Προς το περιεχόμενο

Setup και ίσιο μανίκι...


klhronomos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνεται και παραγίνεται όταν έχεις κιθάρα χωρίς κλίση στο μπράτσο με 2-point vibrato τύπου floyd ή wilkinson (ειδικά recessed) και ενα σωστά τοποθετημένο nut  ;)

 

Μπορείς να το καταφέρεις και σε κιθάρα με tune-o-matic με λίγη δουλειά στο nut (συνήθως θέλει καινούριο για να το φέρεις εκεί που θέλεις μαζί με το ύψος το tune-o-matic.

Ναι ισως μετα απο ολες αυτες τις εργασιες που περιγραφεις να γινεται,μετα κοπων κ βασανων βεβαια.

Γενικοτερα παντως δεν γινεται! :D

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕν ισχυει αυτο.

Οταν ειναι καρφι ισιο το μανικι δεν μπορει να γινει αυτο που περιγραφεις. 

 

Μμμ θαρρώ ότι δεν έγραψα πουθενά καρφί ίσιο ;D ;D Αλλά και πάλι αυτό που περιγράφω το κατάφερα.Επίσης και αυτό που περιγράφει ο Jase γίνεται αλλά οι συνθήκες πρέπει να είναι πολύ ιδανικές για κάτι τέτοιο(Καλή ταστοδουλειά,σωστά ρυθμισμένα nut και bridge)Ναι γενικά δε γίνεται αλλά πως μπορείς να το ορίσεις το τι γίνεται όταν το σεταπ είναι και θέμα γούστου  ;D ;D Σίγουρα έτσι πω το σκέφτομαι ίσως να μην μπορείς να έχει τρομερά χαμηλό action.Εγώ πάλι έχω καταφέρει αποστάσεις μικρότερες του χιλιοστού στο 12ο τάστο.

8)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...Εγώ πάλι έχω καταφέρει αποστάσεις μικρότερες του χιλιοστού στο 12ο τάστο

 

Πσσσσσσσς  ;D

 

(Αλφάδη.)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γελάς καθόλου.Όταν πιάνω κιθάρα με ψηλότερα τις χορδές σκαλώνουν τα πάντα κουλαίνομαι  ;D ;D ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεται μια μικρή παρέμβαση, πιστέυω οτι για το σωστό setup πρέπει να υπάρχει μια μικρή καμπυλότητα στην ταστιέρα. Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με το παίξιμο. Αν κάποιος παίζει κτυπώντας ελαφριά τις χορδές τότε το εντελώς ίσιο τάστο δουλεύει μια χαρά. Αν όμως οι χορδές χτυπηθούν δυνατότερα, η κιθάρα θα ταστάρει, ειδικά στις πρώτες χορδές. Για αυτό συνήθως αφήνουμε μια καμπύλη. Ενας εύκολος τρόπος ρύθμισης είναι ο εξής: Βάζουμε ενα καποτάστο στο πρώτο τάστο και ρυθμίζουμε με το truss rod την ταστιέρα έτσι ώστε αν πατήσουμε συγχρόνως και το τελευταίο τάστο και τοποθετήσουμε κάτω απο την χαμηλή μι χορδή στο 7ο ή 8ο τάστο μια λεπτή πένα (πχ 0,5mm), αυτή να συγκρατείται χαλαρά. Για την περίπτωση που υπάρχει κάποια μικρή στρέβλωση στην ταστιέρα (συμβαίνει καμιά φορά), κάνουμε το ίδιο και με την ψηλή μι χορδή.Αν παρατηρήσουμε  διαφορά συμψηφίζουμε τα πράγματα (και αν η διαφορά είναι μεγάλη, μάλλον πάμε την κιθάρα στον τεχνικό)

Εγώ έτσι κάνω την ρύθμιση και πιστεύω οτι έτσι η ταστιέρα λειτουργεί καλύτερα αλλα ο καθένας όπως βολεύεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αρκετές κιθάρες έχω την ίδια άποψη φίλε guitar_george (δηλ. πρέπει να έχουν την ελαφριά κούρμπα) και το βλέπω σαν sweet-spot στην σχέση μπράτσου+τάση χορδών σε σχέση με το truss-rod. Σε άλλες κιθάρες είναι έντονο το φαινόμενο, σε άλλες σχεδόν μη αντιληπτό.

 

Μπαίνει μετά και ο παράγοντας προσωπικό γούστο και στυλ και συνεπώς επιβεβαιώνουμε πάλι ότι το setup είναι υποκειμενικό, αναμφίβολα όμως με κάποιες "βασικές αρχές".

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μπαίνει μετά και ο παράγοντας προσωπικό γούστο και στυλ και συνεπώς επιβεβαιώνουμε πάλι ότι το setup είναι υποκειμενικό, αναμφίβολα όμως με κάποιες "βασικές αρχές"."

 

Θα συμφωνήσω σε αυτό φίλε Jasemeister...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αρκετές κιθάρες έχω την ίδια άποψη φίλε guitar_george (δηλ. πρέπει να έχουν την ελαφριά κούρμπα) και το βλέπω σαν sweet-spot στην σχέση μπράτσου+τάση χορδών σε σχέση με το truss-rod. Σε άλλες κιθάρες είναι έντονο το φαινόμενο, σε άλλες σχεδόν μη αντιληπτό.

 

Μπαίνει μετά και ο παράγοντας προσωπικό γούστο και στυλ και συνεπώς επιβεβαιώνουμε πάλι ότι το setup είναι υποκειμενικό, αναμφίβολα όμως με κάποιες "βασικές αρχές".

Nαι σε ολα.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου