Προς το περιεχόμενο

Motif ES και BC3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Yamaha Motif ES6 και η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι τι μπορώ να κάνω με το Breath Controller BC3 της Yamaha, τι δυνατότητες μου δίνει. Και επίσης θα ήθελα να μάθω σχετικά με το ρόλο του MIDI SOLUTIONS breath controller to midi box, αν είναι απαραίτητο και σε ποιο βαθμό ή αν δεν έχει πχ νόημα να πάρω το BC3 εφόσον δεν έχω physical modelling πάνω στο όργανο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Oπως θα δεις και στο specification που σου παραθέτω παρακάτω...

 

http://www.yamahasynth.com/products/motifes/specifications.html

 

...τα Μotif ES6 ES7 και ES8 διαθέτουν είσοδο για breath.

 

Πρακτικά αυτό σημαίνει οτι δεν χρειάζεσαι το midi solutions breath to midi converter και αυτό διότι το motif σου διαθέτει έναν οn board του οποίου η έισοδος είναι ακριβώς εκεί που το όργανό σου γράφει breath.

 

Mε το ΒC3 μπορείς να ελέγχεις την ένταση απο την αναπνοή σου, κοινώς θα απογειώσει την εκφραστικότητά σου (volume expression).

 

Προσωπικά εγώ το χρησιμοποιώ στο triton extreme μου που το συνδέω μέσω midi solutions breath controller και έχω να πω οτι είναι ο καλύτερος controller για αυτή τη δουλειά.

 

Εγώ έχω physical modelling στο όργανο (moss) και πίστεψέ με μαζί με το BC3 κάνει θαύματα για πνευστά και βιολιά.

 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με τους ήχους απο τη rom σου (οnboard samples).

 

Bέβαια στο physical modelling κάνεις θαύματα αλλά δεν παυεις να παραμένεις εκφραστικότατος και με τους άλλους ήχους.

 

Συμβουλή μου:

Βάλε physical modelling στο όργανο.

 

Παρόλο που δεν έχω το όργανο διότι έχω αρκετά korg synths νομίζω οτι κυκλοφορούν 2 κάρτες physical modelling για το motif. (Η μία είναι για φυσικά ακουστικά όργανα ενώ η άλλη μιμειται τον analog ήχο των παλιών καλών αναλογικών synth.

 

(Η yamaha ξέρει να σας γδύνει καλά) Η Korg περιέχει και τα 2 σε μία κάρτα (exb moss)

 

Tέλος πάντων διαλέγεις και παίρνεις ή παίρνεις και τις 2.

 

Ο κόσμος του physical modelling είναι εντελώς διαφορετικός απο τη σύνθεση ήχων με τη βοήθεια samples. Aξίζει να ασχοληθείς. Όταν θα αποκτήσεις λίγη εμπειρία (αν δεν έχεις ήδη) στο physical modelling δεν θα πιστεύεις στα αυτιά σου!

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου