Προς το περιεχόμενο

Ξεχωριστό, "αποστειρωμένο" λειτουργικο για μουσική παραγωγή ή όχι? εν έτει 2023


cos_dr

Λειτουργικό αποκλειστικά για μουσική παραγωγή. Τι λένε τα μέλη του NOIZ?  

25 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε ξεχωριστό λειτουργικό για τη μουσική σας παραγωγή?

    • ΝΑΙ, ξεχωριστό και πλήρως αποστειρωμένο από άλλα προγράμματα, μέχρι και τραβάω το lan καλώδιο να μην έχει επικοινωνία με τον "έξω κόσμο"
      3
    • ΝΑΙ, ξεχωριστό αλλά κάνω και browsing και έχω κάτι από το office κλπ. αν θέλω να γράψω κάτι.
      2
    • OXI, αλλά το προσέχω, έχω μεν προγράμματα αλλά έχουν σχέση με επαγγελματικό ήχο και εικόνα, video editors, photo editors και τέτοια και κάνω και λίγο browsing
      5
    • ΟΧΙ, τα κάνω όλα σε ένα λειτουργικό, τη μουσική παραγωγή, τις δουλειές γραφείου, παίζω παιχνίδια ΑΑΑ, επεξεργάζομαι βίντεο, εικόνα, κάνω browsing, βλέπω NETFLIX, κατεβάζω, περιεχόμενο ενηλίκων κλπ. you name it!
      15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Φαντάζομαι έχει να κάνει με το πόσο επαγγελματικό είναι το όλο πράγμα κ πόσο το φυσάει κάνεις το φικι φικι

 

Αν έχεις κάποιας μορφής στούντιο πχ που πληρώνεσαι για να παραδίδεις προϊόν, αφού στήσεις υπολογιστή κρατάς μπακαπ ίματζ (το οποίο συνεχίζεις... καθημερινως) κ σε πολλαπλούς σκληρούς κ μη σου πω πως ούτε ιντερνέτ δεν έχεις (αφού στήσεις τα πάντα πρώτα όπως είπα).

 

Αν δεν είσαι επαγγελματίας (/ημι-επαγγελματιας) ή το έχεις παρτισιον να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο (πως όσο μαντάρα κ να τα κάνεις στο άλλο μισό, το... μουσικό μισό θα λειτουργεί, πάλι κρατάς μπακαπ) ή το φυσάς κ έχεις ένα πισι στημένο για κάθε περίσταση 🙂

Παίζει σίγουρα και το επαγγελματικό του θέματος. Γι αυτό ακούω άποψης 😄

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι στη μειοψηφία είμαι.

Μουσική αποκλειστικά σε άλλο, που έχει και ιντερνετ και δίκτυο, αλλά χρησιμοποιείται αναγκαστικά για ανέβασμα βίντεο ή κάποιου mp3,4 για μετατροπή για τις ανάγκες του daw κλπ. Εννοείται αυστηρό antivirus παρ όλα αυτά

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Παίζει σίγουρα και το επαγγελματικό του θέματος. Γι αυτό ακούω άποψης 😄

Οταν παιζει το επαγγελματικο στη μεση, δεν ρισκαρεις ουτε στο 0.000001%

Dedicated production system

Κ αφου στηθει ουτε ιντερνετ

Μη σου πω κ δευτερο συστημα μπακαπ αν παει κατι στραβα μη σταματησεις να δουλευεις μεχρι να λυθει το προβλημα

 

Για ημι επαγγελματικο κατι παρομοιο οχι τοσο τραβηγμενο

Πχ το δευτερο συστημα δε χρειαζεται να ειναι dedicated

 

Αν τα εχεις κ σου αρεσει να τα σκας... δε ρωτας, δε σε νοιαζει κανεις ο,τι θες κ εχεις οσα θες

 

Οποτε στη δικη μας περιπτωση μαλλον ενα για ολα, αντε με παρτισιον, προσοχη στη χρηση στα υπολοιπα (εκτος αν ειναι απο αλλου το boot για τα υπολοιπα) κ μπακαπ τακτικο

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Οταν παιζει το επαγγελματικο στη μεση, δεν ρισκαρεις ουτε στο 0.000001%

Dedicated production system

Κ αφου στηθει ουτε ιντερνετ

Μη σου πω κ δευτερο συστημα μπακαπ αν παει κατι στραβα μη σταματησεις να δουλευεις μεχρι να λυθει το προβλημα

 

Για ημι επαγγελματικο κατι παρομοιο οχι τοσο τραβηγμενο

Πχ το δευτερο συστημα δε χρειαζεται να ειναι dedicated

 

Αν τα εχεις κ σου αρεσει να τα σκας... δε ρωτας, δε σε νοιαζει κανεις ο,τι θες κ εχεις οσα θες

 

Οποτε στη δικη μας περιπτωση μαλλον ενα για ολα, αντε με παρτισιον, προσοχη στη χρηση στα υπολοιπα (εκτος αν ειναι απο αλλου το boot για τα υπολοιπα) κ μπακαπ τακτικο

Και ο επαγγελματίας στο δυτικό κόσμο ρίσκο θέλει😄. Με ένα δυνατό μηχάνημα δεν νομίζω να έχει Πρόβλημα να παίξει και ένα παιχνίδι. Το back up είνσι back up για όλους. Κλωνάρισμα ενός καλά οργανωμένου συστήματος και δεν τρέχει Τίποτα. 😁

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ξεκάθαρα ξεχωριστό λειτουργικό για το studio. Το στήνεις, παίζει και δεν το πειράζεις.

 

Έχω όμως και άλλο ένα partition που είναι η χαρά του παιδιού. Ότιναναι...άπειρα games κτλ...

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επαγγελματίας το μηχάνημα το δυνατό το έχει στον αντίστοιχο χώρο 

Το στήνει από την αρχή ...safe proof

 

Άντε να έχει κ δεύτερο  κ να έχει εκεί κάνα παιχνιδακι . 

 

Φαντάσου τώρα να πας σε στούντιο κ να έχει στημένο στο βασικό του σύστημα κάνα rig 5 χιλιάδων να παίζει assetto corsa! 🤣

 

Ποιος θα κάνει τρακινγκ μετά όταν η μπάντα κάνει μπάντες?!?

 

@Slew Rate με πρόλαβες.

Αυτό φανταζομανε!

Στο περίπου δηλαδή.

Τελικά αντί για δύο σύστηματα (που το έχω δει κ αυτό) γίνεται η δουλειά με παρτισιον

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πριν κάνα μήνα είχε έρθει ένας κιθαρίστας και επειδή έχω καλή κάρτα γραφικών, είπε να μπεί στο άλλο partition και κατέβασε το καινούριο Diablo.

Τελικώς πωρώθηκε με τον ήχο!

  • Χαχα 2

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

Ξεκάθαρα ξεχωριστό λειτουργικό για το studio. Το στήνεις, παίζει και δεν το πειράζεις.

 

Έχω όμως και άλλο ένα partition που είναι η χαρά του παιδιού. Ότιναναι...άπειρα games κτλ...

 

Αλέξανδρε θα συμφωνήσω (φυσικά) για το στούντιο.

Κάποτε είχα τρεις σκληρούς (2 φυσικούς) με άλλα λειτουργικά.

Ένα για net, ένα για μουσική, και ένα για όλα τα άλλα.

Αλλά έπρεπε να μπαίνω από το ένα στο άλλο, επανεκκίνηση στην επανεκκίνηση, κουράστηκα.

Είναι και η ασχολία μου τέτοια, που πρέπει να είμαι κάθε τόσο στο net.

Παιχνίδια δεν παίζω.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Παιχνίδια δεν παίζω.

Κακώς φίλος. Να αρχίσεις να παίζεις.😌 Κάνα Watch Dogs, κάνα Ghost Recon, κάνα Assassin's Creed, Sniper Elite, Hitman, έστω κάποιο Metal Gear στην τελική ρε αδερφέ.👾

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Κακώς φίλος. Να αρχίσεις να παίζεις.😌

 

Χάσιμο χρόνου.

  • Μπερδεύτηκα 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου