Κρας παίζουνε, φυσικά και παίζουνε. Μια κάποιο πλαγκιν, μια κάποιο DAW, μια θα θέλει ο νοτπερφόρμερ να δει στην εκκίνηση του παρτιτουροπρογράμματος 48Κ και 2048 μπάφφερ ενώ εγώ το έχω ξεχάσει στο 96/256 και θα κάθεται εκεί σα βλήμμα μέχρι να το σκοτώσω απο το τασκ μάνατζερ, τέτοια μωρέ, καθημερινά πράγματα.

 

Με τα παιχνίδια, εξαρτάται και τι παίζεις. Εμένα που τα παιχνίδια του 2004 μου φαίνονται πρωτοτοπορία, τα παίζω και σε γκέιμπόι. Η 1060 δεν κωλώνει και μου αρκεί. Τώρα να μου πεις πάρε το καινούργιο AC, άστο, θα μαζεύω τα καρέ ένα ένα σε ντοσιέ.

 

(Χτεσινό κουιρκ. Βάζω λίγο AC revelations, σερνότανε σαν το σκουλήκι. Ρε να ταν τοσο βαρύ λέω; Μπαίνω κάνω ένα φιξ, καλύτερα, αλλά όχι πολύ. Ανοίγω τασκ μάνατζερ, έτρεχε από πίσω ένα εκτελέσιμο σαμσουνγκ για σύνδεση οθόνης στην τηλεόραση μέσω wifi. Το σβήνω, κύριος, όλα πένα.)

 

Κάτι τέτοια γλιτώνεις με το απομονωμένο μηχάνημα, αλλά κι εκεί ακόμα, αν όλο βάζεις βάζεις βάζεις, κι ας τον ξεσυνδέεις από το νετ, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποια στιγμή να εμφανιστεί κάποιο μικροπροβληματάκι. Δεν είναι όλα τα λογισμικά 100% συμβατά μεταξύ τους από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας, ούτε ελεύθερα από bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Χάσιμο χρόνου.

Εγω θεωρώ πως ότι άλλο έκανα στη ζωή μου ήταν χάσιμο χρόνου. Ο μόνος ποιοτικός χρόνος της ζωής μου ήταν τα παιχνίδια 😄 τη μουσική τη βάζω σε δεύτερη μοίρα. 😃😃😃

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω το έχω ξανα πει 1000 φορές.

το πρώτο, φυσικά αποστειρωμένο.

Και αυτό ισχύει για όλα, όχι μονο για το μουσικό Pc.

Αντε λοιπόν το λέω για χιλιοστή πρώτη φορά.

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manosx είπε

 

 

 Οποτε θα κανω μια ερωτηση σε οσους εχουν ολα- σε- ενα συστημα: Τα τελευταια ας πουμε δυο χρονια, οταν δουλευετε με το DAW, εχει φαει το μηχανημα σκαλωμα; Εχετε αναγκαστει να κανετε restart το PC, εχει σκασει ποτε το DAW κλπ; Παλια ηταν δεδομενο οτι και να εκανες, ειτε επαιζες παιχνιδια ειτε οχι, οτι ολο και καποιο σκασιμο θα ετρωγες. Με τα καινουργια συστηματα προσωπικα εχω ξεμπερδεψει απο αυτον τον βραχνα (φτου να μη το ματιασω), υποθετω οτι και με τα ολα-σε-ενα συστηματα ισχυει το ιδιο, σωστα;

Είχα και εγώ ξεχωριστό λειτουργικό για μουσική στο ίδιο pc και από τότε που αποφάσισα να τα βάλω όλα σε ένα με τη λογική των πλέον πανίσχυρων εοεξεργαστων, των βελτιστοποιημενων kernel κσι την ταχύτερη και αποτελεσματικότερη επικοινωνία των components και των πρωτοκολλων σε multitasking εργασίες με τόσους πυρήνες και τέτοια διαχείριση κλπ. κλπ. το έκανα ακριβώς για να δω κιόλας αν θα τρώω κολλήματα, αν δημιουργείται μακροπρόθεσμα κάποιο πρόβλημα, αν ταυτόχρονα με τα πάνω κστω των παραθύρων φάει κάνα freeze το pc οπως κανω rendering τον ήχο κλπ. Τίποτα, ολα λειτουργούν ρολόι και γρήγορα χρόνια τώρα. Γι αυτό και μένω έτσι. Τώρα αν ήμουν επαγγελματίας μάλλον δεν θα το έκανα αλλα κυρίως για τον φόβο των Ιουδαίων. 

 

 Μάλλον γιατί αν είχα περισσότερα περιττά προγράμματα και παιχνίδια, θα ρίσκαρα λόγω των περισσότερων ενημερώσεων να αυξήσω τον κίνδυνο κα δεχτώ μια προβληματική, μια που δημιουργεί προβλήματα με ότι συνεπάγεται για την επαγγελματική ανάγκη απροβληματιστης λειτουργίας. Ναι. Αυτό. 😄

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manosx είπε

 Ξερο αποστειρωμενο μηχανημα, μονο για το DAW.

 

 Πρωτα απο ολα ολο το στησιμο, καθισμα, πληκτρα οθονη κλπ ειναι optimized για μουσικη. Δεν μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ να παιζω παιχνιδια η να σερφαρω καθισμενος σε μια καρεκλα σαν το μαλακα 😁 θελω να ειμαι ξαπλα 😁 Αντιθετα, οταν βαραω τα νταουλια τα θελω ολα απολυτως εργονομικα, για να μη ζηταω βοηθεια στα φορουμ μετα για τα δαχτυλακια που κανανε βαβα σα μερικους μερικους, ονοματα δε λεμε, γκουχdimsonicγκουχ. 😁

 

  Περα απο αυτο υπαρχουν και αλλα πλεονεκτηματα. Πρωτα απο ολα, στηνεις το μηχανημα με βαση μονο τη μουσικη. Γλυτωνεις ετσι λεφτα, π.χ. δεν παιρνεις καλη καρτα γραφικων. Γλυτωνεις και καποιο θορυβο, μπορεις πολυ ευκολα να το κανεις εντελως αθορυβο διοτι δεν εχεις τις θερμοκρασιες ενος gaming pc. Και γλυτωνεις και φθορα με τις λιγοτερες ωρες χρησης.

 

 Φυσικα και δεν ειναι υποχρεωτικο κατι τετοιο. Οσο τα μηχανηματα εξελισσονται τοσο πιο ικανα και σταθερα γινονται. Επειδη ομως εχω φαει στη μαπα ολη αυτη την εξελιξη, και η υπομονη μου εχει εξαντληθει, απαξ και ενα συστημα ειναι στρωμενο και δουλευει ρολοι, δεν προσθαφαιρω ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ. Ενω αν σερφαρεις και παιζεις παιχνιδια, αναγκαστικα βαζεις και βγαζεις.

 

 Οποτε θα κανω μια ερωτηση σε οσους εχουν ολα- σε- ενα συστημα: Τα τελευταια ας πουμε δυο χρονια, οταν δουλευετε με το DAW, εχει φαει το μηχανημα σκαλωμα; Εχετε αναγκαστει να κανετε restart το PC, εχει σκασει ποτε το DAW κλπ; Παλια ηταν δεδομενο οτι και να εκανες, ειτε επαιζες παιχνιδια ειτε οχι, οτι ολο και καποιο σκασιμο θα ετρωγες. Με τα καινουργια συστηματα προσωπικα εχω ξεμπερδεψει απο αυτον τον βραχνα (φτου να μη το ματιασω), υποθετω οτι και με τα ολα-σε-ενα συστηματα ισχυει το ιδιο, σωστα;

 

Κανένα κολλημα ή προβλήμα ή οτιδήποτε όχι τα τελευταία 2 χρόνια, αλλα τα τελευταία δεν θυμάμαι και εγώ πόσα, όσον αφορά τα DAWs ετσι ή οτιδήποτε μουσικό...για να μην παρεξηγηθουμε...

 

Πρόβλημα με DAWs δεν θυμάμαι πότε ή αν είχα ποτέ αλλά επειδή η μνήμη μου είναι κάπως ας πούμε οτι τουλάχιστον απο τα Win7 και μετά δεν θυμάμαι τίποτα τέτοιο.

 

BTW, τα λειτουργικά στα συστήματα που ξέρω οτι θα έχουν και μουσικό ρόλο, στήνονται και γίνονται optimise ως μουσικά PCs (π.χ. απο τα τελευταία πράγματα που θα κάνω είναι να τρέξω και σετάρω το Message Signaled-Based Interrupts utility αλλα πριν απο αυτό έχουν γίνει ή ελεγχθει άλλα πολλά) ανεξαρτήτως τί άλλους ρόλους θα έχουν.

 

Από την άλλη, όταν στήνω σύστημα, για να θεωρηθεί σταθερο και απροβληματιστο από εμένα, και εφόσον έχω ρυθμίσει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει, πρεπει να περάσουν τουλάχιστον τρείς μερες λειτουργιας, μετά παιρνω image.

 

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

(Χτεσινό κουιρκ. Βάζω λίγο AC revelations, σερνότανε σαν το σκουλήκι. Ρε να ταν τοσο βαρύ λέω; Μπαίνω κάνω ένα φιξ, καλύτερα, αλλά όχι πολύ. Ανοίγω τασκ μάνατζερ, έτρεχε από πίσω ένα εκτελέσιμο σαμσουνγκ για σύνδεση οθόνης στην τηλεόραση μέσω wifi. Το σβήνω, κύριος, όλα πένα.)

 

Δεν είναι όλα τα λογισμικά 100% συμβατά μεταξύ τους από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας, ούτε ελεύθερα από bug.

 

Βρε συ, στα πλαισια του optimisation το πρώτο πράγμα που τσεκάρεις είναι να μπεις να δείς τι ξεκινάει αυτόματα όταν ξεκινάει το PC. Οτι ειναι άχρηστο, το πετσοκόβεις, και οταν το χρειάζεσαι το "τρέχεις" μονος σου.

 

[και εννοειται οτι αν έχω παρει συστημα με ετοιμο στημενο λειτουργικο, τρώει κατευθειαν μπομπα, σιγα να μην φάω την υπολοιπη μου ζωή να ξεχορτιάζω τα bloatwares της κάθε Lenovo, Dell κοκ]

 

Δυστυχώς δεν γινονται όλα από το Startup του Task Manager (υπαρχουν και services, υπαρχει και ο Task Scheduler, υπάρχουν και μπουρδες σε επιπεδο registry  κλπ κλπ κλπ) αλλά αυτό είναι μια καλή αρχή.

 

Λογισμικα συμβατα μεταξύ τους, αυτό δεν το κατάλαβα.

 

Αν εξαιρεσουμε τους drivers (που ή παίζουν ή είναι προβληματικοι απο μόνοι τους) και προγραμματα system monitoring (που παλια τουλάχιστον αν είχες 2 τέτοια ανοιχτα και επαιρναν πληροφορίες από τους ιδιους αισθητήρες, μπορούσες να είχες απο θέματάκια έως και θεματάρες), δεν μπορώ να σκεφτώ άλλων τυπων λογισμικά τα οποια μπορούν να έχουν κάποιου τυπου ασυμβατοτητα μεταξυ τους και να δημιουργουν θέματα...

 

Από την άλλη, ακόμα δεν έχω πιει καφέ και δεν είναι ανοιχτα και τα τρία μου ματια... 👁️👁️👁️

 

 

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Freedom είπε

Οτι ειναι άχρηστο, το πετσοκόβεις, και οταν το χρειάζεσαι το "τρέχεις" μονος σου.

Μα αυτό είχα κάνει. Αλλά επειδή κάτι έγινε με τις Ip σε ένα ρισταρτ του ρούτερ, αυτί θεώρησε καλό να ξεκινήσει μόνο του... Ανα ψάχνει την τηλεόραση.

 

Η ευτυχία είναι οτι πλέον έχουμε υπολογιστές που δε χαμπαριάζουν. Στο κιουμπέις π.χ. μέσα δεν είχα καταλάβει τίποτα που δεν θελει χάρντγουερ επιτάχυνση σοβαρή για τα γραφικά.

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Μα αυτό είχα κάνει. Αλλά επειδή κάτι έγινε με τις Ip σε ένα ρισταρτ του ρούτερ, αυτί θεώρησε καλό να ξεκινήσει μόνο του... Ανα ψάχνει την τηλεόραση.

 

Κατι ειναι προγραμματισμένο να γινεται start με event trigger, ριξε μια ματια στον Task Scheduler μπας και το ξετρυπώσεις το γ*μήδι.

 

[ασχετο, εννοειται οτι οτιδήποτε καινουριο software στηνεται, η διαδικασία για να δω αν ξεκιναει απο μονο του κοκ γίνεται απο την αρχή, δεν εμπιστευομαι τιποτα εδω και πολυ καιρο, οποια εταιρεία θέλει κάνει οτι γουστάρει]

 

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Η ευτυχία είναι οτι πλέον έχουμε υπολογιστές που δε χαμπαριάζουν. Στο κιουμπέις π.χ. μέσα δεν είχα καταλάβει τίποτα που δεν θελει χάρντγουερ επιτάχυνση σοβαρή για τα γραφικά.

 

Οπως τα λές...

 

Και αυτό το παρατήρησα απο το 2011, εποχές i7-2600Κ...

 

Πλέον είναι γομάρια, το κυριως desktop μου είναι ενα σκατούλι NUC με 1340P (ΟΚ και 32Gb RAM και συνολικα 8Τb SSDs) και δεν μασάει τίποτα...βασικά εχει 4 φορές περισσοτερη υπολογιστική ισχύ απο τον ι5-7600 που είχα και χωράει στην παλάμη μου...

  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα τερματισμένο PC για να γράφω μουσική και να παίζω games σε άλλο? Γιατί? Γιατί να δώσω άλλα τόσα για να χω άλλο ένα?

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου